Tabletki hormonalne to jedna z najczęściej wybieranych form antykoncepcji. Skuteczna, a przy tym łatwa w stosowaniu. Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty obniżają działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Antykoncepcja doustna

Antykoncepcja hormonalna, w tym tabletki antykoncepcyjne, są popularną metodą zapobiegania ciąży. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek hormonalnych – jednoskładnikowe z progesteronem oraz dwuskładnikowe, łączące w sobie progesteron oraz estrogen. Jeśli stosujesz tę metodę antykoncepcji lub planujesz ją wybrać, pamiętaj o wizycie u lekarza ginekologa. Tabletki hormonalne są dostępne tylko na receptę, a lekarz dobiera ich rodzaj na podstawie badania i wywiadu z pacjentką. Brane pod uwagę są m.in. stan zdrowia pacjentki, styl życia, waga czy plany zajścia w ciążę w niedalekiej przyszłości.

Kupowanie tabletek antykoncepcyjnych z nieznanych źródeł, w internecie, jest złym pomysłem. Nigdy nie wiadomo, na jaki produkt trafisz, a jego skutki dla Twojego zdrowia mogą być fatalne. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej zgłaszaj lekarzowi wszelkie skutki uboczne, jak m.in. wahania wagi, złe samopoczucie czy inne problemy zdrowotne. Jeśli będzie to konieczne, ginekolog przepisze Ci inne tabletki.

Leki, które obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Podczas stosowania tabletek hormonalnych należy pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu o ustalonej porze. Ma to ogromny wpływ na ich skuteczność. Co jeszcze wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Przede wszystkim leki. Przykładem są produkty z paracetamolem. Przekroczenie dawki 3 g paracetamolu na dzień może wpłynąć negatywnie na skuteczność antykoncepcji.

Jeśli z powodu problemów zdrowotnych musisz zacząć farmakoterapię, poinformuj lekarza, że bierzesz tabletki antykoncepcyjne. Pozwoli mu to dobrać formę leczenia w taki sposób, aby leki nie wchodziły w interakcję ze stosowaną przez Ciebie metodą antykoncepcji. Leki obniżające działanie tabletek antykoncepcyjnych to przede wszystkim:

  • antybiotyki (głównie te z tetracykliną, kotrimoksazolem czy amoksycyliną),
  • leki przeciwgruźlicze,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki antydepresyjne,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeciwwirusowe,
  • leki przeczyszczające.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Czy picie alkoholu obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Sam alkohol nie wpływa bezpośrednio na działanie antykoncepcji. Jeśli jednak wypijesz za dużo i zwymiotujesz, zażyta wcześniej tabletka może nie zdążyć całkowicie wchłonąć się do organizmu. Podobnie jest w przypadku grypy jelitowej i innych schorzeń, które powodują wymioty czy biegunkę.

Witamina C a tabletki antykoncepcyjne

Nie tylko leki wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Podobne działanie wykazują również niektóre zioła, suplementy diety, a nawet soki owocowe czy same owoce. Jeśli chodzi o zioła, znajdziesz je także w niektórych herbatkach czy suplementach. Dokładnie czytaj składy produktów. Działanie tabletek hormonalnych obniża m.in. dziurawiec, dzięgiel chiński, babka płesznik czy pluskwica groniasta. W przypadku suplementów diety mowa przede wszystkim o węglu leczniczym, produktach zawierających chrom, ale i witaminie C. Zbyt duża dawka witaminy C wpływa na skuteczność tabletek hormonalnych. Nie przekraczaj 1000 mg na dzień. Weź pod uwagę nie tylko suplementy, ale i soki owocowe czy same owoce, które ją zawierają.

Wiele mówi się również o tym, że sok grejpfrutowy obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych. To prawda. Substancje zawarte w grejpfrucie wpływają na działanie większości leków, w tym tych hormonalnych. Między wypiciem soku lub zjedzeniu samego owocu a zażyciem tabletki hormonalnej musi upłynąć minimum 2h (zaleca się, aby ta przerwa wynosiła nawet 4h).

Pamiętaj! Jeśli nie jesteś pewna, czy dany lek lub produkt nie wpływa negatywnie na działanie tabletek hormonalnych, zastosuj dodatkową metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywę.