Nazwa „kulki gejszy” wywodzi się od znanych już od IV wieku gadżetów, które były stosowane w celu poprawy sfery erotycznej przez gejsze w Japonii. Kulki rozkoszy to przydatne akcesoria erotyczne o wszechstronnym zastosowaniu, które obecnie znajdują również zastosowanie w urologii oraz ginekologii. Wykonane z różnego rodzaju materiałów dwie kulki dopochwowe połączone są ze sobą sznurkiem. Na rynku dostępne są też gadżety w postaci jednej kulki. Do czego służą kulki gejszy i jak działają kulki gejszy? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego artykułu, gdzie podpowiadamy również, jak prawidłowo używać kulek gejszy.
Produkty po ukąszeniu owadów
Kulki gejszy – co to jest?
Kojarzące się ze sferą erotyczną kobiet kulki gejszy często można spotkać pod innymi nazwami. Najczęściej spotykane określenia dla kulek gejszy to kulki Kegla, a także kulki waginalne oraz kulki rozkoszy. Te popularne produkty są dostępne w wielu rodzajach, kolorach oraz wzorach.
Co to są kulki gejszy? Produkt stanowią jedna lub dwie kule o zróżnicowanej wadze, których średnica wynosi od około 3,5 do około 4 cm. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – na rynku dostępne są zarówno kulki wykonane z metalu, jak i ze szkła czy też z silikonu medycznego. Pojedyncze kulki są polecane przede wszystkim osobom początkującym, a także kobietom mającym ciasną pochwę, natomiast dwie kulki poleca się głównie kobietom o normalnej budowie ciała, a także kobietom po porodzie. Stosowanie kulek gejszy jest bardzo łatwym, a przy tym skutecznym sposobem na ćwiczenie mięśni Kegla. Poza tym mogą mieć one znaczący wpływ na doznania seksualne.
Co to są i co robią mięśnie Kegla? Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?
Mięśnie Kegla, zwane również mięśniami łonowo-guzicznymi, to popularna nazwa mięśni dna miednicy. Są one zlokalizowane między spojeniem łonowym, guzami kulszowymi oraz kością ogonową. W ich budowie można wyróżnić trzy warstwy. Tworzy je 14 silnie unerwionych mięśni zamykających otwór miednicy od dołu. Nazwa mięśni Kegla wzięła się od nazwiska pochodzącego z Ameryki lekarza ginekologa – Arnolda Kegla, który w ubiegłym wieku zajmował się rehabilitacją mięśni dna miednicy. Do najważniejszych funkcji mięśni Kegla zalicza się:
- ochronę i utrzymanie właściwego położenia organów miednicy mniejszej, do których zalicza się między innymi elementy układu moczowego, w tym pęcherz moczowy, oraz układu wydalniczego, w tym odbytnicę wraz z odbytem, a także narządy rozrodcze, w tym macicę;
- utrzymanie właściwej postawy ciała, a także stabilizację tułowia;
- prawidłowe utrzymywanie moczu oraz stolca.
Mięśnie te pełnią ważną funkcję podczas porodu, a poza tym wspomagają funkcję seksualną. Odgrywają również istotną rolę w biochemice chodu. W przypadku będącego następstwem kichania, kaszlu czy też podnoszenia ciężarów wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, mięśnie Kegla uniemożliwiają samoczynne oddawanie moczu. Niepoprawna praca mięśni Kegla wiąże się z nieprawidłowościami w działaniu układów: wydalniczego, rozrodczego oraz moczowego. Zalicza się do nich między innymi częstomocz, nietrzymanie stolca, hemoroidy, zaparcia oraz bolesne współżycia seksualne. U części pacjentek pojawiać się mogą też bolesne miesiączki. Poza tym kobietom może towarzyszyć odczucie poszerzonej pochwy.
Rodzaje kulek gejszy
Wraz z wiekiem mięśnie Kegla stopniowo tracą swoją elastyczność oraz siłę, co może powodować problemy z trzymaniem moczu, a także spadkiem satysfakcji seksualnej. Poza tym może dojść do wypadania żeńskich narządów płciowych. W celu zadbania o mięśnie Kegla zaleca się ich ćwiczenia, a pomocne może być w tym między innymi stosowanie kulek Gejszy.
Wyróżnia się trzy rodzaje kulek Kegla. Pierwszym rodzajem są grawitacyjne kulki gejszy, często nazywane również kulkami progresywnymi. Często stosuje się je jako jeden z elementów treningu mięśni pochwy. Poza tym poleca się je jako gadżet erotyczny, który bywa wykorzystywany przy grze wstępnej. Innym rodzajem kulek są silikonowe kulki gejszy, które są wykonane z łatwego w utrzymaniu w czystości silikonu. Są miękkie w dotyku, a poza tym mają zdolność do utrzymywania ciepła przez długi czas. Kolejnym rodzajem kulek gejszy są kulki biofeedback. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w ćwiczeniach. Na rynku znaleźć można również kulki waginalne wibracyjne, które są stosowane zwłaszcza do uzyskania wysublimowanych doznań.
