Opuchlizna twarzy to nie tylko problem estetyczny, ale jej pojawienie może wynikać ze zmian hormonalnych, reakcji alergicznych, przyjmowania określonych leków lub być zapowiedzią np. choroby nerek. Z drugiej jednak strony to częsty objaw niezdrowego trybu życia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać przyczyny opuchniętej twarzy oraz jakimi sposobami można pozbyć się obrzęków.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd bierze się opuchlizna na twarzy?

Do obrzęku twarzy dochodzi w momencie, gdy w tkankach pod powierzchnią skóry zbiera się nadmierna ilość wody, limfy lub krwi. Opuchlizna twarzy może mieć podłoże zapalne (co świadczy o chorobie) lub niezapalne. Zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, powiekach, pod oczami lub na żuchwie. Obrzęk może wystąpić symetrycznie po obydwu stronach twarzy lub jednostronnie.

Opuchnięta twarz – przyczyny

Zmiany hormonalne

W przypadku niektórych kobiet, na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki pojawia się obrzęk twarzy. Związane jest to z zatrzymywaniem się wody w organizmie, co wówczas widoczne jest także w przypadku nóg i dłoni. Dodatkowo może pojawić się uczucie nabrzmienia całego ciała. Jeżeli dolegliwości mijają po kilku lub kilkunastu dniach, nie ma powodów do niepokoju. Kolejne zmiany hormonalne, które przyczyniają się do wystąpienia opuchlizny, to niedoczynność tarczycy. Charakterystyczny dla tej choroby jest obrzęk powiek oraz pogrubienie rysów twarzy (tzw. obrzęk śluzowaty).

Reakcje alergiczne

Opuchlizna twarzy może być również reakcją alergiczną po kontakcie z alergenem. Dolegliwości towarzyszące to świąd i zaczerwienienie skóry. Objawy powinny zniknąć po kilkunastogodzinnym odstawieniu alergenu (np. kosmetyków). Nie należy lekceważyć opuchlizny, która utrzymuje się dłużej i towarzyszy jej opuchnięcie szyi, czy problemy z oddychaniem (po kontakcie z silnym alergenem). To sygnały, że obrzęk alergiczny dotyczy układu oddechowego. Tego typu sytuacje mogą być groźne dla życia, dlatego trzeba bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Obrzęk Quinckego

Z powodu silnej reakcji alergicznej może też dojść do obrzęku Quinckego (naczynioruchowego). Mówimy o nim w przypadku wystąpienia gwałtownego, niemal całkowitego nabrzmienia skóry właściwej i tkanki podskórnej twarzy oraz innych partii ciała.

Schorzenia nerek

Objawów nie można lekceważyć również z tego względu, że zmiany w wyglądzie twarzy mogą świadczyć o trwającej chorobie nerek. Niepokojące sygnały to obrzęk powiek i tzw. worki pod oczami oraz opuchlizna stóp i łydek. Należałoby sprawdzić w tym momencie, jaką ilość wody wypijamy dziennie, jaka jest częstotliwość oddawania moczu oraz czy nie ma problemów po stronie układu moczowego.

Styl życia

Trzeba też pamiętać, że zwiększona objętość twarzy bywa efektem niewłaściwej diety, czyli zbyt późnego jedzenia obfitych posiłków, nadmiernego spożywania soli i alkoholu. Jedną z możliwych do zastosowania kuracji jest dieta ketogeniczna.

Lekarstwa

Opuchlizna twarzy może ponadto wynikać z przyjmowania leków sterydowych (np. na astmę), na nadciśnienie tętnicze oraz tabletek antykoncepcyjnych.

Pielęgnacja skóry twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy

Do pielęgnacji twarzy
Do nawilżenia skóry
Kosmetyki

Opuchnięta twarz – jak się pozbyć?

W przypadku, gdy obrzęk twarzy jest objawem choroby, wówczas to jej leczenie, czy łagodzenie przebiegu w konsultacji z lekarzem przyniesie oczekiwane efekty. Jeżeli problem pojawił się na skutek przyjmowania określonych leków, wówczas także ze specjalistą warto ustalić ich zmianę lub częstotliwość dawkowania. Zmiana sposobu odżywiania, regularne nawadnianie organizmu oraz rzucenie nałogów to z kolei rozwiązanie dla osób, u których opuchnięta twarz wynika z niehigienicznego trybu życia.

Poza tym istnieją domowe sposoby na złagodzenie obrzęku. Można spróbować m.in. kompresu ze zwykłej herbaty lub rumianku, okładów z lodem lub ze schłodzonego mleka. Innym rozwiązaniem są maseczki np. z utartego świeżego ziemniaka lub ogórków oraz z białka kurzego. Sprawdzają się też masaże palcami, opukiwanie nimi twarzy, czy przykładanie zimnej łyżeczki np. do opuchniętych powiek.

Autor artykułu:
tech. farm. Małgorzata Kruszewska