Okres okołomenopauzalny jest dla wielu kobiet trudnym czasem. Zmiany hormonalne w momencie przekwitania wiążą się z wieloma dokuczliwymi objawami, w tym ze zmianami w tkance łącznej, skłonnością do wzrostu masy ciała, wahaniami nastroju itd. Suplementacja może zredukować wspomniane dolegliwości – wsparciem może okazać się preparat Flexistav Meno.

Menopauza jest naturalnym zjawiskiem – jeśli przebiega prawidłowo, nie wymaga leczenia. Można jednak wprowadzić pewne działania, które ułatwią kobiecie przechodzenie przez przekwitanie, pozytywnie wpływając na jakość jej życia w tym trudnym czasie. W przypadku uciążliwych objawów towarzyszących przekwitaniu można się wspomagać różnymi preparatami. Między innymi preparatami na bazie składników roślinnych, które rekomenduje się na przykład tym pacjentkom, które nie chcą bądź nie mogą korzystać z HTZ. Można wyróżnić można wiele roślin leczniczych znajdujących zastosowanie przy dolegliwościach towarzyszących menopauzie – w fitoterapii wykorzystuje się np. izoflawony z soi, które należą do tzw. fitoestrogenów. Można je znaleźć w suplemencie diety Flexistav Meno. W swojej formule zawiera on nie tylko składniki redukujące uciążliwe dolegliwości towarzyszące menopauzie, ale również te wspomagające kontrolowanie masy ciała, a także te wspomagające kondycję stawów.

Menopauza – jak zmiany hormonalne wpływają na funkcjonowanie i samopoczucie kobiety?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Okres okołomenopauzalny wiąże się z wieloma zmianami w organizmie kobiety, której jajniki stopniowo przygotowują się do całkowitego wygaśnięcia. Wspomniane zmiany hormonalne są naturalne i prędzej czy później będą dotyczyć każdej kobiety. Jednak wraz ze zmianami hormonalnymi może pojawiać się u niektórych kobiet wiele objawów, dolegliwości i schorzeń, które rzutują na komfort życia oraz samopoczucie. Można do nich zaliczyć przede wszystkim zmiany w tkance łącznej, w tym te dotyczące kondycji i funkcjonowania stawów. Do dolegliwości w okresie okołomenopauzalnym można także zaliczyć zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz objawy zespołu klimakterycznego, w tym:

 • zlewne poty,
 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia snu,
 • nerwowość,
 • bóle stawowo-mięśniowe,
 • bóle głowy,
 • osłabienie,
 • przygnębienie.

Dochodzą do tego też dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego oraz zaburzenia libido. Dużym problemem jest też zmiana rozkładu tkanki tłuszczowej. W okresie okołomenopauzalnym, spowolnienie przemiany materii oraz skłonność do nadwagi i otyłości, a oprócz tego skłonność do osteoporozy i osteopenii. Kobietom w okresie okołomenopauzalnym zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia i zdrową dietę. W tym szczególnym czasie rekomenduje się również suplementację. Zwłaszcza o preparaty naturalne, które złagodzą dolegliwości towarzyszące kobiecie, pozytywnie wpływając na komfort jej życia oraz jej samopoczucie fizyczne i psychiczne. Do takich preparatów można zaliczyć suplement diety Flexistav Meno, który bazuje na starannie dobranych ekstraktach roślinnych z cennymi w okresie okołomenopauzalnym właściwościami. Dodatkowo suplement uzupełniono składnikami wspomagającymi utrzymanie prawidłowej kondycji chrząstki stawowej oraz pomagającymi kontrolować masę ciała.

Suplement diety Flexistav Meno – wskazania i składniki

Flexistav Meno jest suplementem diety przeznaczonym dla dorosłych kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Jest dostępny w formie saszetek, których zawartość należy przed spożyciem rozpuścić w letniej wodzie. Suplement diety przyczynia się do zmniejszenia dokuczliwych objawów pojawiających się przy menopauzie, a przy tym pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i wspiera kondycję stawów. W składzie suplementu diety Flexistav Meno można znaleźć m.in. bogaty w izoflawony ekstrakt z nasion soi. Izoflawony z soi należą do fitoestrogenów, czyli niesteroidowych związków chemicznych pochodzenia roślinnego, które wykazują podobieństwo strukturalne do kobiecych estrogenów. W związku ze strukturą estrogenopodobną mogą wpływać na receptory estrogenowe w komórkach. Jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia nasilenia dolegliwości związanych ze spadkiem poziomu estrogenów, który towarzyszy menopauzie.

Prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej w okresie okołomenopauzalnym

W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do zmian w tkance łącznej, co może odbijać się m.in. na kondycji i funkcjonowaniu stawów. Suplement diety Flexistav Meno w swojej formule zawiera składniki ważne dla kondycji stawów. Kolagen hydrolizowany, który jest składnikiem budulcowym macierzy chrząstki stawowej. Siarczan chondroityny, jest ważny dla integralności chrząstki i mineralizacji kości. W składzie tego suplementu diety można znaleźć również siarczan glukozaminy, który stanowi składnik budulcowy chrząstki stawowej. W składzie suplementu diety Flexistav Meno można znaleźć również witaminę C, która jest istotnym składnikiem w procesie wytwarzania kolagenu. Natomiast kolagen jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej. Jego synteza maleje wraz z wiekiem już od 25. roku życia i szczególnemu obniżeniu ulega właśnie w okresie okołomenopauzalnym. Niedobór witaminy C w organizmie może wiązać się z osłabieniem chrząstki stawowej. Dodatkowo witamina C wspomaga odporność i przyczynia się do hamowania procesów zapalnych. Przyczynia się również do redukowania liczby wolnych rodników i wspomaga detoksykację.

Kontrolowanie masy ciała i wspomaganie odchudzania

Jedną z dolegliwości towarzyszących kobietom w okresie okołomenopauzalnym są problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W tym czasie spowalnia się metabolizm i zmienia się rozkład tkanki tłuszczowej. W składzie suplementu diety Flexistav Meno można znaleźć substancje wspomagające kontrolowanie prawidłowej masy ciała i wspomagające odchudzanie. Można zaliczyć do nich ekstrakt z opuncji figowej oraz ekstrakt z nasion winorośli właściwej. Dodatkowo ekstrakt z nasion winorośli właściwej pomaga redukować cellulit, poza tym wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Łagodzenie objawów menopauzy

Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem chrząstki stawowej to nie wszystko. Jeśli chodzi o dokuczliwe objawy towarzyszące wielu kobietom w okresie okołomenopauzalnym. Do innych nieprzyjemnych objawów można zaliczyć niepokój i uderzenia gorąca, a także drażliwość i potliwość. Wymienione wyżej  dolegliwości można redukować zawartymi w suplemencie diety Flexistav Meno składnikami. Konkretnie ekstraktem z szyszek chmielu, który dodatkowo pomaga się odprężyć, pozytywnie wpływając na jej samopoczucie i komfort życia. Szyszki chmielu wykazują właściwości uspokajające, estrogenne i lekko nasenne, a przy tym mają działanie rozkurczowe i przeciwlękowe. Przyczyniają się do zmniejszenia drażliwości i nerwowości, które pojawiają się w okresie przekwitania. Dodatkowo mają właściwości pobudzające wydzielanie soków trawiennych, co przyczynia się do przyspieszenia trawienia.

Jak stosować suplement diety Flexistav Meno?

Suplement diety Flexistav Meno powinien być przyjmowany w sposób zgodny z zaleceniami producenta i w dawkach zgodnych ze wskazanymi w ulotce bądź na opakowaniu. Zaleca się przyjmowanie zawartości 1 saszetki Flexistav Meno dziennie. Aby przyjąć suplement diety, należy zawartość saszetki wsypać do 1 szklanki letniej wody, a następnie dokładnie wymieszać. W ten sposób otrzymuje się mętny płyn o smaku mango-marakuja, który należy wypić. Mętność płynu powstałego po rozpuszczeniu zawartości saszetki nie stanowi wady produktu, a jest jego cechą charakterystyczną.

Suplement diety Flexistav Meno – przeciwwskazania

Nie każda pacjentka powinna przyjmować suplement diety Flexistav Meno. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu w przypadku nadwrażliwości na soję i skorupiaki morskie. Ważną informacją dla niektórych grup pacjentów jest też to, że preparat zawiera źródło fenyloalaniny. Suplementu diety Flexistav Meno nie powinno się również traktować jako substytutu zrównoważonego sposobu odżywiania czy prowadzenia zdrowego trybu życia. Nie nie może ich zastąpić.

Bibliografia:

 • Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B., Łowicki Z., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie Cz.I „Postępy Fitoterapii” 2/2012 [dostęp online 07.2023].
 • Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B., Łowicki Z., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie Cz.II, „Postępy Fitoterapii” 3/2012 [dostęp online 07.2023].
 • Różański H., Fitoterapia dolegliwości okresu przekwitania, Akademia Medyczna im. K. Marcinkowskiego [dostęp online 07.2023].
 • Olszewska J., Czerwińska-Osipiak A., Łukaszuk K., Wiśniewska R., Problemy kobiet w okresie okołomenopauzalnym „Pielęgniarstwo Polskie” Nr 1 (55) 2015 [dostęp online 07.2023].
 • Bień A., Rzońca E., Pańczyk-Szeptuch M., Życie i funkcjonowanie kobiet w okresie przekwitania „Gerontologia Polska” 2017, 25: s.12–19 [dostęp online 07.2023].
 • DePhillipo N.N., Aman Z.S., Kennedy M.I., Begley JP., Moatshe G., LaPrade R.F., Efficacy of vitamin C supplementation on collagen synthesis and oxidative stress after musculoskeletal injuries: a Systematic Review, Orthop J Sports Med. 2018 Oct 25; 6 (10) [dostęp online 07.2023].