Jak prawidłowo wybrać kulki rozkoszy?
By kulki waginalne spełniały swoją funkcję, powinny zostać wykonane w odpowiedni sposób. Przy wyborze kulek gejszy należy kierować się między innymi ich wagą – na rynku dostępne są produkty w różnych rozmiarach i o różnej wadze. Osobom rozpoczynającym treningi zalecane są kulki o mniejszej wadze (około 30–50 g), natomiast osobom już trenującym z czasem zaleca się zakup kulek o większym obciążeniu (około 50–100 g). Do kulek powinien być przymocowany mocny i solidny sznureczek, dzięki któremu będzie można bez większych problemów usunąć kulkę z pochwy po zakończonym treningu. Szczególnie popularne są między innymi kulki progresywne, które można dostosowywać do postępów osiąganych przez kobiety w trakcie wykonywania kolejnych serii ćwiczeń.
Przy zakupie kulek rozkoszy należy pamiętać o wyborze dobrej jakości akcesoriów, które mają odpowiednie atesty. Tylko takie produkty zapewnią bezpieczeństwo w trakcie użytkowania kulek, a poza tym pomogą uzyskać najlepsze rezultaty w trakcie wykonywania ćwiczeń mięśni. Kulki waginalne powinny być również wodoodporne.
Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z jakiego będą wykonane kulki. Dobrym wyborem mogą okazać się produkty wykonane z silikonu medycznego. Nie mniej ważny jest również sznurek, który również powinien być silikonowy. Jeśli nie jest, powinien być przynajmniej wodoodporny. Jeśli chodzi o cenę kulek gejszy, jest ona zróżnicowana w zależności od jakości i funkcjonalności gadżetu.
Kulki gejszy – do czego służą?
Produkty przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet, a jednym z celów ich stosowania jest urozmaicenie życia intymnego. Stosuje się je również do wykonywania treningów mięśni dna miednicy – podczas wykonywania codziennych czynności. Kulki Kegla są także często stosowane na nietrzymanie moczu.
Przez kobiety kulki gejszy są jednak stosowane nie tylko na nietrzymanie moczu, ale też w innych celach leczniczych. Inne zastosowanie kulek wiąże się na przykład z zapobieganiem opuszczania się narządów czy też prewencji wypadania macicy oraz pęcherza moczowego. Poza tym stosowanie kulek na mięśnie Kegla przed ciążą w znacznym stopniu ułatwia poród. Ich stosowanie pozwala także na szybki powrót do formy po urodzinach dziecka. Stosowane systematycznie kulki waginalne mają korzystny wpływ na mięśnie dna miednicy, co ma duże znaczenie zwłaszcza w okresie klimakterium.
Mogą być stosowane zarówno przez kobiety prowadzące siedzący tryb życia, jak i przez kobiety aktywne fizycznie.
Kulki dopochwowe – sposób użycia
Sposób użycia kulek dopochwowych nie jest skomplikowany, jednak przy ich stosowaniu należy pamiętać o kilku zasadach. Oczekiwane efekty mogą przynieść wyłącznie prawidłowo stosowane kulki gejszy. Jak używać wspomnianych produktów, by odpowiednio spełniały swoje zadanie? Przede wszystkim należy dopilnować podstawowych zasad higieny ich stosowania. Należy też pamiętać o ich aplikowaniu za pomocą lubrykantu. W przypadku produktów wykonanych z silikonu medycznego stosuje się nawilżacze na bazie wody, ponieważ inne ich rodzaje mogłyby doprowadzić do uszkodzenia kulek waginalnych. Podczas stosowania kulek gejszy należy być aktywnym, ponieważ kulki waginalne spełniają swoje zadanie głównie w trakcie wykonywania ruchów. Wystarczy już zwykły spacer lub trzymanie ich w pochwie podczas codziennych aktywności, a pomogą ćwiczyć mięśnie dna miednicy.
Instrukcja obsługi – kulki gejszy. Jak je stosować prawidłowo?
