27 grudnia 2020 roku ruszył w Polsce Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Jako pierwsi szczepionkę otrzymali medycy ze szpitala MSWiA w Warszawie. Jest to przełomowy moment w walce z pandemią, dający realne szanse na zwycięstwo nad chorobą i powrót do dawnego życia. Wiele osób wciąż jednak obawia się, czy szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpieczna. Jak wygląda szczepienie na COVID-19, jak działa i kto powinien je przyjąć?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Szczepionka na koronawirusa – co o niej wiemy?

Już od ponad roku cały świat zmaga się z pandemią COVID-19. Gdy w styczniu ubiegłego roku chińscy naukowcy opublikowali informacje na temat genomu wirusa SARS-CoV-2, natychmiast rozpoczęto prace nad stworzeniem szczepionki. W zaledwie 11 miesięcy zespołom badawczym z Chin, Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz krajów Unii Europejskiej udało się nie tylko opracować kilkanaście różnych preparatów, ale także część z nich zarejestrować jako produkt leczniczy.

W Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, dostępna jest już szczepionka Comirnaty producentów Pfizer oraz BioNTech. Pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA) uzyskała także w ostatnich dniach szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Moderna. Możemy się zatem spodziewać, że w pierwszym kwartale 2021 roku pierwsze dawki tej szczepionki trafią do Polski, podobnie jak preparatów firmy AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV oraz CureVac.

Jak wygląda szczepienie na COVID-19?

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 obejmuje 4 etapy. Etap 0 rozpoczął się już 27 grudnia 2020 roku i dotyczy wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz rodziców wcześniaków. W etapie 1 zaszczepią się osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele. W drugim etapie szczepionkę otrzymają osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, a w ostatnim pozostałe osoby dorosłe.

Warto zaznaczyć, że szczepienie przeciw COVID-19 jest dobrowolne, a chęć poddania się zabiegowi należy zgłosić poprzez rejestrację online, na infolinii lub u lekarza POZ. Kolejnym krokiem jest konsultacja kwalifikacyjna na szczepienie oraz zabieg iniekcji domięśniowej w punkcie szczepień, gdzie następnie pacjent poddawany jest obserwacji. Po upływie 21 dni należy przyjąć drugą dawkę szczepienia – wówczas nie jest konieczna ponowna rejestracja.

Czy szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpieczna?

Szczepionka na koronawirusa to wciąż jeden z najbardziej dyskusyjnych tematów ostatnich tygodni. Wiele osób zastanawia się nad jej bezpieczeństwem i ewentualnymi skutkami ubocznymi po jej przyjęciu. Jak zapewniają producenci i wirusolodzy z całego świata, wszystkie dostępne szczepionki są bezpieczne. Każdy z preparatów przechodzi niezbędne testy kliniczne, które mają na celu potwierdzić spełnienie wszelkich norm bezpieczeństwa i skuteczności.

Kwestią budzącą największe wątpliwości jest krótki czas od momentu rozpoczęcia prac nad stworzeniem szczepionki aż po jej wprowadzenie do obrotu. W większości przypadków proces ten trwa kilka lat. Zauważmy jednak, że nad opracowaniem szczepionek na COVID-19 pracowało setki zespołów z całego świata, a budżet, jakim dysponowała na ten cel Unia Europejska, wyniósł kilka miliardów euro. Proces rejestracji szczepionek został usprawniony, a preparat Pfizera został przebadany na 44 tysiącach osób z całego świecie.

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Pulsoksymetry
Termometry
Ciśnieniomerze

Czy warto zaszczepić się przeciw koronawirusowi?

Jak już zdążyliśmy zauważyć, COVID-19 to podstępna choroba, która atakuje przede wszystkim osoby starsze. Jej przebieg jest różny u wielu pacjentów, podobnie jak powikłania, które niejednokrotnie są groźniejsze niż w przypadku grypy.

Pomimo że szczepienie na koronawirusa jest dobrowolne i nieodpłatne, zaleca się, by przyjęły je osoby powyżej 60. roku życia oraz pracownicy medyczni. Ze względu na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby szczepienie zalecane jest także seniorom przebywającym w domach opieki, osobom z obniżoną odpornością, z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz schorzeniami układu oddechowego.