Cienie pod oczami to powszechny problem natury estetycznej, z którym nieustannie zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W wielu przypadkach jest to efekt nieodpowiedniego stylu życia, przemęczenia i nadmiaru stresu, jednak czasami sińce pod oczami mogą okazać się objawem wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia chorób. Skąd biorą się fioletowe worki pod oczami i jak je zlikwidować? O jakich chorobach mogą świadczyć sińce pod oczami u dziecka i dorosłego?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Cienie pod oczami – co to takiego?

Cienie pod oczami, określane także jako sińce pod oczami lub worki pod oczami, to zjawisko stopniowej utraty elastyczności delikatnej skóry pod oczami, która przez to staje się coraz bardziej przezroczysta. W wyniku tego procesu na skórze uwidaczniają się naczynia krwionośne, a skóra pod oczami przybiera charakterystyczny, siny, brązowy lub szary odcień.

Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia rano, kiedy gwałtownie wstajemy po kilku godzinach snu. Jeżeli pozostajemy w pozycji pionowej, krew wówczas może swobodnie odpływać z twarzy i przemieszczać się w stronę serca. W pozycji leżącej odpływ krwi jest nieco bardziej utrudniony, co tłumaczy większą skłonność do powstawania fioletowych cieni pod oczami po przebudzeniu.

Cienie pod oczami – przyczyny

Podpuchnięte oczy i worki pod oczami mogą pojawić się z różnych powodów. U niektórych za ten charakterystyczny defekt kosmetyczny odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Skóra pod oczami u tych osób od dziecka jest cienka i delikatna, a jeżeli przyjrzymy się jej dokładnie, zauważymy drobniutkie naczynia krwionośne, które sprawiają wrażenie fioletowego zasilenia. U innych powodem cieni pod oczami jest hiperpigmentacja skóry.

Powstawaniu sińców pod oczami sprzyja także nieprawidłowy styl życia, a dokładnie:

  • przewlekłe przemęczenie,
  • narażenie na ciągły stres,
  • nadmiar obowiązków,
  • niewyspanie i nieprawidłowa dieta.

Wszystko to odbija się na naszej cerze, która staje się ziemista i blada, a za sprawą zastoju płynu okolice pod oczami mogą ulec opuchnięciu.

Fioletowe cienie pod oczami mogą okazać się także oznaką upływającego czasu. Wraz z wiekiem skóra twarzy traci swą elastyczność i jest coraz cieńsza, przez co wszelkie zmiany stają się bardziej widoczne. Warto pamiętać, że sińce pod oczami mogą być związane także ze zbyt długim wpatrywaniem się w monitor komputera lub ekran telewizora, a także z nadmierną ekspozycją na słońce, odwodnieniem, nadużywaniem alkoholu i paleniem papierosów.

Sińce pod oczami – choroby

Sińce pod oczami często wzbudzają nasz niepokój, zwłaszcza jeśli nie są one efektem niewyspania lub przemęczenia. Niestety, może zdarzyć się, że fioletowe zabarwienie skóry pod oczami stanowi jeden z symptomów rozwijających się chorób przewlekłych, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • schorzenia wątroby, nerek oraz śledziony;
  • cukrzycę;
  • zaburzenia pracy tarczycy – niedoczynność tarczycy i zapalenie tarczycy;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • dermatomyositis, czyli zapalenie skórno-mięśniowe (DM), któremu towarzyszy utrata kolagenu w skórze i innych tkankach;
  • alergiczne zapalenie spojówek, wraz z takimi objawami jak obrzęk powiek i przekrwienie spojówek;
  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, w wyniku którego powstają tzw. cienie alergiczne;
  • atopowe zapalenie skóry, które wiąże się z ciemnymi okręgami wokół oczu;
  • anemię (niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza);
  • zarażenie pasożytami (m.in. owsikami, glistą ludzką, tasiemczycą).

Wiele osób wiąże występowanie cieni pod oczami z nowotworem, chociaż jak uspokajają specjaliści, sińce pod oczami bardzo rzadko stanowią pierwszy z symptomów tak poważnej choroby. Z reguły fioletowe zabarwienie skóry pod oczami możemy zaobserwować na późniejszych etapach choroby, jako efekt niedożywienia i osłabienia organizmu na skutek wdrożonej terapii przeciwnowotworowej.

Sińce pod oczami u dziecka

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy sińce pod oczami u dziecka? W przypadku najmłodszych zjawisko to zazwyczaj nie jest spowodowane przemęczeniem czy też nadmiarem stresu, a raczej indywidualnymi uwarunkowaniami dziecka i jego płytko unaczynioną, cienką skórą. Wówczas zasinienie pod oczami występuje u maluszka przez większą część jego życia.

Inaczej sprawa wygląda, gdy fioletowe cienie pod oczami nie występowały wcześniej u dziecka i pojawiły się nagle. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, czy sińcom pod oczami u dziecka nie towarzyszą inne objawy, jak np.:

  • ogólne rozdrażnienie,
  • zwiększona męczliwość,
  • brak apetytu,
  • senność,

a następnie skonsultować się z lekarzem. Cienie pod oczami u dzieci powstają z reguły na skutek alergii, niedoboru żelaza lub choroby pasożytniczej. U niemowląt może być to natomiast symptom rozwijającego się zapalenia spojówek lub zakażenia dróg moczowych.

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Sińce pod oczami to sygnał od naszego organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego. Najczęściej problem ten związany jest z niewyspaniem i zmęczeniem, co w efekcie może przełożyć się na obniżoną odporność, nadwagę, a nawet cukrzycę. By pozbyć się fioletowych cieni pod oczami, ważne jest zatem wykonanie badania krwi, a mianowicie morfologii krwi obwodowej, badania ogólnego moczu, poziomu glukozy na czczo, TSH oraz parametrów funkcji wątroby i nerek. Z wynikami należy udać się do lekarza, który będzie w stanie ocenić stan naszego zdrowia i pomóc w zwalczeniu cieni pod powiekami.

Kolejnym istotnym krokiem powinna być zmiana stylu życia na zdrowszy – wysypianie się, dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwiększenie aktywności fizycznej i wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa zawierające antyoksydanty. Dobrze jest także ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera i telewizora, by pozwolić oczom wypocząć i zregenerować się po pracy.

Ważnym elementem jest również codzienna pielęgnacja skóry twarzy, a dokładnie skóry pod oczami, która jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na agresywne zabiegi pielęgnacyjne. Na co dzień warto stosować odpowiednie kosmetyki, przeznaczone do skóry pod oczami, zawierające takie składniki jak m.in. wyciąg z miłorzębu japońskiego, arnikę, świetlik lekarski lub aloes. Kremy rozjaśniające cienie pod oczami mogą być wzbogacone dodatkowo o oleje roślinne, D-panthenol oraz witaminy.

Oprócz kosmetyków rozjaśniających cienie pod oczami, możemy skorzystać także z nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej, które również wykazują wysoką skuteczność w walce z sińcami pod oczami. Do wyboru mamy m.in. takie zabiegi jak mezoterapia igłowa, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w skórę pod oczami oraz przeszczep własnego tłuszczu.

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Na dobry sen
Na spokój
Na dobranoc

Co na cienie pod oczami? Domowe sposoby

Podpuchnięte oczy i worki pod oczami możemy także zniwelować poprzez wykonanie pewnych zabiegów w domu. Pomocne mogą okazać się m.in. zimne okłady, które obkurczają naczynia krwionośne pod skórą wokół oczu. Do takiego okładu możemy wykorzystać np. żelową maseczkę trzymaną w lodówce, która nałożona na oczy niweluje fioletowe zasinienie i przyjemnie schładza twarz, przynosząc skórze ulgę.

Samodzielnie możemy przygotować także okłady z plasterków ogórka oraz okłady z herbaty, które także doskonale rozjaśniają skórę pod oczami. Na koniec każdego z zabiegów pielęgnacyjnych warto wykonać krótki masaż okolicy oka, który uelastycznia skórę oraz poprawia jej kondycję.

Autor artykułu: mgr farm. Mariusz Kamiński