Krwawienie z dziąsła podczas szczotkowania lub spożywania posiłku? Nie lekceważ tego objawu. Nie od dziś wiadomo, że stan jamy ustnej wpływa na kondycję całego organizmu. Okazje się, że krwawiące dziąsło może być wynikiem nie tylko chorobowych zmian w samej jamie ustnej, ale i oznaką, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego dziąsła krwawią?

Jednorazowe krwawienie dziąseł może być efektem złej techniki mycia zębów, jak i doboru samej szczoteczki. Zbyt mocne, energiczne ruchy szczoteczką prowadzą do uszkodzeń dziąseł, podobnie jak używanie szczoteczki manualnej ze zbyt twardym włosiem. Dentyści zalecają, aby stosować szczoteczki o średniej twardości włosia, z kolei osoby z wrażliwymi dziąsłami mogą sięgnąć po te z włosiem miękkim.

Jak uniknąć zbyt mocnych ruchów szczoteczką? Idealnym wyjściem z sytuacji będzie zakup szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, które są wzbogacone w odpowiednie tryby pracy i mogą nas informować, gdy zbyt mocno przykładamy główkę szczoteczki do zębów. Co jednak w sytuacji, gdy urazy mechaniczne nie są powodem krwawienia z dziąseł?

Krwawienie dziąseł – przyczyny, o których warto pamiętać

Bardzo często za krwawienie z dziąseł są odpowiedzialne bakterie. Ich nadmiar prowadzi do powstania płytki nazębnej, ta z kolei może przerodzić się w kamień nazębny. Brak higieny jamy ustnej lub jej nieodpowiednia częstotliwość i/lub technika sprawiają, że bakterie i resztki pokarmów zalegają między zębami, prowadząc do powstania płytki i kamienia. Zaczerwienienie i opuchlizna dziąseł, ból podczas jedzenia czy mycia zębów – to tylko niektóre z objawów stanów zapalnych dziąseł. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do choroby zapalenia przyzębia.

Krew z dziąseł to również jeden z pierwszych objawów paradontozy, czyli wspomnianego zapalenia przyzębia. Jest to choroba obejmująca dziąsła oraz tkanki wokół zębów. Wraz z jej postępem odsłaniają się szyjki zębowe, zęby są rozchwiane. Brak reakcji i leczenia może skutkować utratą zębów. Warto dodać, że problemy z krwawiącymi dziąsłami mogą być objawem innych chorób. Jakich?

Krew z dziąseł a braki witaminowe

Zarówno krwawienie z dziąseł u dziecka, jak i u dorosłego może być spowodowane brakami żywnościowymi. Mowa o brakach witamin i minerałów w organizmie, np. witaminy C, K oraz D, czy też żelaza. Pojawiająca się krew z dziąseł może świadczyć o anemii, cukrzycy, zaburzeniach krzepnięcia czy problemach z wątrobą. W niektórych przypadkach przyczyną krwawienia mogą być zażywane leki, choroby nowotworowe lub predyspozycje genetyczne, które zwiększają ryzyko wystąpienia paradontozy.

Szalejące hormony powodują duże zmiany w organizmie, o czym doskonale wiedzą kobiety w ciąży. One również bardzo często skarżą się na problemy związanymi z chorobami jamy ustnej, w tym z krwawieniem z dziąseł. Za pojawiającą się krew z dziąseł odpowiedzialne może być też palenie tytoniu oraz…stres. Gdy układ immunologiczny jest osłabiony, łatwiej łapie wszelkie infekcje.

Produkty do higieny jamy ustnej

Produkty do higieny jamy ustnej

Nici i czyściki
Płyny do higieny jamy ustnej
Pasty

Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego kluczowym działaniem będzie zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Samo szczotkowanie nie jest wystarczające, należy także stosować nici do przestrzeni międzyzębowych (lub irygator), płyny do płukania jamy ustnej. Warto kupić płyny i pasty do zębów o właściwościach przeciwzapalnych, z wyciągami roślinnymi. Pomocne są m.in. szałwia czy kora dębu. Do tego regularne wizyty u dentysty i usuwanie płytki nazębnej.

Co na krwawiące dziąsła polecają dentyści? Oprócz wspomnianych już elementów codziennej higieny jamy ustnej warto sięgnąć po specjalne żele na dziąsła, działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie, i stosować je punktowo. Niestety, gdy powodem krwawienia z dziąseł są ciężkie stany zapalne dziąseł lub paradontoza, nie obejdzie się bez leczenia stomatologicznego. W poważniejszych przypadkach konieczne może być również leczenie u specjalisty od chorób przyzębia, czyli periodontologa, stosowania leków lub przejście zabiegu chirurgicznego.

Autor artykułu:
mgr farm. Mariusz Kamiński