Przyjście dziecka na świat to szczęśliwy, ale i stresujący moment dla każdego rodzica. W oswojeniu się z obawami i przygotowaniu do rozwiązania ciąży może pomóc plan porodu. To zbiór oczekiwań pacjentek, co do pobytu na sali porodowej oraz wskazówek dla personelu medycznego, w jaki sposób można pomóc przyszłej mamie. Jak dobrze przygotować i wypełnić plan porodu?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Plan porodu – co to jest i co daje?

Plan porodu jest swego rodzaju dokumentem, w którym przyszła mama może zawrzeć wszystkie ważne wskazówki na temat przebiegu porodu. Jego stworzenie nie jest obowiązkowe, ale pomocne dla personelu medycznego oraz ciężarnej kobiety.

Dlaczego? Kiedy wystąpią pierwsze objawy porodu, przyszła mama może nie mieć głowy do decydowania o tym, jaka jest jej opinia co do przeprowadzania pewnych procedur medycznych (np. przebicia pęcherza płodowego), czy dogodnych pozycji w różnych fazach porodu. Nawet kiedy zaczną się skurcze, plan porodu daje pewność, że wszystko zostało wcześniej ustalone. Poza tym motywuje on rodziców do lepszego zapoznania się z tym, jak będzie przebiegało rozwiązanie ciąży, pomaga w zmniejszeniu lęku oraz w rozwianiu wątpliwości.

Jednak co ważne – sztywne trzymanie się planu porodu nie jest obowiązkiem medyków. To przecież oni wiedzą najlepiej, jak przeprowadzić matkę przez rozwiązanie ciąży oraz pozwolić bezpiecznie przyjść dziecku na świat.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Dobry plan porodu – jak wypełnić i co powinien zawierać?

Plan porodu warto napisać ok. dwóch miesięcy do miesiąca przed porodem (gdy ciąża przechodzi bez komplikacji), w konsultacji z położną lub ginekologiem, który jest lekarzem prowadzącym. Dzięki temu jest czas na dokładne omówienie poszczególnych punktów. Plan porodu zawiera z reguły od kilku do kilkunastu pytań. Gotowy wzór można znaleźć w Internecie, skorzystać z kreatora lub poprosić o niego w konkretnym szpitalu.

W przykładowym planie porodu z reguły należy wypisać podstawowe informacje, czyli dane matki oraz lekarza, czy termin porodu. Dokument ten rozwieje wątpliwości m.in. co do tego, czy przyszła mama chce, by podczas przyjścia dziecka na świat towarzyszył jej ktoś bliski lub czy życzy sobie, aby na sali znaleźli się studenci zawodów medycznych. Może to być krępujące zwłaszcza dla pań, które rodzą po raz pierwszy.

Plan porodu przygotowany jest w formie ankiety, przez co nie trzeba zastanawiać się np. nad tym, jakie możliwości oferuje dany szpital w zakresie łagodzenia bólu porodowego (środki przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe) lub miejsca, w jakim można urodzić (w łóżku, w wannie, na fotelu). W dokumencie zaznacza się też m.in. preferowane pozycje porodowe w pierwszej i drugiej fazie porodu, akceptowalne zabiegi okołoporodowe (np. lewatywę, założenie wenflonu) oraz oczekiwane warunki porodu (przekazywanie bieżących informacji o postępie akcji, prośba o słuchanie muzyki, czy przygaszenie świateł, możliwość picia wody).

Ponadto wypełnianie planu porodu to okazja, by zastanowić się nad takimi kwestiami, jak ochrona i nacięcie krocza oraz cesarskie cięcie. Wiele pań woli tego unikać. W dokumencie należy wówczas zaznaczyć, że jeżeli będzie taka konieczność, lekarz powinien dokładnie wyjaśnić pacjentce, z czego to wynika.

Pojawienie się dziecka to szok. Plan porodu może pomóc

W ankiecie trzeba także podać swoje oczekiwania co do tego, jaki ma być przebieg wydarzeń po porodzie. Chodzi m.in. o to, kto przetnie pępowinę (ojciec dziecka) oraz czy pacjentka chce, aby podano jej leki przyspieszające urodzenie łożyska oraz zmniejszające krwawienie.

Dalsze decyzje dotyczą opieki poporodowej nad noworodkiem. Matka może chcieć nakarmić piersią dziecko, będąc jeszcze na sali porodowej lub poprosić, aby zrobić to butelką. Niektóre panie wolą odpoczywać po porodzie, inne chcą widzieć wszystkie czynności wykonywane przy dziecku i być z nim cały czas. Wypełniony wcześniej plan porodu sprawi, że zarówno mama, jak i personel medyczny będą wiedzieli, co robić.