O przewlekłych zaparciach mówimy wtedy, gdy dokuczają nam przez co najmniej 3 miesiące. Na szczęście nawet z taką dolegliwością można sobie poradzić. Sprawdź, jak walczyć z przewlekłymi zaparciami.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym są przewlekłe zaparcia?

Zgodnie z wynikami metaanalizy, zaparcia dotyczą około 14% populacji światowej, przy czym występowanie zaparć jest np. znacznie wyższe w Europie Zachodniej niż w Azji. W fachowej literaturze dostępnych jest wiele definicji zaparć, w ostatnich latach odznacza się jednak pogląd, iż znacznie większą rolę odgrywa rozumienie zaparć przez pacjentów; ci natomiast określają tę dolegliwość jako utrudnione oddawanie stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia lub oddawanie stolca o twardej konsystencji.

Jednocześnie należy podkreślić, że zaparcia należą do najczęstszych objawów ze strony przewodu pokarmowego. W samych tylko Stanach Zjednoczonych około 25% przypadków rozpoznań wśród chorób gastroenterologicznych stanowią właśnie zaparcia. Nie jest też tajemnicą, ze zaparcia znacząco obniżają jakość życia. Zależnie od czasu występowania tej kłopotliwej dolegliwości, zaparcia mogą przybierać postać ostrą lub przewlekłą – te drugie trwają co najmniej 3 miesiące i wyjątkowo mocno dają się we znaki.

Problemy żołądkowe - preparaty na biegunki, wymioty, wzdęcia czy zaparcia

Problemy żołądkowe - preparaty na biegunki, wymioty, wzdęcia czy zaparcia

Preparaty na biegunkę
Preparaty na problemy z układem pokarmowym
Preparaty na zaparcia

Sposoby na zaparcia przewlekłe

Przewlekłe zaparcia najczęściej można zwalczyć bez konieczności interwencji lekarskiej. Jeżeli oczywiście czujesz taką potrzebę, skonsultuj się ze specjalistą, zazwyczaj jednak proces leczenia rozpoczyna się od tzw. metod niefarmakologicznych. Wśród tych sposobów na zaparcia wymienia się przede wszystkim:

  • optymalizację sposobu defekacji;
  • podwyższenie podaży błonnika oraz płynów w diecie;
  • systematyczne uprawianie aktywności fizycznej.

Oczywiście wszystkie powyższe czynniki muszą być dostosowane do konkretnego pacjenta. Osoby w podeszłym wieku nie zaczną przecież uprawiać sportu, z powodzeniem wystarczą np. 2-3 spacery w tygodniu po 30 minut.

Bardzo ważne jest również zachęcanie osób, którym dolegają przewlekłe zaparcia, do podejmowania próby defekacji rano lub 30 minut po skończonym posiłku. W ten sposób wzmaga się naturalny odruch żołądkowo-okrężniczy. Ponadto nie wolno ignorować naturalnego parcia organizmu na oddanie stolca.

Oprócz tego kluczowe są zagadnienia związane z codzienną dietą oraz nawodnieniem organizmu. Przy przewlekłych zaparciach zalecane jest zwiększone spożywanie produktów o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, co określa się także jako dietę bogatoresztkową. Jako że błonnik wiąże się z wodą, konieczne jest również zwiększenie ilości spożywanej wody, szczególnie u osób starszych.

Xenna Balance na przewlekłe problemy z wypróżnieniem

Sprawdzonym sposobem na zaparcia są także łagodne środki przeczyszczające, takie jak Xenna Balance. Xenna (saszetki) to wyrób medyczny polecany na przewlekłe zaparcia. Preparat przeznaczony jest do spożycia dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.

Xenna Balance pod postacią proszku wystarczy wsypać do szklanki, zalać 125 ml wody, rozpuścić i wypić. Xenna Balance działa po 24-48 godzinach.

Jeżeli powyższe sposoby na zaparcia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, może wskazywać to na poważniejszy problem, dlatego wtedy najlepiej udać się do lekarza.

Możliwe działania niepożądane Xenna Balance (wyrób medyczny): Objawy uczulenia, takie jak wysypka, świąd, duszność lub problemy z oddychaniem. Objawy wskazujące na zmianę poziomu płynów lub elektrolitów (soli) w organizmie, takie jak obrzęki (głównie w obrębie kostek), uczucie osłabienia, narastające zmęczenie lub pragnienie z towarzyszącym bólem głowy. Bóle brzucha; łagodna biegunka (w przypadku osób rozpoczynających stosowanie Xenny Balance biegunka ustępuje zwykle po zmniejszeniu liczby przyjmowanych saszetek); nudności (mdłości); wymioty; obrzęk jamy brzusznej (uczucie wzdęcia); wzdęcia (wiatry); ból w okolicy odbytu; burczenie w brzuchu.