Ciemne plamy pod pachami to wstydliwy problem estetyczny, który dotyka wiele kobiet. Jak sobie z nim skutecznie radzić? Czy pozbycie się ciemnych plam jest możliwe?

Nie ma co owijać w bawełnę – jakiekolwiek plamy pod pachami to spory estetyczny kłopot dla każdej kobiety, szczególnie latem. Na szczęście jest to defekt, który można zlikwidować kilkoma sposobami – z pewnością znajdziesz ten, który będzie odpowiedni dla Twojego ciała.

Dlaczego pojawiają się ciemne plamy pod pachami?

Przyczyn powstawania tego typu przebarwień pod pachami wymienia się wiele. Jedną z nich jest rogowacenie ciemne, rzadka choroba pigmentacji skóry. To w związku z nią mogą wystąpić ciemne plamy, ale nie tylko pod pachami, również na innych częściach ciała, np. w pachwinach czy na łokciach. W takim wypadku rogowacenie ciemne jest wynikiem innych chorób i dolegliwości. Są nimi m.in. insulinooporność i cukrzyca, ale również otyłość oraz niektóre postacie nowotworów (m.in. żołądka). W takich wypadkach musimy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej jednak ciemne plamy pod pachami są efektem błędów w higienie tych miejsc, o czym poniżej

Jak dbać o skórę pod pachami, aby uniknąć plam?

Aby we własnym zakresie pozbyć się przebarwień, przede wszystkim musimy sprawdzić kosmetyki, które aktualnie używamy. Zwróćmy uwagę na antyperspiranty i ich skład – lepiej unikać tych z alkoholem i substancjami, które podrażniają skórę i mogą powodować przebarwienia. Warto je zamienić na delikatne produkty, które najpierw łagodzą podrażnienia, a następnie nie będą powodować powstania ciemnych plam. Uważajmy również na wszelkie preparaty przeciw poceniu. Ich działanie też może negatywnie wpłynąć na kolor naszej skóry. Dodatkowo możemy użyć specjalnych kremów lub serum przeciw przebarwieniom, albo wykonać samodzielnie peeling pod pachami, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Powinno to przynieść oczekiwany efekt w postaci czystych, jasnych pach.

Innym czynnik, który musimy wziąć pod uwagę, jest sposób, w jaki przeprowadzamy depilację pach. Jeśli golimy je golarką, warto na jakiś czas zrezygnować z tego i obserwować reakcję skóry. Należy również częściej wymieniać golarki, aby nie depilować pach stępionymi ostrzami. W niektórych wypadkach sugeruje się zmianę sposobu depilacji, na przykład na tę z użyciem wosku. Jeśli nie mamy pewności, jak ją wykonać, to najlepiej udać się do salonu kosmetycznego, w którym można taki zabieg zrobić. Alternatywnym sposobem na pachy wolne od włosków i przebarwień jest depilacja laserowa. Wystarczy kilka zabiegów, aby pozbyć się owłosienia i konieczności golenia na kilka lat.

Czy naturalne sposoby na rozjaśnienie plam pod pachami są skuteczne?

Wśród naturalnych sposobów na przebarwienia pod pachami często możemy przeczytać o ziemniaku, ogórku czy cytrynie i sodzie oczyszczonej. Większość z nich stosuje się bardzo podobnie – wystarczy przyłożyć (lub posmarować w wypadku past) je do pachy na kilka minut, a następnie spłukać ją dokładnie wodą. Czy można jednak uznać te sposoby za skuteczne? Częściowo tak, okazuje się, iż dają one pożądane efekty i nieznacznie rozjaśniają wybrane miejsca, ale jak to często bywa – nie na każdą pachę. Ostrożność należy zachować szczególnie w wypadku cytryny i sody oczyszczonej, zwłaszcza, gdy szykujemy się na ważne wyjście. Oba te sposoby mogą silnie podrażnić skórę i spowodować, iż ból czy pieczenie okażą się nie do zniesienia. Wszelkie eksperymenty najlepiej przeprowadzać, gdy mamy na to czas i nie musimy pokazywać się publicznie.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl