Kochasz słońce, przebywanie z ludźmi i świetne jedzenie? Uważasz, że taki tryb życia na pewno nie może być w pełni zdrowy? Dieta śródziemnomorska temu zaprzecza! Jest to tak znakomita dieta, że w 2010 została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO! W czym tkwi jej sukces?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Narody mieszkające w basenie Morza Śródziemnego cieszą się ciepłym klimatem, który sprzyja długiemu okresowi wegetacyjnemu roślin, dzięki czemu nie brakuje świeżych warzyw i owoców. Poza tym, bliskość tak dużego akwenu wodnego to niemal nieograniczony dostęp do ryb i owoców morza. Czego chcieć więcej? Sprzyjające warunki naturalne sprawiają, iż Hiszpanie, Włosi, Francuzi czy Grecy rzadziej zapadają na choroby układu krążenia i po prostu dłużej cieszą się życiem.

Dieta śródziemnomorska – na czym polega?

Nim z radością pobiegniesz do najbliższej pizzerii z dumą ogłaszając, że przechodzisz na dietę, to pamiętaj, że nie wszystkie dania narodowe Włochów, Greków czy narodów północnej Afryki wchodzą w jej skład. Stąd (niestety!) pizza, tłuste sery czy słodycze nie mogą być jej elementami. Usystematyzowana dieta śródziemnomorska, nastawiona na odchudzanie to posiłki, które dziennie zapewniają 1200 kalorii dziennie (jeśli chcemy schudnąć, w przeciwnym wypadku możemy jeść więcej). Dzięki temu jednak, iż składają się z produktów roślinnych i ryb, a rzadko z mięsa, to są sycące. Jakie są najważniejsze składniki tej diety?

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Z czego gotować na diecie śródziemnomorskiej?

Warzywa i owoce w diecie mediterranea są jednymi z najważniejszych składników, w szczególności jedzone na surowo w formie sałatek bądź w kanapkach. Nad ich właściwościami nie ma się co rozwodzić – wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są w diecie ze względu na witaminy i minerały. Ze względu na ich gorszą dostępność świeżych produktów roślinnych w zimie w naszym kraju, można je z powodzeniem zastąpić kiszonkami.

A co z mięsem? Dieta śródziemnomorska unika czerwonego mięsa i stawia na drób (najlepiej indyczy) oraz ryby. O tych drugich można pisać tylko w superlatywach – są bogatym źródłem kwasów omega 3 i 6 oraz witaminy D. Oczywiście należy stawiać na ryby wysokiej jakości, ale o niskiej zawartości tłuszczu. Dietetycy sugerują dorsza, mintaja, pstrąga, znacznie rzadziej tuńczyka czy szprotki. Liczy się różnorodność, dlatego nie zapominamy o owocach morza: krewetkach, krabach i tym podobnych. Do ich przygotowania poleca się świeże zioła – bazylię, tymianek, kolendrę, a także przyprawiać czosnkiem czy cebulą.

Ponadto pieczywo i… wino! Trudno wyobrazić sobie południową Europę bez wina i dieta śródziemnomorska również je dopuszcza, oczywiście w umiarkowanych ilościach (maksymalnie jedna lampka dziennie do posiłku). A co do chleba czy bułek, to rezygnujemy z białego pieczywa na rzecz tego pełnoziarnistego, które dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawni nasze trawienie. Jednocześnie pobudzi to nasz organizm do działania, a stąd już tylko krok do stałego i zdrowego spadku wagi.

Bez oliwy ani rusz!

Nie będzie przesadą jeśli napiszemy, że dieta śródziemnomorska bez oliwy w zasadzie nie ma racji bytu! Narody zamieszkujące strefę klimatyczną, w której rosną drzewka oliwkowe, również nie wyobrażają sobie bez niej swojego codziennego menu. Bez względu na stosowaną dietę, zawsze warto odstawić nasze typowe oleje na rzecz oliwy, która nie tylko zawiera witaminy E oraz A, ale dzięki walorom smakowym jest doskonałym składnikiem wielu dań – narody południowej Europy smarują nią również chleb! No i naturalnie, ta najlepszej jakości jest równocześnie najzdrowsza.

Dlaczego musisz ją wypróbować?

Prowadzone od połowy XX wieku badania nad dietą śródziemnomorską jednoznacznie wskazały jej prozdrowotne właściwości. Przede wszystkim obniża ilość tłuszczów wysokoprzetworzonych i soli w połączeniu z witaminami doskonale wpływa na kondycję układu krwionośnego. Zapobiega to zawałom serca i miażdżycy. Obecność przeciwutleniaczy w warzywach i owocach dodatkowo obniża ryzyko zachorowania na szereg nowotworów. Ponadto, niski indeks glikemiczny większości nie jest przeszkodą w stosowaniu diety w cukrzycy.

Co jednak najważniejsze – styl życia i dieta mediterranea są ze sobą połączone, świadczy o tym stworzona piramida diety śródziemnomorskiej, obrazująca wszelkie jej składniki. Mówiąc krótko, dzięki zmianie nawyków żywieniowych i nie tylko (redukcja stresu, poprawa relacji międzyludzkich) po prostu poprawi się nasze samopoczucie (nawet do tego stopnia, że wg badań poprawę odczuwają osoby chorujące na depresję). Choć nie żyjemy w tak błogim klimacie jak ludność południowej Europy, to i tak warto przejąć kilka ich zwyczajów dla zdrowotności.