Przedwczesny wytrysk jest jednym z najbardziej dokuczliwych, a zarazem najczęstszych zaburzeń seksualnych spotykanych u mężczyzn na różnych etapach ich życia. Zbyt szybki wytrysk wpływa nie tylko na dyskomfort psychiczny mężczyzny, ale także utrudnia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez jego partnerkę. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na przedłużenie stosunku i poprawę komfortu podczas miłosnych uniesień. Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku i jak go leczyć?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Przedwczesny wytrysk – co to takiego?

Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna, która występuje najczęściej u młodych, niedoświadczonych seksualnie mężczyzn. Polega na szybkiej ejakulacji po niewielkiej stymulacji seksualnej, która pojawia się wcześniej, niż chce tego mężczyzna, np. zaraz po rozpoczęciu penetracji. Jak podaje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, przedwczesny wytrysk związany jest z brakiem zdolności do jego opóźnienia, co jest niezbędne do osiągnięcia satysfakcji partnerów ze stosunku seksualnego. Co ważne, z zaburzeniem związanym ze zbyt szybkim wytryskiem mamy do czynienia wówczas, gdy staje się on problematyczny i frustrujący dla mężczyzny i jego partnerki.

Ze względu na czas trwania stosunku mówi się o trzech rodzajach przedwczesnego wytrysku:

  • wytrysk zbyt przedwczesny, który najczęściej pojawia się na etapie gry wstępnej lub jeszcze przed nią;
  • wytrysk przedwczesny, który pojawia się przed stosunkiem lub w momencie rozpoczęcia penetracji;
  • wytrysk zbyt wczesny, do którego dochodzi po rozpoczęciu penetracji i następuje po niewielkiej stymulacji seksualnej.

Biorąc pod uwagę genezę problemu, wyróżniamy dwa rodzaje szybkiego wytrysku:

  • przedwczesny wytrysk pierwotny, który trwa przez całe życie mężczyzny, od początku jego inicjacji seksualnej. Wówczas do ejakulacji dochodzi jeszcze przed rozpoczęciem stosunku lub w ciągu minuty od rozpoczęcia penetracji;
  • przedwczesny wytrysk wtórny (nabyty), który związany jest ze skróceniem czasu do momentu pojawienia się ejakulacji w porównaniu do wcześniejszych stosunków odbywanych przez mężczyznę.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Problem zbyt szybkiego wytrysku dotyczy obecnie około 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn w Polsce i wiąże się z wieloma czynnikami somatycznymi oraz psychologicznymi. Warto zauważyć, że dokładne przyczyny występowania tego zjawiska nie zostały do końca poznane. Najczęściej mówi się tu o zespole czynników, które doprowadzają do przedwczesnego wytrysku, wśród których zalicza się:

  • czynniki neurobiologiczne, które dotyczą aktywności neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego (przede wszystkim serotoniny) i są związane z pierwotnymi zaburzeniami przedwczesnego wytrysku;
  • czynniki somatyczne – zaburzenia erekcji, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby układu moczowo-płciowego (m.in. zapalenie cewki moczowej lub gruczołu krokowego), udar, jak również przerost lub zapalenie prostaty;
  • czynniki psychogenne – zaburzenia nastroju objawiające się w postaci depresji lub nerwicy, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, lęk, brak doświadczenia w sferze seksualnej, nieregularne współżycie, problemy w relacjach z partnerką, traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości. Czynniki te najczęściej powodują wtórny wytrysk przedwczesny.

Jak wydłużyć stosunek? Leczenie farmakologiczne i psychoterapia

W zależności od przyczyn wywołujących przedwczesny wytrysk, można stosować różne metody leczenia tego frustrującego problemu. Wybór odpowiedniego sposobu leczenia powinien być zawsze poprzedzony wywiadem i konsultacją z lekarzem – urologiem (jeśli podejrzewamy podłoże somatyczne zaburzeń) lub seksuologiem (jeśli problem szybkiego wytrysku ma podłoże psychogenne).

W zaburzeniach seksualnych spowodowanych nerwicą lub depresją dobre rezultaty przynosi leczenie farmakologiczne – podczas terapii przyjmuje się antydepresanty, w tym głównie leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), leki SARI oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (zalecane w przypadku zaburzeń erekcji). Specjaliści często zalecają mężczyznom także stosowanie maści z lidokainą oraz prylokainą, które aplikuje się na żołądź penisa ok. 15 minut przed rozpoczęciem stosunku płciowego. Preparaty te działają znieczulająco i zmniejszają wrażliwość prącia na bodźce dotykowe.

Ważnym elementem leczenia szybkiego wytrysku, u którego podłoża leżą takie czynniki jak np. zaburzenia lękowe lub traumatyczne doświadczenia z przeszłości, jest terapia poznawczo-behawioralna. W przypadku, gdy źródłem problemów z przedwczesnym wytryskiem są zaburzone relacje partnerskie, zaleca się także udział w psychoterapii dla par.

Przedwczesny wytrysk – ćwiczenia

Coraz częściej mówi się o naturalnych metodach na przedłużenie stosunku, które są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, a przy tym skuteczne i sprawdzone. Jak przedłużyć stosunek mężczyzny za pomocą ćwiczeń? Jedną z najpopularniejszych metod jest zestaw ćwiczeń APE, które bazują na odpowiednio wykonywanych masażach, sterowaniu wyobraźnią i ćwiczeniach – częściowo wykonywanych samodzielnie, a częściowo z partnerką. Ćwiczenia te pozwalają na odzyskanie kontroli nad zbyt szybkim wytryskiem w ciągu 4 tygodni.

Drugim sposobem jest technika trzech palców polegająca na odpowiednim naciskaniu punktu pomiędzy jądrami a odbytem, a następnie odczekaniu, aż podniecenie się zmniejszy. Dużą skutecznością cieszą się także treningi mięśni Kegla, które wykonuje się w 30 seriach skurczów i rozluźnień dna miednicy. Ćwiczenia te warto stosować rano i wieczorem, a czas trwania stopniowo wydłużać.

Bezpieczny i udany seks

Bezpieczny i udany seks

Dla bezpieczeństwa
Dla wygody
Dla przyjemności

Skuteczną metodą w przedłużaniu stosunku są ćwiczenia „start-stop”, które polegają na naprzemiennym doprowadzaniu się do punktu kulminacyjnego poprzedzającego wytrysk, a następnie tłumieniu podniecenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie zatrzymywać wytrysku, gdy już on się zacznie. Ćwiczenia te można wykonywać samodzielnie podczas masturbacji lub z partnerką, podczas pieszczot lub stosunku płciowego.

Warto pamiętać, że z problemem przedwczesnego wytrysku zmaga się nie tylko mężczyzna, ale także jego partnerka, która niejednokrotnie czuje się odrzucona z powodu braku emocjonalnej bliskości po nieudanym stosunku. W związku z tym tak ważne jest, by zadbać o dobre relacje w związku i czerpać przyjemność z upojnych chwil we dwoje, traktując je nie jak wyzwanie, a okazję do przeżywania głębokich doznań.

Autor artykułu:
mgr farm. Ewa Gac-Wardecka