Menopauza to okres intensywnych zmian w organizmie kobiety, których tempo dyktowane jest przez poziom estrogenu we krwi. Jego stopniowe obniżanie się sprawia, że kobiece ciało zmienia się, a efekty widoczne są gołym okiem. Do najczęstszych objawów pojawiających się w okresie okołomenopauzalnym zalicza się charakterystyczne uderzenia gorąca i wahania nastroju, ale również problemy ze snem, przybieranie na wadze i zmianę owalu twarzy. Przyspieszeniu ulegają także procesy starzenia się skóry. Ale co tak naprawdę kryje się pod tym terminem i jak zmienia się kondycja skóry w trakcie menopauzy i po klimakterium?

Poziom estrogenu a kondycja skóry

Obniżający się poziom estrogenu we krwi sprawia, że zmniejsza się produkcja sebum i naskórek staje się wyraźnie cieńszy. Spowolnieniu ulega również wytwarzanie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czego efektem są zmiany w owalu twarzy – skóra traci bowiem gęstość i jędrność, jest słabiej odżywiona, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Najnowsze badania pokazują, że równolegle w organizmie podnosi się poziom tak zwanego hormonu stresu – kortyzolu, którego obecność dodatkowo sprawia, że osłabiają się naturalne funkcje ochronne skóry, przez co automatycznie staje się ona bardziej wrażliwa, podatna na powstawanie stanów zapalnych czy też przebarwień.

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Choć część z objawów typowych dla okresu okołomenopauzalnego, jak chociażby zmiany nastroju czy uderzenia gorąca, stopniowo wycisza się lub nawet zanika zupełnie wraz z nadejściem okresu postmenopauzalnego, który rozpoczyna się około rok po ustaniu cyklu menstruacyjnego, procesy starzenia się skóry stale przyspieszają. Jak więc odpowiednio zadbać o kondycję skóry na tym etapie życia i czy jej skuteczna pielęgnacja jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej!

Kluczem jest tu dobranie odpowiednich produktów, które będą wspierać odbudowę skóry w trakcie i po menopauzie, by przywrócić skórze blask i gęstość przez jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Odpowiedzią na indywidualne potrzeby współczesnych kobiet w okresach przed i pomenopauzalnym jest gama produktów pielęgnacyjnych NEOVADIOL od Vichy, która przygotowana została na bazie przeszło 20-letniego doświadczenia w pielęgnacji kobiecej skóry dojrzałej i we współpracy z ekspertami z dziedziny dermatologii i ginekologii.

Zastosowanie proksylanu oraz ekstraktu z nasion kasji stymuluje odbudowę skóry i opoźnia procesy starzenia się, a dodatek witamin B3-Cg i kwasów OMEGA 3-6-9 sprawia, że skóra staje się wyraźnie bardziej odżywiona. Tak skomponowana codzienna pielęgnacja skóry menopauzalnej pozwala przywrócić jej naturalny blask i zdrowy wygląd oraz zadbać o jej odpowiednią jędrność i gęstość.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl