Życie współczesne jest pełne pokus żywieniowych – od słodyczy, przez fast foody po używki takich jak alkohol. Nie mają one korzystnego wpływu na nasz organizm, a już w szczególności cierpi z powodu takiej diety wątroba, niezwykle istotny dla człowieka gruczoł. Jak o nią zadbać, aby uniknąć groźnych chorób w przyszłości?

Dlaczego wątroba jest taka ważna?

Prawidłowa praca wątroby jest kluczowa dla wielu aspektów funkcjonowanie naszych organizmów. Wśród najważniejszych funkcji wątroby można wymienić:

– odpowiada za syntezę czynników krzepnięcia krwi,
– przekształca węglowodany na prostsze w trawieniu cukry oraz amoniak w mocznik,
– odpowiada za magazynowanie i gospodarkę żelazem oraz witaminami A, D i K (dowiedz się więcej o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach),
– neutralizuje toksyny (leki, alkohol),
– produkuje żółć niezbędną w procesach trawiennych.

Fakt, iż wątroba podlega częściowej regeneracji nie powinien uśpić naszej czujności – złą dietą i nawykami możemy sprawić, iż nie będzie ona w stanie odnowić swojej struktury w pełni.

Objawy chorej wątroby

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy wątroba może boleć? Należy tu pamiętać, iż wątroba nie ma receptorów czuciowych i sama w sobie nie może boleć w wypadku nieprawidłowego funkcjonowania. Reagować na rozrost wątroby mogą inne części naszego ciała i to one alarmują o jej złym stanie. Innymi objawami złej pracy wątroby są:

– osłabienie, męczliwość, wymioty,
– kolka wątrobowa, wzdęcia, problemy trawienne
– zanik mięśni,
– żółte zabarwienie skóry bądź oka,
– ciemne zabarwienie moczu i stolca,
– pajączki wątrobowe (naczyniaki gwiaździste) – czyli pękające naczynka krwionośne, głównie na brzuchu i klatce piersiowej,
– rumień dłoniowy,
– świąd, który jest efektem nieprawidłowego przepływu żółci ( tzw. cholestaza).

Produkty wspierające pracę wątroby

Produkty wspierające pracę wątroby

Układ pokarmowy to jeden z kluczowych determinantów naszego samopoczucia. Wzdęcia, skurcze żołądka, zgaga, biegunka czy mdłości to tylko kilka przykładowych dolegliwości związanych z trawieniem pokarmów. Możesz to zrobić, stosując preparaty wspomagające trawienie pokarmów.
Produkty z ostropestem
Ochrona i odbudowa wątroby

Wątroba i jej najgroźniejsze choroby

Wśród wielu schorzeń wątroby jedną z głównych grup są wirusowe zapalenia wątroby (WZW), które rozróżnia się w zależności od wirusów, które je powodują oraz drogę zakażenia. W wypadku nadużywania alkoholu najczęstszą chorobą jest marskość wątroby, czyli jej zwłóknienie. Natomiast zła, obfitująca w tłuste potrawy dieta może doprowadzić do stłuszczenia wątroby. Podobnie jak niemal wszystkie inne narządy, tak i wątrobę może dotknąć nowotwór. Czynnikiem jego występowania są m.in. wspomnienia WZW typu C oraz B. Z badań wynika, iż nowotwór wątroby jest 5. pod względem występowania nowotworem na świecie. Choroby wątroby oznaczają bardzo często nieprawidłowy przepływ żółci, czego efektem może być tak zwana fascjoloza. Jest to pasożytnicza choroba wywołana motylicą wątrobową.

Dieta dla zdrowej wątroby

Podstawową zasadą diety wątrobowej jest przede wszystkim rezygnacja z wysoko przetworzonych tłuszczów oraz wszelkich ciężkostrawnych potraw czy słodyczy. Mogą one powodować stłuszczenie wątroby, a więc swoiste “zatkanie” wątroby nadmiarem szkodliwych pokarmów. Chude mięso czy ryby najlepiej wówczas przygotowywać np. na parze. Odstawić należy również alkohol, którego nadużywanie prowadzi do marskości wątroby. Dieta wątrobowa jest więc lekkostrawna i w zasadzie pozbawiona używek, ale także nadmiaru lekarstw. Unikamy również kawy, kakao i herbat.

Stosowane produkty powinny mieć niski indeks glikemiczny (jego obniżenie powoduje np. mniszek lekarski, o którym przeczytasz tutaj). Do diety należy włączyć przede wszystkim dużo warzyw, w szczególności zielonych (brokuły, szpinak, jarmuż), oraz owoce z dużą zawartością witaminy C. Posiłki w diecie wątrobowej najlepiej przyjmować o stałych porach w ilości 5 dziennie. Wśród leczniczych propozycji wiele dobrego mówi się o pozytywnym wpływie preparatów z ostropestu plamistego, który wspiera wątrobę dzięki zawartości sylimaryny, stabilizującej błony komórkowe hepatocytów wątrobowych. Więcej na temat ostropestu plamistego przeczytasz w naszym artykule pod tym linkiem. Zaś na wsparcie wydzielania żółci medycyna poleca napary i preparaty z karczocha. O karczochach więcej czytaj pod tym adresem.