Twoje dziecko skarży się na swędzenie i zaczerwienienie skóry, a dodatkowo pojawiają się na niej bąble? Prawdopodobnie są to objawy pokrzywki. Jest to często występująca choroba skórna – dotyczy ok. 20 proc. osób (z reguły właśnie dzieci), które przynajmniej raz w życiu chorowały na pokrzywkę. Jej przebieg zazwyczaj jest łagodny, jednak warto wiedzieć, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pokrzywka u dzieci – objawy

Charakterystyczne dla pokrzywki są tzw. bąble pokrzywkowe, wyglądające jak po ukłuciu owada lub po kontakcie z liśćmi pokrzywy (stąd nazwa). Wykwity skórne są zaróżowione, swędzą i pieką. Skóra wokół nich także jest zaczerwieniona. Bąble pojawiają się w zasadzie w każdym miejscu, a czasami obejmują większy obszar. Nie są zbyt wypukłe oraz mają różną średnicę (od kilku milimetrów do kilku centymetrów). Powstają dosyć szybko (np. po zetknięciu z alergenem) i zazwyczaj znikają w naturalny sposób (po kilku godzinach).

Trzeba mieć na uwadze, że przebieg choroby może być ostry. Wówczas dochodzi do obrzęku gardła, języka, czy krtani, a to prowadzi m.in. do problemów z oddychaniem. Towarzyszyć temu mogą nudności, wymioty, zawroty głowy, czy obniżone ciśnienie tętnicze. Wówczas bezzwłocznie powinno się skontaktować z lekarzem.

Preparaty na alergię u dzieci

Preparaty na alergię u dzieci

Na alergię
Na pomoc najmłodszym

Jakie są przyczyny powstawania pokrzywki?

Nie sposób podać jednoznacznej przyczyny, która prowadzi do pokrzywki. Po kontakcie z określonymi czynnikami dochodzi do uwolnienia się z mastocytów (komórek tucznych, czyli komórek tkanki łącznej) m.in. histaminy, co prowadzi do rozszerzenia i wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych. Właśnie na skutek tego powstają bąble.

  • Czynniki alergiczne

Jeżeli chodzi o pokrzywkę u dzieci, to najczęstszym alergenem są pokarmy – jajka kurze, mleko, orzechy, cytrusy oraz czynniki wziewne i alergeny kontaktowe – pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub jad owadów (np. pszczół).

  • Czynniki niealergiczne

Jeżeli bąble i zaczerwienienia występują na nieosłoniętych fragmentach ciała, to sygnał, że skóra mogła zareagować m.in. na promienie słoneczne. Inne, niealergiczne czynniki to za wysoka lub za niska temperatura powietrza. U osób dorosłych występuje zjawisko tzw. pokrzywki z ucisku (wywieranego np. przez odzież, plecak, buty).

  • Czynniki objawowe

W tym przypadku chodzi o pokrzywkę jako objaw choroby, z którą zmaga się organizm. Jeżeli zmiany skórne nie mijają przez dłuższy czas lub powracają, warto wykonać kompleksowe badania. Może to bowiem świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby lub zakażeniu paciorkowcem. Pokrzywka współistnieje często także z chorobami autoimmunologicznymi (np. tarczycy). W przypadku dzieci jest to jednak rzadkość.

  • Czynniki idiopatyczne

Czyli o nieznanym podłożu. To sytuacja, w której nawet przy wsparciu lekarza, nie można stwierdzić, co wywołało pokrzywkę u dziecka.

Leczenie pokrzywki u dzieci

Poza pokrzywką trwającą kilka godzin, wyróżniamy ostrą postać choroby, która utrzymuje się do 6 tygodni oraz przewlekłą (powyżej 6 tygodni). W tym pierwszym przypadku główną rolę odgrywają czynniki alergiczne, zaś w drugim trzeba wziąć pod uwagę inne, wyżej wymienione przyczyny. Z reguły leczenie polega na zaleceniu, aby unikać kontaktu z alergenami oraz przepisaniu leków antyhistaminowych (najczęściej w formie kropli doustnych). Można również zastosować żele przeciwhistaminowe. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u alergologa i wprowadzenie odczulania.

Jeżeli zmiany są rozległe, a objawy utrzymują się i towarzyszy im obrzęk naczynioruchowy (na języku, w krtani), wówczas należy pilnie skontaktować się z lekarzem, który powinien przepisać leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Ponadto wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy pokrzywka u dzieci jest zaraźliwa. Otóż ani jej ostra, ani przewlekła forma nie grozi rówieśnikom malucha czy też samym rodzicom. Nie jest to choroba zakaźna.

Autor artykułu:
tech. farm. Monika Kędzierska