Dziadkowie są jak drudzy rodzice. Otaczają wnuczęta opieką i troską, rozpieszczają je, a często ich dobro i potrzeby stawiają ponad własne. Przypadający 21 i 22 stycznia Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobra okazja do tego, by im za to podziękować. Dobrym pomysłem są podarunki związane ze zdrowiem, bo to właśnie od kondycji naszych dziadków zależy, jak długo będziemy mogli cieszyć się sobą.

Od serca dla serca i nie tylko

Warto zastanowić się nad tym, czego naprawdę potrzebują nasi bliscy. Od seniorów często możemy usłyszeć, że “niczego”. Nic bardziej mylnego. Osoby w wieku senioralnym muszą kontrolować swoje zdrowie nawet w przypadku braku poważnych chorób. Dla przykładu – nadciśnienie to jeden z najczęściej występujących problemów u osób starszych, dlatego powinny one regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego (raz dziennie). Cykliczna kontrola stanu zdrowia może pomóc we wcześniejszym wykryciu chorób układu sercowo-naczyniowego. Uniwersalnym prezentem dla każdego seniora będzie więc ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy. Niektóre z nich mają nawet wbudowaną funkcję badania EKG.

Zamiast kupna kolejnej bombonierki lepszym pomysłem na prezent na Dzień Babci lub Dzień Dziadka będzie ponadto… glukometr, ponieważ u osób powyżej 45. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę, a urządzenie te w prosty sposób pozwoli na kontrolę poziomu glukozy. Ostatnio popularne stały się także pulsoksymetry, które pozwalają na sprawdzenie poziomu saturacji, czyli natlenienia krwi. Tego typu urządzenie jest wręcz niezbędne, jeżeli u naszych bliskich występują problemy z oddychaniem lub poważne choroby dróg oddechowych (np. astma).

Relaks oraz regeneracja

Te dwa czynniki wpływają nie tylko na zdrowie i kondycję naszych dziadków, ale również pozwalają im zachować witalność. Co podarować na Dzień Dziadka i Babci, by mogli oni zregenerować siły? Jeżeli kondycja na to pozwala, dobrym rozwiązaniem jest zakup karnetu do sauny, jacuzzi, groty solnej lub na baseny termalne. Dziadkowie ucieszą się też z vouchera na masaż lub do SPA.

Wszystko jednak zależy od potrzeb. Domową regenerację możemy zaproponować seniorom poprzez podarowanie masażera, wałka ortopedycznego, poduszek lub kompresów rozgrzewających. Osoby będące u progu jesieni życia często skarżą się na zimne dłonie lub stopy, co ma związek z zaburzeniami krążenia. W tym przypadku dla babci lub dziadka niezbędny będzie termofor.

Coś dla ciała

Seniorzy coraz częściej stawiają na aktywność. W przypadku osób, które lubią spacery, możemy zdecydować się np. na zakup kijków do nordic walking. Doskonałym narzędziem do utrzymania sprawności oraz w przypadku np. bolącego kręgosłupa jest także piłka rehabilitacyjna lub mata gimnastyczna.

Większa aktywizacja seniorów sprawiła ponadto, że częściej spotykają się oni w grupach hobbystycznych, uniwersytetach trzeciego wieku, na kursach tańca czy w ramach dziennych domów opieki. Co za tym idzie, nasze babcie i dziadkowie chcą wyglądać pięknie. Jeżeli chodzi o pomysły na prezent na Dzień Babci, to miłym zaskoczeniem może być krem nawilżający lub ujędrniający, czy też maseczka przeciwzmarszczkowa. Z kolei dobrym pomysłem na prezent na Dzień Dziadka, jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację, będzie szampon hamujący m.in. przerzedzanie się włosów lub pianka do golenia.

Zioła i witaminy dla naszych dziadków

Suplementacja jest dosyć ważna w przypadku osób starszych, ale musimy wiedzieć, jakie leki przyjmują nasi bliscy, ponieważ ich nadmiar może zaszkodzić. Poza tym kompleksy witamin nie powinny kolidować z działaniem innych lekarstw. W przypadku seniorów ważne są m.in. witaminy z grupy B, D, K, C i E, a do tego makroelementy – wapń, żelazo, magnez, potas oraz beta-karoten. Równie przydatne są herbaty i mieszanki ziołowe, ekstrakty roślinne, toniki witalne czy ziołowe zestawy wzmacniające. Preparaty te wpływają na lepszą pamięć, koncentrację oraz funkcje układu nerwowego.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl