witamina b2 właściwości i wystepowanie

Witamina B2, czyli sposób na zajady i dobry wzrok

Witamina B2 (inaczej ryboflawina) należy do witamin z grupy B, które są rozpuszczalne w wodzie. Jest to jednocześnie niezwykle istotny związek chemiczny, mający wpływ na wiele aspektów funkcjonowania naszych organizmów. Dowiedz się więcej!

Twoje oczy szybko się męczą? Gorzej widzisz w ciemnościach? A może dokuczają Ci zajady lub zapalenie skóry? To może być niedobór ryboflawiny! Jaką funkcję pełni więc witamina B2?

Rola ryboflawiny w organizmie człowieka

Najważniejszymi funkcjami witaminy B2 w naszych ciałach jest wsparcie układów: odpornościowego i nerwowego. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku – to dzięki niej transport tlenu w soczewce oka jest efektywny. Poza tym, ryboflawina uczestniczy w produkcji kortyzolu. Jest to hormon, który z jednej strony działa przeciwzapalnie, a z drugiej jest nazywany hormonem stresu. Kortyzol zatrzymuje sól w organizmie, ale również odpowiada za szybki podaż glukozy właśnie w sytuacjach stresowych, wymagających działania. Bez kortyzolu mielibyśmy jeszcze większe problemy z porannym wstawaniem.

W stanie wolnym witamina B2 jest pomarańczowym bądź żółtym proszkiem, który jest używany (pod nazwą E 101) jako naturalny barwnik spożywczy. Ponadto, ryboflawina bierze udział w pracy błon śluzowych, dróg oddechowych, śluzówki przewodu pokarmowego oraz nabłonka naczyń krwionośnych i skóry, dzięki czemu mogą one lepiej funkcjonować. Współuczestniczy także w przemianach aminokwasów i lipidów, co pozwala naszemu organizmowi skutecznie pozyskiwać i magazynować energię.

Skutki niedoboru witaminy B2

Warto wiedzieć, iż dzienna dawka dla dorosłego człowieka wynosi około 1,4 g dziennie. Dla kobiet w ciąży oraz karmiących jest nieznacznie większa. Do głównych objawów jej niedoboru zaliczamy:

– zmiany skórne takie jak zajady (dlatego uważa się, że ryboflawina to najlepsza witamina B na zajady), zapalenia, łojotok,
– afty, pleśniawki,
– opóźnienie lub zatrzymanie wzrostu,
– migrena,
– zaczerwienienie oczu, światłowstręt, gorsze widzenie w ciemności,
– zawroty głowy,
– u kobiet powodują również swędzenie i pieczenie ujścia pochwy,
– słabe i łamliwe paznokcie oraz włosy.

Nadmiar witaminy B2 występuje niezwykle rzadko, a jego objawami są wymioty i ciemniejsza barwa moczu.

Najlepsze źródła witaminy B2

Gdzie znajdziemy najwięcej ryboflawiny? Głównie w produktach odzwierzęcych – w wątróbkach drobiowych i wieprzowych, makrelach, w mleku i jego przetworach (sery, jogurty), twarogu oraz jajkach. Jeśli jednak nie przyjmujemy takich pokarmów, to witamina B2 znajduje się również w nasionach strączkowych, bananach, orzechach i truskawkach, fasoli, orkiszu. Istnieją również specjalne preparaty z ryboflawiną, które są pomocne, kiedy zachodzi potrzeba jej suplementacji. Należy przy tym pamiętać, iż ryboflawina źle reaguje na promienie UV, dlatego wystawianie produktów na słońce działa na nią niekorzystnie. Z drugiej strony witamina B2 nie ulega degradacji w wysokiej temperaturze, więc produkty można poddawać obróbce cieplnej. Jeśli natomiast chcemy pozbyć się zmian skórnych, takich jak zajady czy trądzik, to medycyna proponuje maści z witaminą B2, które aktywnie pomagają w ich likwidacji.

Dowiedz się więcej o witaminach z grupy B.

Warto przeczytać

Ciekawostki na temat ludzkiego ciała I: mózg

Nasz mózg jest pełen sekretów, które wciąż czekają, aby je odkryć i zrozumieć. Zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę kryje się pod naszą czaszką? Mózg…

NEAT, czyli Twój sprzymierzeniec w walce o odpowiednią wagę

Czy wiesz, że codzienna aktywność, która nie jest związana z regularnymi treningami, ma ogromny wpływ na Twoją wagę? To właśnie NEAT – temat dzisiejszego artykułu.…

Porady na sprawny głos

Swoboda wypowiedzi to ważny wyróżnik naszych czasów. Jednak żeby móc zabrać głos, trzeba go najpierw mieć. Nadużywanie strun głosowych może powodować spory dyskomfort, a także…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675