Desery z czekoladą w roli głównej mają wielu miłośników na całym świecie. Wolisz delektować się filiżanką pysznej czekolady czy zjeść kawałek tortu czekoladowego? Smak i aromat czekolady wprawiają nas w błogi nastrój, jednak wszystko, co dobre, ma swoje minusy. Czy czekolada szkodzi? Ile czekolady można zjeść dziennie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Która czekolada jest najzdrowsza?

Czy czekolada jest zdrowa? To zależy, po jaki jej rodzaj sięgamy. Naukowcy od wielu lat prowadzą liczne badania, aby wykazać najważniejsze właściwości czekolady. W jej skład wchodzi zazwyczaj m.in. miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy oraz cukier. I to właśnie kakao jest główną gwiazdą czekolady. Jest ono bogate w składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ziarna kakaowca zawierają m.in. witaminy B, E, A, żelazo, magnez czy cynk. Jednak w przypadku produktów czekoladopodobnych oraz czekolady białej i mlecznej ilość kakao jest znikoma. Czekolada biała i mleczna mają za to w składzie mleko, jednak to małe pocieszenie. Którą czekoladę jeść? Najzdrowszą – bo najbardziej bogatą w kakao – jest czekolada gorzka, deserowa. Jeśli chcesz sięgnąć po czekoladę, wybierz tę, która ma w składzie min. 60-70% kakao.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Właściwości czekolady gorzkiej

Przez chwilę skupmy się na czekoladzie z zawartością kakao na poziomie wspomnianych minimum 60-70%. Dlaczego akurat ten produkt jest zalecany? Wspomnieliśmy już o witaminach i minerałach, jednak to nie wszystkie atuty kakao. Okazuje się, że jest ono cennym źródłem antyoksydantów, czyli polifenoli, a także flawonoli. Zwalczają one wolne rodniki i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie, wpływają na koncentrację i pamięć, chronią przed miażdżycą. Wyniki badań naukowców potwierdzają pozytywny wpływ czekolady na poprawę pracy mózgu i opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Zawarte w niej składniki chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz obniżają poziom cholesterolu LDL.

Zjedzenie czekolady poprawia również humor. Zawarte w niej substancje psychoaktywne wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, pobudzane jest wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Kofeina dodaje nam energii i zachęca do działania. Nie bez powodów uczestnicy wycieczek górskich mają w plecaku tabliczkę gorzkiej czekolady. Same plusy? Niekoniecznie.

Teobromina w czekoladzie

Wspomniane już substancje psychoaktywne, jak kofeina, ale również teobromina, anandamid oraz fenyloalanina nie tylko wpływają na nasz nastrój, ale również uzależniają. W czekoladzie gorzkiej zawarte jest ok. 10 g teobrominy na kg, w przypadku czekolady mlecznej ok. 5 g. Jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby nie dawać mu czekolady. To właśnie teobromina jest dla nich niezwykle szkodliwa i może spowodować zatrucie u zwierzaka.

Czekolada a trądzik

Czy jedzenie czekolady zwiększa trądzik? W tej kwestii naukowcy są nieco podzieleni, jednak faktem jest, że zła dieta wpływa na kondycję skóry. Czekolada zawiera sporą dawkę cukru i to właśnie on w głównej mierze odpowiada za ewentualne wypryski na skórze i zaskórniaki. Ten sam cukier znajdziemy w cukierkach czy nawet ketchupie, więc obwiniane samej czekolady za trądzik nic nie da. Zbyt duża dawka cukru wpływa również na migreny i ogólne gorsze samopoczucie.

Ile kostek czekolady można zjeść?

To pytanie zadają sobie wszyscy miłośnicy czekolady. Warto wiedzieć, że czekolada ma dużą wartość energetyczną. Zaledwie 100 g czekolady to powyżej 500 kcal (zależy od jej rodzaju). Jak każde słodycze, tak i czekolada wpływa na otyłość. Wspomniany cukier wpływa niekorzystnie także na szkliwo zębów. Nie zapominajmy też o barwnikach, aromatach i innych dodatkach, którymi raczą nas producenci czekolady.

Ile jeść czekolady? Po pierwsze, sięgaj po czekoladę z dużą zawartością kakao. Po drugie, bezpieczna dawka czekolady to 1-2 kostki na dzień, choć niektórzy naukowcy wspominają nawet o porcji równej 5 kostkom dziennie. Mimo wszystko zalecamy zachować umiar, a po większą dawkę czekolady sięgnąć np. 7 lipca, czyli w Światowy Dzień Czekolady. No dobra, w Polsce ten pyszny przysmak świętuje podwójnie, ponieważ jeszcze 12 kwietnia. 🙂