Desery z czekoladą w roli głównej mają wielu miłośników na całym świecie. Wolisz delektować się filiżanką pysznej czekolady czy zjeść kawałek tortu czekoladowego? Smak i aromat czekolady wprawiają nas w błogi nastrój, jednak wszystko, co dobre, ma swoje minusy. Czy czekolada szkodzi? Ile czekolady można zjeść dziennie?

Która czekolada jest najzdrowsza?

Czy czekolada jest zdrowa? To zależy, po jaki jej rodzaj sięgamy. Naukowcy od wielu lat prowadzą liczne badania, aby wykazać najważniejsze właściwości czekolady. W jej skład wchodzi zazwyczaj m.in. miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy oraz cukier. I to właśnie kakao jest główną gwiazdą czekolady. Jest ono bogate w składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ziarna kakaowca zawierają m.in. witaminy B, E, A, żelazo, magnez czy cynk. Jednak w przypadku produktów czekoladopodobnych oraz czekolady białej i mlecznej ilość kakao jest znikoma. Czekolada biała i mleczna mają za to w składzie mleko, jednak to małe pocieszenie. Którą czekoladę jeść? Najzdrowszą – bo najbardziej bogatą w kakao – jest czekolada gorzka, deserowa. Jeśli chcesz sięgnąć po czekoladę, wybierz tę, która ma w składzie min. 60-70% kakao.

Właściwości czekolady gorzkiej

Przez chwilę skupmy się na czekoladzie z zawartością kakao na poziomie wspomnianych minimum 60-70%. Dlaczego akurat ten produkt jest zalecany? Wspomnieliśmy już o witaminach i minerałach, jednak to nie wszystkie atuty kakao. Okazuje się, że jest ono cennym źródłem antyoksydantów, czyli polifenoli, a także flawonoli. Zwalczają one wolne rodniki i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie, wpływają na koncentrację i pamięć, chronią przed miażdżycą. Wyniki badań naukowców potwierdzają pozytywny wpływ czekolady na poprawę pracy mózgu i opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Zawarte w niej składniki chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz obniżają poziom cholesterolu LDL.

Zjedzenie czekolady poprawia również humor. Zawarte w niej substancje psychoaktywne wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, pobudzane jest wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Kofeina dodaje nam energii i zachęca do działania. Nie bez powodów uczestnicy wycieczek górskich mają w plecaku tabliczkę gorzkiej czekolady. Same plusy? Niekoniecznie.

Teobromina w czekoladzie

Wspomniane już substancje psychoaktywne, jak kofeina, ale również teobromina, anandamid oraz fenyloalanina nie tylko wpływają na nasz nastrój, ale również uzależniają. W czekoladzie gorzkiej zawarte jest ok. 10 g teobrominy na kg, w przypadku czekolady mlecznej ok. 5 g. Jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby nie dawać mu czekolady. To właśnie teobromina jest dla nich niezwykle szkodliwa i może spowodować zatrucie u zwierzaka.

Czekolada a trądzik

Czy jedzenie czekolady zwiększa trądzik? W tej kwestii naukowcy są nieco podzieleni, jednak faktem jest, że zła dieta wpływa na kondycję skóry. Czekolada zawiera sporą dawkę cukru i to właśnie on w głównej mierze odpowiada za ewentualne wypryski na skórze i zaskórniaki. Ten sam cukier znajdziemy w cukierkach czy nawet ketchupie, więc obwiniane samej czekolady za trądzik nic nie da. Zbyt duża dawka cukru wpływa również na migreny i ogólne gorsze samopoczucie.

Ile kostek czekolady można zjeść?

To pytanie zadają sobie wszyscy miłośnicy czekolady. Warto wiedzieć, że czekolada ma dużą wartość energetyczną. Zaledwie 100 g czekolady to powyżej 500 kcal (zależy od jej rodzaju). Jak każde słodycze, tak i czekolada wpływa na otyłość. Wspomniany cukier wpływa niekorzystnie także na szkliwo zębów. Nie zapominajmy też o barwnikach, aromatach i innych dodatkach, którymi raczą nas producenci czekolady.

Ile jeść czekolady? Po pierwsze, sięgaj po czekoladę z dużą zawartością kakao. Po drugie, bezpieczna dawka czekolady to 1-2 kostki na dzień, choć niektórzy naukowcy wspominają nawet o porcji równej 5 kostkom dziennie. Mimo wszystko zalecamy zachować umiar, a po większą dawkę czekolady sięgnąć np. 7 lipca, czyli w Światowy Dzień Czekolady. No dobra, w Polsce ten pyszny przysmak świętuje podwójnie, ponieważ jeszcze 12 kwietnia. 🙂

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl