Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów w organizmie człowieka. Często o nim zapominamy, gdy myślimy o detoksie, a to błąd. Bez prawidłowo funkcjonującej trzustki ryzyko poważnych chorób wzrasta.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest trzustka?

Narząd ten jest zlokalizowany tuż pod żołądkiem, z lewej strony brzucha. Jest nieduży, mierzy zaledwie 12 cm i ma kilka centymetrów długości, a waży około 100 gramów. Jaka jest funkcja trzustki? Narząd ten jest częścią układu trawiennego, a jego głównym zadaniem jest wytwarzanie hormonów, m.in. insuliny i glukagonu. Trzustka, zwana z łaciny pancreas, produkuje również kilka enzymów trawiennych w ramach tzw. soku trzustkowego. Gospodarka wspomnianymi hormonami, tj. insuliną i glukagonem, jest bezpośrednio związana z poziomem glukozy we krwi. W związku z tym dobra kondycja trzustki jest kluczowa, aby zapobiec m.in. wtórnej cukrzycy. Jak więc dbać o trzustkę? Aby ów gruczoł wydzielniczy mógł prawidłowo funkcjonować, a wraz z nim cały nasz organizm, potrzebujemy zachować kilka prostych, podstawowych zasad żywienia i stylu życia.

Zmiana diety

Jednym z głównych czynników decydujących o kondycji trzustki jest nasza dieta. Na pozór wydaje się to oczywiste, niemniej warto nieustannie o tym wspominać. Źle na trzustkę wpływa nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych typu trans. Ich nadmiar ogólnie szkodzi naszemu zdrowiu, dlatego warto zrezygnować z wszelkich potraw smażonych na tłuszczach roślinnych czy jedzenia wysoko przetworzonego. Ich nadmiar w naszej diecie zwiększa ryzyko powstawania nowotworów, w tym również i trzustki. Podobnie powinniśmy zrezygnować z wszędobylskiego cukru, a to z uwagi na fakt, iż trzustka produkuje insulinę i glukagon. Jeśli przeszliśmy zapalenie trzustki, to wówczas zaleca się unikanie produktów zawierających dużo błonnika.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Poza tym, zaleca się stosowanie ziół, np. mięty, nagietka (w formie herbaty na przykład) czy ostropestu plamistego oraz zdecydowanie lekkostrawną diecie. Z powodzeniem możemy wprowadzić warzywa zielone i owoce, jak również ciepłe posiłki, gotowane na wodzie lub parze. Może nam to pomóc również w innym aspekcie – w walce z otyłością, która również szkodzi trzustce.

Koniec z otyłością

Chociaż łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić, to twoja trzustka z pewnością ci podziękuje za zrzucenie zbędnych kilogramów. Dlaczego jest to takie ważne? Otyłość, bez względu na to z jakich przyczyn jest obecna, zaburza gospodarkę trawienną organizmu. Nadmiar insuliny w krwi powoduje m.in. gorszą wchłanialność tłuszczów, co w dłuższej perspektywie nie wspiera funkcjonowania trzustki. Prawidłowa waga pozwoli uniknąć tych komplikacji.

Ograniczenie nałogów

Rezygnacja z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu również mogą bardzo przyczynić się do polepszenia stanu naszej trzustki. Musimy przy tym pamiętać, iż wszelkie choroby trzustki zazwyczaj – poza ostrym zapaleniem – nie dają żadnych objawów, dlatego musimy zachować szczególną ostrożność podczas palenia czy picia. To, że nie odczuwamy żadnych negatywnych skutków nie oznacza, że nasz organizm nie zaczyna gorzej funkcjonować. Co gorsza, wykrywalność nowotworów trzustki jest na niskim poziom, co oznacza, iż zazwyczaj diagnoza jest stawiana, gdy rak jest już w zaawansowanym stadium.