Natura hojnie obdarzyła nas wieloma składnikami, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dziś pora na przedstawienie możliwości jednego z nich. Poznajcie moc szałwii lekarskiej.

Skąd się wzięła szałwia lekarska?

Popularność szałwii gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach. Stało się to dzięki marce szałwii Hiszpańskiej, która robi furorę wśród osób stawiających na zdrowy tryb życia. Jej nasiona chia są bogatym źródłem kwasów omega-3, błonnika, fosforu, wapnia, białka i antyoksydantów. Zawierają także pokaźny zestaw witamin, dzięki czemu stały się rozchwytywanym naturalnym suplementem diety, szczególnie w grupie osób, które regularnie uprawiają sport. Nie możemy jednak zapominać, że szałwia Hiszpańska i szałwia lekarska, która jest głównym bohaterem dzisiejszego wpisu, to dwa różne gatunki rośliny o tej samej nazwie. W sumie wyróżnia się jej ponad 700 odmian.

Szałwia lekarska pochodzi z obszaru basenu z Morza Śródziemnego, gdzie rośnie dziko. W wielu innych krajach jest hodowana, także jako roślina ozdobna i ogródkowa.

Skarbnica szałwii

W medycynie wykorzystuje się liście szałwii, które z uwagi na składniki w nich zawarte posiadają rozległe kompetencje lecznicze. Nic dziwnego, że łacińskie słowo slavus, od którego bierze nazwę roślina oznacza „zdrowie”, a szałwia przez niektórych jest traktowana jako naturalny antybiotyk.

W liściach szałwii znajdują się olejki lotne, a w nich: cyneol, pimen, tujon, kamfora i bornel. Dodatkowo, ta część rośliny zawiera również inne substancje aktywne pozytywnie wpływające na nasze zdrowie. Mowa tu przede wszystkim o: garbnikach, trójterpenach, flawonoidach, goryczach, karnozolach i estriolach. To właśnie one zapewniają szałwii lekarskiej właściwości przeciwutleniające, odkażające, przeciwzapalne i grzybobójcze. Możliwości rośliny uzupełnia pokaźny zestaw witamin i minerałów. W liściach szałwii znajdziesz witaminy: A, B1, C i PP (niacynę) oraz pierwiastki: żelazo, sód, magnez, wapń, cynk i potas.

Zastosowanie szałwii lekarskiej

Wiemy już, w czym tkwi sekret szałwii. Sprawdźmy więc, przy jakich komplikacjach zdrowotnych stosuje się ją najczęściej. W naszej kulturze szałwia jest popularnym elementem terapii dolegliwości gardła i jamy ustnej. Płukanki naparem z szałwii aplikuje się w przypadku zapalenia gardła lub wystąpienia aft, owrzodzeń, pleśniawek w okolicy jamy ustnej. Szałwia może być też pomocna w przypadku krwawiących dziąseł. Wyciąg z szałwii jest też popularnym składnikiem leków w formie tableteksprayu oraz suplementów diety na ból gardła.

Jednak możliwości szałwii nie ograniczają się jedynie do leczenia stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Szałwia obniża poziom cukru we krwi i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przez co może stymulować procesy trawienne. Tym samym napar z rośliny łagodzi bóle brzucha, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega wzdęciom. Szałwia może również być pomocna przy problemach z wątrobą. Ponadto roślina jest przydatna w przypadku dolegliwości, z którymi zmaga się każda z nas. Wywar z szałwii niweluje objawy menopauzy, hamuje laktację, redukuje dolegliwości miesiączkoweHerbatka z szałwii pomaga także koić nerwy i podnosi poziom koncentracji.

Szałwia: nie tylko zdrowie

Właściwości szałwii są także wykorzystywane w pielęgnacji, dlatego ekstrakt rośliny można znaleźć w balsamachżelach do higieny intymnejżelach do mycia twarzykremach i peelingach. Szałwia wchodzi także w skład produktów do pielęgnacji jamy ustnejpast do zębówpłynów do płukania ust oraz jest stosowana jako środek wzmacniający w kosmetykach do włosów: szamponachfarbach do włosów.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl