Realizacja planów zawodowych to jeden z głównych celów wielu z nas. Satysfakcja z pracy znacznie wpływa na nasze samopoczucie i chęć rozwoju zawodowego. Problem pojawia się wtedy, gdy praca skutkuje negatywnie na nasze życie prywatne i sprawia, że stajemy się od niej uzależnieni. Pracoholizm dotyka w równiej mierze kobiety, jak i mężczyzn. Sprawdź, kiedy nadmiar pracy okazuje się szkodliwy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pracoholizm – definicja

Termin „pracoholizm” został wprowadzony do użytku już w 1968 roku. Pod tym pojęciem kryje się rodzaj uzależnienia. Co warto podkreślić, uzależnienia lekceważonego przez wielu, a czasami wręcz spotykającego się z uznaniem. W obecnych czasach sukces zawodowy jest synonimem człowieka ambitnego, mądrego, zdolnego. Zostawanie w pracy po godzinach nikogo nie dziwi, a już zwłaszcza osoby młode oraz te na kierowniczych stanowiskach. Prowadzenie własnej firmy to także spore wyzwanie.

Jeśli praca sprawia nam radość i jesteśmy w nią zaangażowani, jednak znajdujemy czas na odpoczynek i życie prywatne, to zwykle nie ma powodów do obaw. Pracoholizm objawy ma dość typowe, jednak i tak pracoholicy je lekceważą, a konsultują się z lekarzem dopiero wtedy, gdy zdrowie daje o sobie znać. To błąd.

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Pracoholizm objawy

Kto jest najbardziej narażony na bycie pracoholikiem? Z reguły są to osoby na stanowiskach kierowniczych, prowadzące własną firmę, młodzi pracownicy dążący do awansu, jak i szereg innych osób, które boją się utraty pracy lub sukces zawodowy łączą ze wzrostem swojej samooceny. Czują się akceptowane tylko wtedy, kiedy coś osiągnęły w życiu zawodowym. Pracoholicy zwykle mają predyspozycje osobowościowe do uzależnień, m.in. alkoholizmu, zakupoholizmu czy też do omawianego pracoholizmu. To osoby perfekcyjne, mogące wynieść pewne wartości i łączenie sukcesu zawodowego z samoakceptacją z domu rodzinnego.

Bardzo często pracoholicy to osoby samotne, które po prostu uciekają w pracę lub te, które boją się angażować w relacje z innymi lub te relacje nie przynoszą im satysfakcji. Pracoholicy nie odczuwają satysfakcji z sukcesu, nie potrafią doświadczać pozytywnych emocji. Nie mają czasu dla innych, a problemy niezwiązane z pracą nie są dla nich w ogóle ważne. Co ważne, pracoholicy odczuwają przymus pracy, a jednocześnie każda chwila bez niej wydaje im się stracona. Zabierają laptopa nawet na wakacje, a mimo to ich zaangażowanie w pracę nie jest wysokie. Praca jest przymusem, jednak jej brak wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu i poczuciem braku celu. Pracoholicy uważają, że tylko sukces zawodowy wpływa pozytywnie na opinię innych ludzi na ich temat.

Pracoholizm leczenie i zagrożenia

Zaczyna się od braku czasu dla przyjaciół i rodziny, kończy utratą ukochanej osoby, samotnością, wspomaganiem się używkami, przygodnym seksem i stałym uczuciem stresu. Uzależnienie daje takie objawy somatyczne, jak m.in. bóle głowy i żołądka, mięśni, kłopoty z koncentracją. Pracoholicy często odczuwają lęki, cierpią na depresję, bezsenność. Dolegliwości zdrowotne są jednak lekceważone. Warto podkreślić, że pracoholizm zwiększa ryzyko zawału serca, powoduje spadek odporności i szereg innych schorzeń. Może także skutkować śmiercią z przepracowania. Gdy brak pracy przynosi irytację, czas na leczenie.

Diagnoza jest stawiana w oparciu o wywiad z pacjentem, czasami także z jego bliskimi. Brane pod uwagę są objawy zdrowotne, styl życia. Samo leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie płynie z pracoholizmu. Leczenie pracoholizmu polega przede wszystkim na psychoterapii – zbudowaniu samoakceptacji, podwyższeniu samooceny, nauce relacji z innymi, jeśli to konieczne. Nieodłącznym elementem jest też znalezienie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Zostawianie obowiązków za ścianą biura, umiejętnością odpoczynku, stałą ilością godzin pracy. Leczenie jest trudne, wymagające cierpliwości i wsparcia bliskich, jednak konieczne, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.