Kołatanie serca to dolegliwość, która często wzbudza niepokój. Przyczyny kołatania mogą być różne – czasami uczucie zmiennego rytmu serca wynika ze stanu emocjonalnego, ale bywa to też objaw choroby kardiologicznej. Na tym nie koniec. Niemiarowe bicie serca może oznaczać zbyt dużą ilość wypijanej kawy, skarżą się na nie także kobiety w ciąży. W których przypadkach trzeba reagować i udać się do lekarza?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kołatanie serca – czym naprawdę jest?

Kołatanie, nazywane także palpitacją serca, jest subiektywnym odczuciem nieprawidłowej akcji serca. Osoby, które zgłaszają taki problem, równocześnie czują się zdekoncentrowane, osłabione, skarżą się na zawroty i ból głowy, a nawet serca. Żeby sprawdzić, co tak naprawdę się dzieje, należy przeprowadzić (w zależności od decyzji lekarza) badanie EKG, całodobowe monitorowanie pracy serca, echokardiografię, koronarografię, czy elektrofizjologiczne badanie serca. Z medycznego punktu widzenia prawidłowy rytm dla przeciętnego człowieka to ok. 60-100 uderzeń serca na minutę. Jeśli te normy są zachowane to bardzo prawdopodobne, że jesteśmy zdrowi i kołatanie nie jest groźne.

Jeżeli jednak występują dodatkowe objawy, wówczas może być konieczna dalsza diagnostyka i leczenie. Szczególnie niepokojąca jest utrata przytomności, dodatkowe uderzenia serca, puls powyżej 100 uderzeń na minutę (spoczynkowy), zmiana charakteru kołatania serca, ból w klatce piersiowej czy przyspieszony oddech.

Preparaty na serce

Preparaty na serce

O ten niezwykły narząd, nieustannie pracujący mięsień, jeden z najważniejszych organów ciała należy dbać, jeszcze zanim dopadnie nas choroba. Dbaj o nie każdego dnia. Sprawdź dostępne preparaty wzmacniające jego pracę.
Preparaty przeciwzakrzepowe
Wzmacniające prace serca
Leki uspokajające

Przyczyny kołatania serca

Najpoważniejsze przyczyny tej dolegliwości związane są z zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia impulsów elektrycznych. Do chorób kardiologicznych, których jednym z pierwszych objawów jest kołatanie serca, zaliczamy m.in.: częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy, zapalenie osierdzia, migotanie bądź trzepotanie przedsionków oraz niewydolność serca.

Palpitacje są czasami powiązane z psychicznym samopoczuciem człowieka. Kołatanie serca odczuwamy np. podczas napadu paniki, przy stanach lękowych, depresji lub nerwicy. Warto zwrócić uwagę także na kołatanie serca w nocy. Poczucie, że nasze serce bije nienaturalnie, towarzyszy również silnym emocjom lub reakcjom stresowym.

Szczególnie niepokojące jest kołatanie serca w ciąży. Jest to stresujący czas dla przyszłej mamy, a im bliżej rozwiązania, tym więcej pojawia się emocji. Inną przyczyną są zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety. Objętość krwi zwiększa się o ok. 40-50 proc., a u pań z nadprogramowymi kilogramami nawet o 80 proc. Serce jest zmuszone do cięższej pracy, musi przepompować sporą ilość krwi oraz utrzymać prawidłowe ciśnienie. Także sam poród jest poważnym wyzwaniem dla serca przyszłej mamy.

Ponadto palpitacje mogą być związane z hormonami, które są odpowiedzialne za pracę serca. Przykładowo – w trakcie menopauzy podnosi się ciśnienie krwi, przez co może wystąpić uczucie kołatania serca, a do tego uderzenia fal gorąca. Inne zaburzenia hormonalne, z powodu których pacjenci skarżą się na niemiarowy rytm serca to m.in. nadczynność tarczycy czy Zespół Cushinga.

Uczucie kołatania serca często wynika z zażywanych leków (m.in. beta-blokerów) lub świadczy o niedoborach potasu. Nie bez znaczenia jest przyjmowanie używek. Kołatanie serca po alkoholu, nikotynie i kofeinie to dosyć częste zjawisko, nie wspominając o substancjach narkotycznych.

Kołatanie serca – czy jest groźne?

Niemiarowe bicie serca, które wystąpiło sporadycznie i ustąpiło np. po odstawieniu kawy czy po silnych przeżyciach emocjonalnych nie powinno być groźne. Staje się niebezpieczne, gdy bagatelizujemy inne objawy (np. arytmię) albo nie zdecydujemy się na wyeliminowanie przyczyny, o której wiemy (np. palenie papierosów, otyłość).

Jeżeli nie mamy do czynienia z chorobą kardiologiczną, a przypadłość ta towarzyszy nam dosyć często (np. z powodu stresu), warto wiedzieć, jak uspokoić kołatanie serca. Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne, słuchanie wyciszającej muzyki, medytacja lub zajęcia jogi.