Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Termin spodziewanej miesiączki minął, a mimo tego jeszcze się nie rozpoczęła? Odpowiedź na wątpliwości przyniesie poprawnie wykonany test ciążowy. Podpowiadamy, jak go zrobić, aby ponad wszelką wątpliwość potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Jak działa test ciążowy?

Podstawowym zadaniem testu ciążowego jest wykrycie obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w moczu, który jest produkowany kilka dni (musi upłynąć co najmniej tydzień) po zapłodnieniu. Ciało kobiety wydala HCG aż do rozwiązania. W przypadku wykrycia hormonu możesz być niemal w stu procentach pewna, że jesteś w ciąży. Pamiętaj jednak, że test należy przeprowadzić w odpowiednim czasie – jego rodzaj w gruncie rzeczy nie ma znaczenia. 

Jak wybrać test ciążowy?

Płytkowy, strumieniowy czy paskowy? Na rynku znajdziesz mnóstwo różnorodnych testów, co może wprowadzić zawrót głowy w i tak już stresującej sytuacji. Dlatego pamiętaj, że rodzaj testu nie ma znaczenia dla jego powodzenia. W tym wypadku musisz wiedzieć, że:

 – test płytkowy (zwany także kasetowym) polega na tym, iż aby go przeprowadzić, musisz umieścić kilka kropel moczu na płytce testu,
– test strumieniowy należy umieścić pod strumieniem moczu przez kilka sekund. Test ten nazywany jest również flamastrowym od końcówki, która przypomina typowy mazak,
 – w przypadku testu paskowego należy zanurzyć w zebranym moczu pasek, który pokazuje wynik testu.

Jeśli rozważasz zakup testu, przede wszystkim powinnaś sprawdzić jego czułość. Im test jest bardziej czuły, tym szybciej może wykryć obecność HCG w moczu. Czułość testu określa się za pomocą  jednostki aktywności substancji biologicznie czynnych na litr. Testy o czułości do 500 IU/l wskazują, czy kobieta jest w ciąży już 10 dni po zapłodnieniu, czyli 4 dni przed spodziewaną miesiączką. Test o czułości od 500 do 800 IU/l da pozytywny wynik dwa tygodnie po zapłodnieniu, a o czułości powyżej 800 IU/l trzy tygodnie po zapłodnieniu, a więc około 7 dni po spodziewanej miesiączce.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Zazwyczaj sugeruje się, żeby test ciążowy wykonać kilka dni po spodziewanej miesiączce. Jeśli jednak nie jesteś pewna, w którym dniu miała się rozpocząć, powinnaś odczekać co najmniej dwa tygodnie od stosunku. Wykonanie testu tuż po da wynik negatywny, który jednak nie jest miarodajny, ponieważ do zapłodnienia dochodzi do 24-48 godzin od stosunku odbytym w tym między 10 a 18 dniem cyklu. Jak wspomnieliśmy wyżej, produkcja hormonu gonadotropiny kosmówkowej rozpoczyna się po co najmniej tygodniu od zapłodnienia. Zważywszy na czułość testów, ich przeprowadzenie najlepsze wyniki daje po spodziewanej miesiączce, która nie nadeszła. 

Sam test ciążowy najlepiej przeprowadzić rano, kiedy stężenie HCG jest najwyższe i test nie powinien mieć problemów z jego wykryciem. Warto zaznajomić się przed wykonaniem testu z dokładną instrukcją jego działania. Jeśli pokaże wynik pozytywny, powinnaś udać się do ginekologa po potwierdzenie, iż faktycznie jesteś w ciąży. Możliwy jest również wynik negatywny mimo spóźniającej się miesiączki – może on zwiastować problemy innej natury, np. nadmiar stresu, kłopoty hormonalne i tym podobne. Co ważne w przypadku testów ciążowych, na ich wynik nie wpływu obecność alkoholu czy obecność środków antykoncepcyjnych. 

Testy ciążowe i owulacyjne

Testy ciążowe i owulacyjne

Zobacz produkty w dziale: Testy ciążowe.
Testy ciążowe

Wczesne objawy ciąży

Co może skłonić Cię do sięgnięcia po test ciążowy? Wczesna ciąża łączy się z pewnymi objawami, które mogą wskazywać na to, iż faktycznie doszło do zapłodnienia. Jest to między innymi zmienny nastrój, ospałość, bolące piersi czy poranne mdłości. Możesz również doświadczyć wyostrzonego węchu, co jest jednym z bardziej zaskakujących objawów ciąży. Warto wtedy sprawdzić, czy czasem nie spodziewasz się dziecka. 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl