Większości z nas kojarzą się z bólem w okolicy odbytu oraz… wstydem. Problem hemoroidów, bo o nich mowa, może dotknąć każdego z nas. Sprzyja im zarówno siedzący tryb życia, który coraz więcej osób prowadzi, jak i zła dieta. Sprawdź, jakie są inne przyczyny i objawy hemoroidów oraz poznaj domowe sposoby na ich leczenie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przyczyny hemoroidów

W naszym organizmie występują guzki krwawnicze, które są zlokalizowane w kanale odbytu. Są one niewielkie i wypełnione pewną ilością krwi. Niestety czasem krwi jest za dużo, przez co guzki się powiększają. I to właśnie powiększone guzki krwawnicze określamy mianem hemoroidów (wiele osób używa też określenia żylaki odbytu). Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te drugie można wyczuć dłonią, lekarz widzi je także podczas badania. Hemoroidy wewnętrzne są wyczuwalne podczas badania przez odbyt palcem. Można je zobaczyć dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana, a hemoroidy wypadają na zewnątrz odbytu.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania hemoroidów, to powiększenie guzków krwawniczych jest wynikiem wzrostu ciśnienia żylnego, zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Na chorobę hemoroidalną są narażone przede wszystkim osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, są otyłe, mają częste zaparcia, nie piją wystarczającej ilości płynów i nie dbają o odpowiednią dietę. Na pojawienie się hemoroidów mogą wpływać także inne choroby, jak chociażby marskość wątroby. Nie bez znaczenia są geny – jeśli bliscy cierpieli na to schorzenie, ryzyko pojawienia się go u nas również wzrasta.

Hemoroidy w ciąży to popularna przypadłość. Za powstawanie hemoroidów odpowiadają wtedy zmiany hormonalne, zwiększenie wagi czy ucisk powiększonej macicy na naczynia krwionośne. Schorzenie to może też pojawić się dopiero po porodzie siłami naturami.

Wizyta u proktologa – lekarza od hemoroidów

Hemoroidy objawy mają bardzo charakterystyczne:

  • Pieczenie i ból odbytu – główny objaw.
  • Może pojawić się także świąd oraz wydzielina/śluz.
  • Chorzy skarżą się na krwawienie podczas wypróżniania oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.
  • Stan zapalny znacząco wpływa na samopoczucie, a nieleczona choroba przybiera na sile. Lekarz zajmujący się leczeniem hemoroidów to proktolog i to właśnie do niego warto udać się z wizytą. Oprócz wywiadu przeprowadzane jest badanie per rectum (badanie odbytu palcem), a w niektórych przypadkach konieczna jest dalsza diagnostyka (np. kolonoskopia czy anoskopia).

Zwykle pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważą krew w kale. To błąd. Im wcześniej zdecydujemy się na badanie, tym krótsze i mniej skomplikowane będzie leczenie, a my unikniemy bólu. Może się także okazać, że krwawienie towarzyszy całkiem innej chorobie, nierzadko zagrażającej życiu, jak m.in. rak jelita grubego.

Leki i preparaty na hemoroidy

Leki i preparaty na hemoroidy

Produkty przynoszące ulgę
Produkty nawilżające

Leczenie hemoroidów

Wiele osób decyduje się na domowe sposoby na hemoroidy. Są one skuteczne, ale zwykle tylko w początkowej fazie choroby. Mowa przede wszystkim o nasiadówkach z wykorzystaniem drogocennych właściwości takich ziół jak szałwia, rumianek czy też kora dębu.

Przydatne produkty:
-> Czopki, tabletki i maści na hemoroidy
-> Chusteczki nawilżające

Maści, czopki czy tabletki na hemoroidy także się sprawdzają przy dolegliwościach o małym nasileniu. Ból i pieczenie zostaną złagodzone zimnymi okładami, nie można też zapomnieć o odpowiedniej higienie intymnej (delikatne środki myjące, chusteczki nawilżane, miękki papier toaletowy) oraz przepuszczającej powietrze bieliźnie. Do tego luźne ubrania, duże ilości płynów oraz dieta bogata w błonnik. Chodzi o to, aby usprawnić pracę jelit, uniknąć zaparć. Alkohol, mocna herbata, kawa czy ostre przyprawy nasilają objawy choroby i są też czynnikami sprzyjającymi powstawaniu hemoroidów.

Późne stadium choroby wymaga dłuższego lub bardziej skomplikowanego leczenia. W niektórych przypadkach chory musi przyjmować antybiotyk bądź poddaje się zabiegowi (może to być m.in. koagulacja, skleroterapia czy laseroterapia). Gdy zmiany są duże, potrzebna jest interwencja chirurga, dlatego nie należy unikać wizyty u lekarza, aby nie narazić się na wystąpienie bolesnych powikłań.

Autor artykułu:
tech.farm. Monika Kędzierska