Karczochy to roślina obecnie uprawiane w Europie i Ameryce Północnej. Nie jest powszechne w naszym kraju, a szkoda – posiada wiele właściwości zdrowotnych, z których aż żal nie skorzystać. Szukasz sposobu na odchudzanie i niski cholesterol? Jedz karczochy!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Karczochy a witaminy i minerały

Nim przejdziemy do właściwości leczniczych, sprawdźmy, jakie witaminy i minerały znajdziemy w jadalnej bulwie kwiatostanu karczocha. Przede wszystkim – witamina C, która wpływa na naszą odporność oraz kondycję naczyń krwionośnych. Ponadto znajdziemy w karczochu witaminę E (więcej o jej właściwościach przeczytasz tutaj) oraz niektóre witaminy z grupy B, takie jak tiamina czy ryboflawina. Karczochy to również bogate źródło potasu, pierwiastka kluczowego dla rozwoju naszego układu nerwowego. Oprócz potasu karczoch zawiera również fosfor, wapń, sód oraz magnez. Co ważne, wartości odżywcze bulwy (kwiatostanu) nie zmieniają się znacząco mimo gotowania.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Karczochy na niski cholesterol

Skąd takie właściwości rośliny zwanej Cynara scolymus? Obniżenie cholesterolu to jeden z najważniejszych sposobów na zdrowy układ krwionośny, wolny od zawału serca i ryzyka miażdżycy. Karczochy obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów z pomocą cynaryny. Jest to związek chemiczny, który przede wszystkim działa dobroczynnie na wątrobę. Ma właściwości żółciopędne, chroni wątrobę przed toksynami i poprawia metabolizm. Warto jednak przy tym wiedzieć, iż cynarynę głównie znajdziemy w niejadalnych liściach karczocha. Aby jednak skorzystać z dobrodziejstw cynaryny, można sięgnąć po naturalne soki z karczocha, które ją zawierają. Ponieważ cynaryna wpływa na metabolizm i może w związku z tym pomagać w odchudzaniu, poleca się tabletki lub kapsułki z karczocha, aby skuteczniej redukować niechciane kilogramy.

Cynara scolymus w kosmetyce

Liczne zalety karczocha sprawiły, iż znalazł on swoje zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej poleca się go na cerę trądzikową, a to ze względu na właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto, wyciągi z karczocha pomagają na inne dolegliwości skórne, takie jak łuszczyca czy egzema. Zawarte w roślinie związki chemiczne wspierają oczyszczanie skóry i zapobiegają pojawieniu się ponownych ognisk chorób skórnych.

Jak jeść karczochy?

Bulwa rośliny pozornie może wydawać się niejadalna, ale to co nas w niej najbardziej interesuje, to tzw. serce karczocha. Aby się do niego dostać, najlepiej najpierw pozbyć się łodygi – jest niejadalna. Następnie należy obciąć spiczaste zakończenia łusek, po czym można karczocha dusić lub upiec (do 40 minut). Kolejnym krokiem jest usunięcie pozostałych łusek tak, aby dostać się do serca bulwy, z którego należy wyciągnąć miękkie włókna – one również nie są do spożycia. Tak uzyskane serce możemy skropić cytryną, aby nie sczerniało, jest już jednak gotowe do spożycia. Możemy je też użyć do sałatki lub jako osobne danie.

Co ważne, karczochy są niskokaloryczne, a do tego mają niski indeks glikemiczny. Z powodzeniem mogą go jeść osoby chorujące na cukrzycę, a to dzięki obecności inuliny, która redukuje poziom glukozy we krwi. Karczochy to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą, aby w zdrowy sposób pozbyć się boczków czy wystającego brzucha. Jedyne przeciwwskazanie do spożywania karczocha to choroby nerek, np. kamica nerkowa.