Skóra naczyniowa, popularnie nazywana naczynkową, to problem nie tylko natury kosmetycznej, ale także medycznej. Z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi na twarzy (tzw. „pajączkami”) i zmianami rumieniowymi, które są typowe dla cery naczynkowej, zmagają się najczęściej kobiety o jasnej karnacji, pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Niestety, przypadłość ta może dotknąć także dzieci oraz mężczyzn. Czym charakteryzuje się skóra naczynkowa, jak o nią dbać i na czym polega leczenie cery naczynkowej?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Cera naczynkowa – charakterystyka

Cera naczynkowa uważana jest za jedną z najtrudniejszych w pielęgnacji, co jest związane z tym, że jest ona bardzo wrażliwa, delikatna i podatna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak wygląda twarz osoby z cerą naczynkową? Rozpoznamy ją przede wszystkim po charakterystycznych rumieńcach i zaczerwienieniach na twarzy, które spowodowane są pękaniem naczyń krwionośnych.

Warto dodać, że chociaż twarz każdego z nas rumieni się pod wpływem zimna lub gorąca, to w przypadku cery naczynkowej rumieńce te utrzymują się na twarzy przez długi czas. Czasami zdarza się też tak, że naczynia krwionośne nie obkurczają się i pozostają widoczne na skórze w postaci tzw. pajączków, czyli drobnych, czerwonych niteczek w okolicach nosa i policzków.

Osoby z cerą naczynkową często skarżą się również na nieprzyjemne uczucie pieczenia i ściągania skóry twarzy, a także na nadmierną reakcję na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak:

  • nagłe zmiany temperatury;
  • reakcje alergiczne;
  • silne emocje i stres;
  • zaburzenia hormonalne (np. w okresie menopauzalnym);
  • nadużywanie alkoholu;
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne;
  • choroby nowotworowe, jak np. rak trzustki i tarczycy;
  • choroby neurologiczne, jak np. migrena, choroba Parkinsona.

W wielu przypadkach skóra osób z cerą naczynkową jest mocno wysuszona, chociaż nie jest to regułą – rozszerzone naczynka to problem, który może spotkać każdego z nas, niezależnie od typu cery.

Wbrew pozorom „pajączki” mogą pojawić się nie tylko na skórze twarzy. U osób ze skórą wrażliwą zaczerwienienia występują także na tych partiach ciała, które są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. W związku z tym, zmiany rumieniowe i teleangiektazje możemy zauważyć też w okolicy szyi i dekoltu.

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Piękna cera - toniki i produkty do pielęgnacji twarzy

Toniki
Produkty do pielęgnacji twarzy i szyi
Kremy nawilżające

Przyczyny cery naczynkowej

Problem pękających naczynek nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej i jest jedynie uciążliwą przypadłością, u większości osób uwarunkowaną genetycznie. Jeżeli zatem nasza babcia lub mama ma cerę naczynkową, z dużym prawdopodobieństwem my również będziemy zmagać się z nieestetycznymi „pajączkami” na twarzy. Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się także pod wpływem zaburzeń hormonalnych, np. w okresie ciąży lub laktacji, nieodpowiedniej pielęgnacji twarzy (np. używanie kosmetyków dostosowanych do innego typu cery) oraz stosowanie złej diety (np. jedzenie ostrych przypraw i częste picie kawy).

Cera naczynkowa u dzieci

Pękające naczynka na delikatnej, bladej skórze twarzy dziecka wzbudzają duży niepokój u wielu rodziców. Niestety, skłonność do powstawania takich zmian dziecko może otrzymać od nich w genach. Istnieje też szereg czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo pękania naczynek u dziecka. Zalicza się do nich:

  • temperaturę – gorące kąpiele, nadmierną ekspozycję na słońce lub spacery w mroźną pogodę;
  • infekcje, którym towarzyszy silny kaszel, wymioty lub stres;
  • reakcje alergiczne na nowe kosmetyki lub inne substancje;
  • nieodpowiednią pielęgnację skóry, np. niestosowanie kosmetyków ochronnych latem i zimą.

Chcąc zapobiec pękaniu naczynek u najmłodszych, warto wzbogacić ich dietę w produkty zawierające witaminę C, odpowiednio dobierać temperaturę podczas kąpieli, a także ograniczać ekspozycję skóry na słońce i mróz.

Cera naczynkowa u mężczyzn

Skłonność do cery naczynkowej i pękających naczynek to w większości przypadków domena kobiet, co ma związek z żeńskimi hormonami płciowymi, estrogenami, które działają rozluźniająco na mięśniówkę naczyń. Ich nadmierna ilość sprzyja pękaniu naczynek i powstawaniu rumienia, który jest charakterystyczny dla cery naczynkowej. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie zmagają się z tym problemem.

Mężczyźni również mogą mieć problem z mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi, które są położone płytko pod skórą i gwałtownie reagują na czynniki zewnętrzne. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz unikanie czynników, które mogą wyrządzić szkody przy tym typie cery.

Cera naczynkowa – pielęgnacja

Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i wymaga stosowania systematycznej pielęgnacji. Jeżeli zaniedbamy tę kwestię, możemy przyczynić się do powstania patologicznych zmian na skórze, czyli tzw. teleangiektazji – trwale rozszerzonych naczyń włosowatych splotu brodawkowatego, które zauważalne są przez naskórek.

Przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych warto skorzystać ze wsparcia dermatologa lub kosmetologa, który pomoże nam w ustaleniu czynników odpowiedzialnych za zaczerwienienie skóry i pękanie naczynek, a następnie pokaże, w jaki sposób wyeliminować te zmiany. Osobom z cerą naczynkową polecane są kosmetyki, które zawierają takie składniki jak:

  • witamina K – przyczynia się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych, przez co skóra odzyskuje naturalny koloryt;
  • witamina C (kwas askorbinowy) – pomaga we wzmocnieniu ścianek naczyń krwionośnych i działa przeciwutleniająco. Co ważne, niedobór witaminy C może spowodować utratę jędrności skóry, a także zwiększyć kruchość naczyń krwionośnych;
  • wyciągi naturalne, jak np. z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej lub mięty, które od lat cenione są z uwagi na korzystny wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych i redukcję zaczerwienień.

Dodatkowo musimy pamiętać, że cera naczynkowa powinna być szczególnie chroniona przed promieniowaniem UV. Warto zatem przez cały rok stosować lekkie kremy z filtrem, natomiast latem i zimą sięgać po preparaty z co najmniej SPF20. Co więcej, w mroźną i wietrzną pogodę warto zaopatrzyć się także w tłusty krem do twarzy, który stanowić będzie odpowiednią barierę dla niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jakich produktów kosmetycznych powinny unikać osoby z cerą naczynkową? Niezalecane są przede wszystkim kosmetyki perfumowane, a także te, w których składzie znajdziemy parabeny, silikony, oleje mineralne czy też parafinę, która może przyczynić się do zatkania porów i rozwoju stanu zapalnego skóry. Zimą należy unikać kremów z gliceryną, która wiąże wodę w naskórku. Ekspozycja na niskie temperatury powoduje natomiast zamianę wody w lód, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia jej objętości i pękania skóry.

Cera naczynkowa – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów, które wspomagają regenerację cery naczynkowej, łagodzą podrażnienia i poprawiają kondycję skóry. Dużą skutecznością cieszą się naturalne maseczki, które warto nakładać na twarz 2-3 razy w tygodniu na około 15 minut. Wśród tych, które możemy przygotować samodzielnie, znaleźć można:

  • maseczkę z siemienia lnianego – zmielone siemię lniane zalewamy wodą w proporcji 1:5 i gotujemy do uzyskania gęstej konsystencji, a następnie pozostawiamy do ostudzenia. Łączymy z łyżką jogurtu, mieszamy i nakładamy na twarz. Nasiona lnu łagodzą i odżywiają naszą skórę, a także doskonale ją nawilżają, dzięki czemu taką maseczkę warto stosować głównie zimą;
  • maseczkę z miodu i kefiru – łyżkę kefiru mieszamy z łyżką miodu i nakładamy na twarz. Maseczka ta świetnie odżywia suchą skórę i pomaga w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień;
  • maseczkę z kiwi – jedno kiwi miksujemy z łyżką soku z cytryny i łyżką mąki ziemniaczanej, po czym nakładamy na twarz. Maseczka dogłębnie odżywia i rozjaśnia naszą skórę.

Pamiętajmy, że w przypadku pękających naczynek ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia. Codzienna aktywność fizyczna, unikanie stresu i odpowiednia dla cery naczynkowej dieta to klucz do tego, by cieszyć się naturalnym, promiennym wyglądem skóry.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Damian Doliński