Ciało kobiety to sztuka, której opanowanie stanowi nie lada wyzwanie. Pora na tekst poświęcony jednemu z jej ważnych aktów. Sprawne mięśnie Kegla to szereg korzyści, o których możesz przekonać się czytając dzisiejszy artykuł.

Czym są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla (łonowo-guziczne) wchodzą w skład mięśnia dźwigacza odbytu i są specyficzną konstrukcją w ciele kobiety. Od dołu zabezpieczają narządy jamy brzusznej, narządy rozrodcze i układu wydalniczego otaczając cewkę moczową, pochwę i odbytnicę. O ich istnieniu może przekonać się podczas oddawania moczu. Jeśli będziesz chciała powstrzymać ten proces, to Twój mózg wyda dyspozycję skurczy właśnie mięśniom Kegla. Nie polecamy jednak przeprowadzania tego rodzaju testów zbyt często, gdyż zatrzymywanie moczu może prowadzić do infekcji dróg moczowych.

Za co odpowiadają Mięśnie Kegla?

Choć na co dzień potrzeba aktywizowania mięśni Kegla zachodzi rzadko, to w niektórych sytuacjach ich sprawność może bardzo Ci się przydać. Wyćwiczone mięśnie łonowo-guziczne pomagają zniwelować trudy porodu oraz zapewniają szybszą regenerację podczas połogu. Ich drugą funkcją jest zapobieganie wstydliwemu problemowi nietrzymania moczu, z którymi boryka się duża część z nas. Swoją rolę mięśnie krocza odgrywają także w prewencji wypadania macicy i pęcherza oraz pomagają uniknąć pęknięcia krocza w czasie porodu. Ale mięśnie Kegla mogą się przydać nie tylko przy okazji pobytu na bloku porodowym. Silne mięśnie Kegla możesz wykorzystać podczas stosunku „chwytając” penetrujący członek partnera, a dzięki temu zwiększyć Wasze doznania seksualne.

Mięśnie Kegla trening

Ćwiczenia na mięśnie Kegla

Swoją popularność w świecie zachodnim trening mięśni łonowo-guzicznych zyskał dzięki amerykańskiemu ginekologowi Arnoldowi Keglowi, który w 1948 r. opracował zestaw ćwiczeń stymulujący ten newralgiczny dla kobiety obszar mięśniowy. Wraz z upływem czasu i kolejnymi inspiracjami ćwiczenia zyskały nowe wersje, jednak nazwisko kalifornijskiego lekarza na trwałe wpisano w anatomię kobiet.

Trening mięśni Kegla nie należy do wybitnie męczących. By odczuć jego efekty, ćwiczenia należy wykonywać regularnie, najlepiej trzy razy dziennie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz je wykonywać w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej. Obejdzie się też bez używania specjalistycznego sprzętu sportowego. Jedyne o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem treningu, to wypróżnienie pęcherza i kontrolowanie oddechu podczas aktywności.

Przykłady ćwiczeń mięśni Kegla

Mięśnie Kegla można ćwiczyć na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy trzy z nich, które możesz wykonywać codziennie.

Pierwsze z nich należy do najprostszych ćwiczeń i możesz je wykonać właściwie w każdych okolicznościach. Stań w lekkim rozkroku i rozluźnij się. Następnie zepnij grupę mięśni zwieracza odbytu i utrzymaj je w napięciu przez 5 sekund. Odpocznij przez kolejne 5 sekund. Na początku wykonaj 10 powtórzeń, a w kolejnych tygodniach dokładaj po serii. To samo ćwiczenie możesz wykonywać leżąc na plecach na dywanie lub macie, a także w pozycji siedzącej – w pracy lub przed telewizorem. W ćwiczeniu mięśni Kegla istotne jest, by pracę wykonywały mięśnie dna miednicy, a nie inne partie, które wykorzystujemy w innych sytuacjach. Dlatego po opanowaniu skurczów właściwej partii mięśni, podczas wykonywania ćwiczeń Kegla należy skupić się na rozluźnieniu mięśni pośladków i brzucha.

Rozpoczynając drugie ćwiczenie połóż się na macie (dywanie) na plecach. Ugnij nogi w kolanach pod kątem 60 – 90° tak, by całe stopy miały kontakt z powierzchnią ziemi. Ręce połóż na ziemi wzdłuż tułowia. Następnie dźwignij biodra, tak, by jedynie stopy, łopatki, ręce i głowa dotykały ziemi. Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy. Opuść miednicę. Wykonaj 50 powtórzeń w pięciu seriach zwiększając ich ilość wraz z upływem kolejnych tygodni. Po każdej serii leżąc na plecach staraj się zbliżyć głowę do kolan rękami obejmując nogi.

Innym sposobem na ćwiczenie mięśni krocza są ciężarki dopochwowe (kulki gejszy). W ciężarkach umieszczono kulki, które są wprowadzane w mikrodrgania za pomocą ruchów ciała. Wibracje kulek wywołują mimowolne zaciskanie mięśni w obrębie pochwy. Ćwiczenie można wykonywać właściwie przy każdej okazji – już niewielka dawka ruchu wprawia w ruch wibrujące kulki. Aby wzmocnić efekt działania ciężarków, zaleca się wykonywanie ruchów miednicą, tańczenia, joggingu czy jazdy na rowerze. Na początku trening tą metodą nie powinien trwać dłużej niż 10 min. Czas ćwiczeń można wydłużać w kolejnych tygodniach w zależności od możliwości ćwiczącej.

 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl