Masz kłopoty z częstymi siniakami i nie wiesz, co ich przyczyną? To nie zawsze efekt uderzenia. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, czego objawem są siniaki i kiedy powinnaś na nie zareagować wizytą u lekarza.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kiedy powstają siniaki?

Siniaki tworzą się, gdy krew z niewielkich naczyń krwionośnych przedostaje się do tkanek ciała. To dlatego bywają tak rozległe. A dlaczego siniaki zmieniają kolor? Wiąże się to z przemianami, jakie przechodzi hemoglobina w tkankach ciała (tj. poza swoim naturalnym środowiskiem, czyli układem krwionośnym). Same siniaki mogą powstawać w wyniku nacisku, uderzenia czy otarcia, co jest dla nas dość oczywistą sprawą. Jednak nie zawsze tak to wygląda. Zdarzyło Ci się pewnie zauważyć siniaka, a nie pamiętać żadnego uderzenia, upadku? Jeśli tak, to może dotyczyć Cię jedna z przypadłości, której objawem są właśnie samoistne siniaki.

Czego objawem są siniaki?

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej są efektem urazów, co sprawia, że w gruncie rzeczy nie musisz się nimi przejmować. Powinnaś jednak na nie zwrócić uwagę, gdy występują bez wyraźnej przyczyny lub np. jesteś bardzo wrażliwa i każdy nieco mocniejszy dotyk powoduje powstawanie siniaka. Przy okazji warto pamiętać, że siniaki mogą również częściej występować podczas miesiączki, gdy jesteś nieco osłabiona. Jeśli jednak siniak nie znika i utrzymuje się kilka tygodni, zdecydowanie powinnaś udać się do lekarza, aby wykonać podstawowe badania (mocz, morfologia krwi) i rozpocząć dociekanie, co jest faktyczną przyczyną. 

Zwróć ponadto uwagę, czy w danym momencie nie bierzesz niektórych leków. Wpływ na powstawanie siniaka mają … leki przeciwbólowe. Dokładniej mówiąc, chodzi o te, które w swoim składzie mają kwas acetylosalicylowy. Poza tym na pojawianie się siniaków wpływają leki antykoncepcyjne, jak również preparaty, które są antagonistami witaminy K (tj. utrudniają jej wchłanianie przez nasz organizm). Wśród przyczyn wymienia się także schorzenia genetyczne, w tym między innymi naturalną kruchość naczyń krwionośnych. 

O jakich obszarach warto pamiętać, gdy niepokoją nas siniaki? Szczególną uwagę poświęć diagnostyce wątroby, której ewentualna marskość może być powodem ich występowania. Oczywiście marskość wywołuje szereg innych objawów (wodobrzusze, pojawienie się żółtych plam na skórze, spadek masy ciała itp.), ale i siniaki mogą na nią wskazywać. Innym narządem, którego nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować zasinienia skóry, są nerki. Odpowiadają one za filtrację krwi, stąd ich wady czy nieprawidłowości objawiają się w całym organizmie, w tym również na skórze czy w układzie krwionośnym. 

Krzepliwość krwi a siniaki

Hemofilia to jedna z tych chorób, które mogą powodować powstawanie kolejnych zasinień skóry. Polega ona na zaburzeniu procesu krzepliwości krwi, przez co nawet niewielkie przerwanie naczyń krwionośnych może powodować wyraźnego siniaka. Pojawiają się wówczas trudno gojące się rany, krwawienie z dziąseł i tym podobne objawy. Jednym z czynników obecnych podczas procesu krzepnięcia krwi, jest witamina K. To dlatego siniaki mogą występować podczas białaczki, ponieważ jest to choroba tkanek odpowiedzialnych za wytwarzanie trombocytów i erytrocytów, w czym uczestniczy witamina K. Wpływa to na kondycję całego układu krwionośnego, a więc i występowanie siniaków. Wspomnianą witaminę można w razie konieczności suplementować, ale znajdziemy ją także w warzywach kapustnych, awokado czy brzoskwiniach.

Jak wspierać organizm, aby siniaki się nie pojawiały? 

Na kondycję Twoich naczyń krwionośnych wpływa wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest m.in. obecność witaminy C. Zazwyczaj kojarzysz ją z odpornością, a czasem wręcz z lekiem na przeziębienie, co nie zmienia faktu, że witamina C przede wszystkim działa na Twój układ krwionośny. Witamina ta wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, co w pewnym stopniu pomaga zapobiegać siniakom i ograniczyć wyciek krwi do tkanek podskórnych. Bardzo podobne działanie ma, nierzadko dostępna w preparatach z witaminą C, rutyna. Jej działanie również pozwala ograniczyć krwawienie z naczyń krwionośnych, uszczelnia także naczynia włosowate. 

Gdy zauważysz siniaka, możesz zastosować zimny kompres, który pomoże w jego ograniczaniu. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew nie dotrze do tkanek ciała, a siniak będzie zdecydowanie mniejszy. Powinien również nieco krócej się utrzymać, co z pewnością ma znaczenie w tych częściach ciała, na estetyce których najbardziej Ci zależy (np. nogi).