Trądzik torbielowaty to poważna choroba skóry, która nieprawidłowo leczona może pozostawić bardzo nieestetyczne blizny. Jakie kroki podjąć, aby tego uniknąć?

Co to jest trądzik torbielowaty?

Jest to jedna z najtrudniejszych do leczenia odmian trądziku, dotycząca zarówno dorastającą młodzież, jak i osoby dorosłe. Częściej dotyka mężczyzn, ale i kobiety nie są od niego wolne – nierzadko zdarza się to po zmianach hormonalnych wywołanych ciążą. Jak powstaje trądzik torbielowaty? Jego występowanie związane jest z nadprodukcją łoju w gruczołach, które znajdują się w skórze. Może występować na twarzy, ale również na plecach czy pośladkach. Wspomniana nadprodukcja łoju sprawia, iż nie może się on wydostać i dochodzi do zatkania gruczołu. To wtedy dochodzi do zakażenia i powstania cysty (torbiele) wypełnionej ropą – podskórny nadmiar łoju to idealne środowisko dla bakterii, które wówczas chętnie się mnożą. Może również dojść do zatkania gruczołu, ale nie do zakażenia – takie zgrubienia skóry nazywamy zaskórnikami.

Przyczyny powstawania trądziku

Jednym z najczęściej wymienianych powodów występowania trądziku, zwanego również guzkowo-torbielowatym, są hormony androgeniczne. Czym są hormony androgeniczne? Inaczej mówiąc, to hormony męskie, z których najistotniejszy jest testosteron i jego pochodne. Zaburzenie poziomu androgenów, tak często spotykane w okresie dojrzałości, negatywnie wpływa na gospodarkę łojem i procesy skórne, co powoduje występowanie cyst i wyprysków. Wśród innych przyczyn wymienia się również stres i nieprawidłową dietę – jednak nawet zmiany w tych sferach życia nie gwarantują pozbycia się trądziku. Skłonność do trądziku torbielowatego można odziedziczyć po rodzicach. Co ważne – nie można się nim zarazić, nie oznacza to jednak, iż nie należy szczególnie dbać o higienę miejsc, gdzie cysty występują.

Leczenie

Aby skutecznie pozbyć się trądziku torbielowatego należy udać się do dermatologa. Szczególnie wizyta u lekarza jest wskazana, jeśli stosowane przez nas lżejsze środki (np. z nadtlenkiem benzoilu) są nieskuteczne. Lekarz specjalista po postawieniu diagnozy ma kilka możliwości terapii. Jedną z propozycji medycyny jest antybiotykoterapia tetracyklinami, której zadaniem jest eliminacja bakterii, które powodują zakażenie i powstawanie nieprzyjemnych grudek. Dermatolog może również zaproponować terapię retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A. Podobnie jak antybiotyki, retinoidy (najczęściej izotretynoina) są podawane doustnie i hamują namnażanie bakterii oraz działają przeciwzapalnie. W skrajnych, rzadkich przypadkach niezbędna jest interwencja chirurga.

Eliminacja blizn po trądziku

Gdy już uda nam się wyleczyć trądzik torbielowaty, sporym problemem pozostają blizny po cystach i wypryskach. Bardzo często przyjmują one wklęsły kształt i wyglądają bardzo nieestetycznie. Czy można się tych blizn pozbyć? Jest to możliwe, jednak wymaga wizyt u kosmetologa. Jedną z ciekawszych możliwości jest terapia laserowa, która pobudza skórę do regeneracji i niwelowania blizn. Popularne są również zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, odżywiające skórę i także wpływające na zdolność odnowy jej struktury. Dobre efekty przynosi też karboksyterapia czy radiofrekwencja mikroigłowa. Warto rozważyć skorzystanie z usług kosmetologa, jeśli blizny i trądzik torbielowaty negatywnie wpływają na nasze poczucie wartości.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Chociaż nie możemy we własnym zakresie stosować środków przeciwtrądzikowych, to warto pamiętać o zachowaniu higieny twarzy, aby jej dodatkowo nie podrażniać niektórymi kosmetykami. Czego unikać? Jakie kosmetyki najlepiej stosować? Najważniejsze – nie wyciskajmy cyst, ponieważ istnieje ryzyko, iż zakażenie pojawi się znów. Aby skutecznie zadbać o skórę twarzy, używajmy kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, aby zminimalizować podrażnienia. Twarz najlepiej przemywać delikatnym płynem micelarnym, który również nie będzie dodatkowo pogłębiał dolegliwości. Nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi o stosowany makijaż – wystarczy nie używać takich podkładów, które zapychają pory lub po prostu nie nakładać zbyt grubej warstwy produktu. Przede wszystkim jednak podczas walki z trądzikiem potrzeba cierpliwości. Leczenie i ewentualna eliminacja blizn to długi proces, ale możliwy do wygrania.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl