Co zrobić, kiedy czujemy ból w lewym boku ciała? Okazuje się, że to dosyć częsty objaw wielu dolegliwości, których nie powinniśmy lekceważyć. Jeżeli zbyt często pojawia się niekomfortowy ucisk, należy skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze jest to jednak związane z poważną chorobą. Dlatego warto dowiedzieć się, o czym mogą świadczyć tego typu sygnały.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co oznacza kłucie w lewym boku?

Przewlekłe kłucie w lewym boku pod żebrami może być m.in. efektem schorzeń związanych z organami wewnętrznymi, takimi jak śledziona, trzustka, wątroba czy dwunastnica. Jedną z przyczyn tego typu przypadłości jest powiększona wątroba. Wiąże się to z dużym naciskiem organu znajdującego się z prawej strony na te, które są położone po lewej stronie brzucha. Gdy odczuwamy bardzo silny i nagły ból to możliwe, że doszło do zapalenia trzustki lub pęknięcia śledziony. To drugie może być efektem np. wypadku samochodowego lub upadku z wysokości. W przypadku zapalenia trzustki pojawiają się nudności i wymioty, a silne kłucie w lewym boku może trwać nawet kilka dni. Bez względu na jego źródło, ostry ból oznacza, że musimy jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską, bowiem w obydwu przypadkach nasze zdrowie i życie może być zagrożone.

W skrajnych sytuacjach kłucie w lewym boku klatki piersiowej może być objawem zbliżającego się zawału serca, ale trzeba pamiętać, iż jego dodatkowymi objawami są np. bóle pleców na wysokości łopatek, ból żuchwy, silne uczucie zmęczenia, zawroty głowy czy duszności. Samo kłucie w lewym boku może być też efektem występowania tętniaka aorty brzusznej.

Czego objawem jest ból brzucha po lewej stronie?

Niekiedy ból po lewej stronie brzucha wynika z comiesięcznych kobiecych dolegliwości, czyli bolesnych miesiączek (np. ból prawego lub lewego jajnika podczas owulacji). Także w okolicach podbrzusza możemy doświadczać tak zwanego zapalenia uchyłków, czyli choroby jelita grubego. Wówczas bóle w lewym boku nasilają się po posiłku, może im towarzyszyć gorączka lub wymioty. Najczęstszą przyczyną zapalenia uchyłków jest nieprawidłowa flora bakteryjna jelita grubego.

-> Preparaty na zaburzenia miesiączkowania

Bóle w lewym boku z tyłu

Jeżeli ból w lewym boku jest zlokalizowany z tyłu, to może oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą nerek (np. z kamicą nerkową u kobiet w ciąży). Ból najczęściej mija, gdy się położymy. Z kolei kiedy nasila się w trakcie wysiłku, to jego podłożem może być schorzenie kręgosłupa. Jeśli dyskomfort nie mija, musimy udać się do lekarza, aby zlokalizował on dokładne źródło nieprzyjemnych dolegliwości.

Ból w lewym boku – przyczyny, których można się pozbyć

Powyższe przykłady dotyczą poważnych schorzeń, ale to skrajne przypadki. Bóle w lewym boku pod żebrami mogą być po prostu spowodowane nieprawidłową dietą, w której przesadzamy z produktami wysokoprzetworzonymi czy ciężkostrawnymi. Posiłki obciążające układ pokarmowy mogą wywoływać kolkę, zespół jelita drażliwego czy refluks żołądka, wzdęcia (tu źródłem bólu są uwięzione w układzie pokarmowym gazy) lub niestrawność. Poza wizytą u lekarza ogólnego warto odwiedzić dietetyka, który pomoże ułożyć zdrową i lekkostrawną dietę.

-> Preparaty na nadkwasotę i zgagę

Ból z lewej strony pod żebrami poczujemy również, gdy zbyt często stosujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim zaniechać brania kolejnych tabletek i udać się do lekarza z pierwotną przypadłością.

Preparaty przeciwbólowe

Preparaty przeciwbólowe

Dzięki preparatom w tych kategoriach szybko zbijesz temperaturę i uśmierzysz ból.
Żele uśmierzające ból
Preparaty na stłuczenia i zwichnięcia

Co robić, gdy czujemy ból brzucha po lewej stronie?

W przypadku krótkiego epizodu lekkiego bólu czy kłucia nie ma konieczności kontaktowania się z lekarzem. Jeśli jednak ból jest nagły i bardzo silny, musimy natychmiast zasięgnąć porady lub udać się na pogotowie. Ponadto ból w lewym boku, który nawraca i utrzymuje się długo, może być objawem poważniejszego schorzenia. Aby to zbadać, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, aby ten skierował nas na badania USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Od ich wyników zależą dalsze etapy leczenia.

Autor artykułu:
tech. farm. Katarzyna Talpa