Od stycznia tego roku miejsce tradycyjnych recept papierowych zajęły e-recepty. Jest to duże ułatwienie, bo pacjenci nie muszą odbierać druków z przychodni. Lekarstwa mogą wykupić na podstawie specjalnego kodu oraz po podaniu numeru PESEL. Jednak pomimo tego, że system ten działa już prawie rok, wiele osób nadal nie wie, jak długo ważna jest recepta elektroniczna i czy inny jest termin jej obowiązywania.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Ważność recepty w formie papierowej

E-recepty nie zastąpiły w stu procentach tradycyjnych druków. Wydłużona została bowiem ważność recept papierowych wystawianych na starych wzorach, lecz nie wpływa to na terminy ich realizacji. Z reguły druk ważny jest 30 dni (poza wyjątkami) od daty zapisanej przez lekarza. Włączają się w to wszystkie dni – zarówno robocze, jak i świąteczne. To oznacza, że receptę wypisaną 1 grudnia, możemy zrealizować do 31 grudnia, a recepta z 1 czerwca ważna będzie jeszcze 1 lipca (wynika to krótszego miesiąca). Po upływie 30 dni wykupienie leku w aptece będzie niemożliwe.

Zdarza się, że lekarze, którzy mają pod swoją stałą opieką pacjentów z określonymi chorobami, wypisują recepty z datą realizacji “od dnia”. Przykładowo – wizyta odbyła się 1 grudnia, a specjalista może zapisać na druku datę realizacji od 1 stycznia. Wówczas recepta ważna będzie do 31 stycznia. Takiego rozwiązania lekarze nie mogą stosować w przypadku leków sprowadzanych z zagranicy i specjalnie produkowanych dla pacjenta środków immunologicznych, a także psychotropowych lub odurzających (Rpw).

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Jeśli recepta dotyczy kilku opakowań leku, możliwe jest wykonanie odpisu przez farmaceutę. Jest on ważny tak długo, jak sama recepta. W sytuacji, gdy lekarz wypisze druk 1 grudnia, a następnie 15 grudnia wykupimy w aptece jedno opakowanie i w tym dniu otrzymamy odpis, to zrealizować musimy go do 31 stycznia. Pacjenci muszą też pamiętać o tym, że recepta jest ważna do dnia faktycznie zrealizowanego zakupu, a nie np. złożenia w aptece zamówienia na lek.

E-recepta – ważność i wyjątki

Bez względu na rodzaj recepty, terminy i zasady realizacji są takie same. Co, jeżeli mamy wątpliwości? E-receptę otrzymujemy w formie drukowanej podczas wizyty osobistej lub po konsultacji drogą e-mailową, bądź po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta. Wówczas widzimy datę wystawienia druku. Oprócz tego istnieje możliwość SMS-owego przekazania kodu albo przez telefon i wtedy nie widzimy terminu realizacji e-recepty. Dlatego warto zapytać o to lekarza.

Na tym nie koniec. Recepty elektroniczne, które wystawione zostały w 2019 roku, mają termin realizacji 365 dni. To oznacza, że te wystawione w grudniu ubiegłego roku można zrealizować jeszcze w tym miesiącu. Dodatkowo e-recepta zachowuje ważność przez cały rok w przypadku terapii, która właśnie tyle trwa i stałej, dopasowanej dawki leku dla pacjenta. Wówczas lekarz odnotowuje na recepcie, że obowiązuje ona do danego dnia.

Ile ważna jest recepta dla leków innej kategorii?

Zarówno te papierowe, jak i elektroniczne recepty należy zrealizować w aptece w ciągu 7 dni, kiedy dotyczą one antybiotyków (w postaci tabletek, zawiesin lub stosowania pozajelitowego). Z kolei leki o działaniu odurzającym lub psychotropowym trzeba wykupić do 30 dni od daty wystawienia recepty. Lekarz nie ma możliwości wystawienia jej z odroczonym terminem realizacji. Podobnie jest z preparatami immunologicznymi, które wytwarzane są dla konkretnego pacjenta (m.in. odczulającymi i szczepionkami). Ważność recepty na tego typu środki wynosi 120 dni.

Preparaty ogólnodostępne

Preparaty ogólnodostępne

Leki i suplementy
Na ból i gorączkę
Na mięśnie, stawy i kości

Także taki termin ustanowiony został dla leków importowanych. Poza tym recepta na ich zakup może być wystawiona wyłącznie w formie papierowej i bez daty realizacji “od dnia”. Istnieje również recepta transgraniczna, czyli wystawiona w jednym z krajów Unii Europejskiej, ale możliwa do zrealizowania w innym państwie UE. Jej ważność to 30 dni od daty wypisania przez lekarza.