Nie każda początkująca kobieta wie, jak prawidłowo stosować kulki gejszy. Instrukcja obsługi zawiera jednak wszelkie niezbędne informacje na temat ich aplikacji i użytkowania na co dzień. Nie trzeba obawiać się komplikacji, gdyż używanie kulek jest bardzo łatwe i nie powinno sprawiać nikomu większych problemów. Jak do każdego treningu, tak i do ćwiczeń z tego rodzaju produktem należy podejść w odpowiedni sposób. Jak aplikować kulki gejszy? Poniżej przedstawiamy sposób aplikacji kulek waginalnych krok po kroku:
- ważne jest dokładne umycie rąk, najlepiej mydłem o właściwościach antybakteryjnych;
- w dalszej kolejności należy umyć kulki gejszy żelem antybakteryjnym oraz ciepłą wodą;
- po umyciu kulek rozkoszy należy dokładnie je osuszyć;
- kolejny krok polega na dokładnym posmarowaniu kulek lubrykantem na bazie wody;
- następnie należy rozprowadzić wodny lubrykant wokół wejścia pochwy;
- dalsze czynności polegają na wygodnym położeniu się na łóżku, najlepiej z lekko rozchylonymi nogami;
- następnie należy powoli wprowadzić kulki do pochwy, podobnie jak umieszcza się w niej tampon. Głębokość wprowadzenia kulek do pochwy jest kwestią indywidualną;
- jeśli kulki waginalne znajdą się wewnątrz pochwy, można rozpocząć trening;
- przy wyjmowaniu kulek należy się rozluźnić – kulki należy wyjąć zdecydowanym, ale delikatnym ruchem.
Jak wygląda czyszczenie kulek gejszy po ich wcześniejszym użyciu?
Ogromne znaczenie odgrywają nie tylko czynności mające na celu prawidłowe umieszczenie kulek gejszy w pochwie, ale również te związane z ich wyjęciem po zakończonych ćwiczeniach i zabezpieczeniem. W celu wyjęcia kulek waginalnych należy wygodnie położyć się na łóżku, a następnie nawilżyć wejście pochwy. Można tego dokonać np. przy pomocy specjalnego żelu. Ostatni krok polega na delikatnym pociągnięciu za sznureczek kulek. Po skorzystaniu z kulek należy również pamiętać o ich każdorazowym dokładnym umyciu w ciepłej wodzie. Zaleca się dokładne oczyszczenie kulki rozkoszy za pomocą mydła, najlepiej antybakteryjnego. Kolejna czynność wiąże się z dokładnym osuszeniem kulek waginalnych.
Jak ćwiczyć mięśnie pochwy?
Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto zwrócić uwagę na fakt, iż nawet wykonane z najlepszej jakości materiałów kulki rozkoszy nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli będą używane w sposób nieumiejętny. Ćwiczenia polegają przede wszystkim na noszeniu kulek Kegla podczas wykonywania codziennych czynności – przez około 10 minut dziennie. Następnie ten czas należy stopniowo wydłużać – do około 1 godziny dziennie lub w zależności od potrzeb do nawet kilku godzin. Czas trwania ćwiczeń najlepiej dopasować do indywidualnych upodobań oraz predyspozycji kobiet, jednak najważniejsza jest systematyczność. Jeśli kulki zaczynają uwierać i odczuwalny jest dyskomfort, należy je wyjąć.
Kulki gejszy – kiedy efekty?
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń przy pomocy produktów, jakimi są kulki rozkoszy, inaczej kulki waginalne, może pomóc wzmocnić mięśnie Kegla. Jeśli chodzi o kulki Kegla, efekty satysfakcjonujące osobę wykonującą regularnie treningi są najczęściej widoczne po około 2–3 miesiącach. Opinie dotyczące kulek gejszy i efektów ich stosowania są w większości pozytywne, jednak należy być cierpliwym, a dodatkowo systematycznym i wytrwałym w ćwiczeniach. Zwiększenie intensywności ćwiczeń mięśni Kegla można uzyskać poprzez stosowanie kulek dopochwowych podczas treningu, np. joggingu, czy też aerobiku lub tańca. Oprócz efektu terapeutycznego kulki miłości mogą też stanowić urozmaicenie życia seksualnego, wzmacniając doznania cielesne.
Kulki gejszy – przeciwwskazania do stosowania
Należy mieć na uwadze, że kulki gejszy również posiadają przeciwwskazania do stosowania, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Do najważniejszych z nich zalicza się ciążę oraz wszelkiego rodzaju infekcje okolic intymnych, a także bóle miednicy. Nie zaleca się stosowania kulek w trakcie ciąży i po porodzie (w okresie połogu), ponieważ w tym okresie mięśnie Kegla są w znacznym stopniu obciążone przez rozwijający się płód. Stosowanie kulek gejszy przez kobiety w ciąży może też doprowadzić do zbyt dużego wytrenowania mięśni Kegla, co w przypadku porodu może stanowić problem z ich rozluźnieniem. Nie zaleca się ponadto stosowania kulek podczas trwającej miesiączki. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Literatura:
Kocur D; Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy; Seksuologia Polska 2016, 14, 1, 31–38
Opara J. i in.; Fizjoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiet; Część I. Aktualne rekomendacje dotyczące ćwiczeń według Kegla; “Fizjoterapia” 2011, nr 3, s. 41-49.
Bochenek A., Reicher M.; Anatomia człowieka; Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, ISBN 978-83-200-4501-7.
Wojtaszek A.; NTM – nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia; Pielęgniarstwo Polskie 4(46), 190–192, 2012.
Sokołowska-Pituchowa J.; Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny; Warszawa 2006, wyd. 8.
Autor artykułu: tech. farm. Katarzyna Talpa