Może być niepokojącym objawem, z którym niezwłocznie należy udać się do lekarza, może także świadczyć o tym, że w naszym życiu jest zbyt dużo stresu. Jedno jest pewne. Jeżeli towarzyszy nam pieczenie w klatce piersiowej, warto przyjrzeć się temu, w jakich okolicznościach ból się nasila oraz z czym może być związany.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jakie odczuwamy objawy?

Najczęściej pieczenie w klatce piersiowej opisywane jest jako kłucie, duszności, ból ostry, przeszywający, gniotący i palący. Często pojawia się bez względu na zajmowaną pozycję lub nasila się przy wykonywaniu konkretnych czynności. Może być zarówno trwający chwilę, jak i długotrwały. Pieczeniu w klatce piersiowej może towarzyszyć nierówny rytm serca, zmiany w ciśnieniu, zawroty głowy, czy drętwienie lewej ręki. Należy więc dokładnie przyjrzeć się, jakiego rodzaju ból nam towarzyszy i jakie pojawiają się inne objawy, ponieważ ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń. Towarzyszy m.in. w chorobach układu pokarmowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego lub mięniowo-szkieletowego, a także może świadczyć o nerwicy. 

Co może oznaczać pieczenie w klatce piersiowej?

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Atak serca jest jedną z najczęstszych chorób, z którą kojarzymy pieczenie w klatce piersiowej. Jak odróżnić zawał od innych dolegliwości? O zawale może świadczyć gwałtowny ból w środkowej części klatki piersiowej, który promieniuje do lewego barku oraz żuchwy. Jest to silne i kłujące pieczenie, trwające ok. pół godziny. Wśród objawów towarzyszących zawałowi można wymienić m.in. nudności, duszności, ból pleców między łopatkami, nudności oraz znaczne osłabienie. W tym przypadku niezbędna jest pomoc ambulatoryjna. Warto dodać, że podobny ból niekoniecznie może wskazywać na zawał, ale także na zapalenie mięśnia sercowego (wówczas towarzyszą mu gorączka, duszności nawet przy niewielkim wysiłku oraz przemęczenie). W tym przypadku ból nasila się podczas leżenia na lewym boku, plecach oraz chodzeniu, natomiast mniejszy jest w pozycji siedzącej oraz przy pochylaniu się do przodu.

W przypadku dławicy piersiowej objawy są podobne, jak przy zawale. Pojawiają się jednak po intensywnym wysiłku i w wyniku niedokrwienia mięśnia sercowego. Charakterystyczny jest tępy, gniotący i palący ból w klatce piersiowej. Promieniuje on do ramion, szyi, żuchwy oraz nadbrzusza. Takim bólom mogą towarzyszyć duszności. Zwykle pieczenie w klatce piersiowej trwa do 15 minut, a ustępuje po odpoczynku lub podaniu nitrogliceryny. 

Z kolei rozwarstwieniu aorty towarzyszy silny i nagły ból, który odczuwalny jest w klatce piersiowej i promieniuje do pleców oraz brzucha. Mogą pojawiać się także takie objawy jak wymioty, pocenie się oraz zawroty głowy. Do rozwarstwienia aorty dochodzi głównie u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym. 

Jeżeli natomiast pieczenie i ból w klatce piersiowej za mostkiem nasila się przy leżeniu, oddychaniu oraz połykaniu, a także promieniuje do pleców i barków, wówczas możemy podejrzewać zapalenie osierdzia. Tym bardziej, jeżeli ulgę przynosi pochylenie się do przodu. Objawy towarzyszące to często kaszel oraz duszności. 

Choroby układu oddechowego

Jedną z najczęstszych chorób, którą zwiastuje pieczenie w klatce piersiowej, jest zapalenie płuc. Charakteryzuje się ono bólem w klatce piersiowej podczas wdechu, któremu towarzyszą duszności, suchy kaszel oraz wysoka gorączka. Podobne objawy występują przy zapaleniu opłucnej. Wówczas ból odczuwany jest nie tylko przy oddychaniu, ale także podczas wykonywaniu gwałtownych czynności – bieganiu, skakaniu, czy kaszlu. Natomiast znika, gdy się kładziemy. Z kolei sygnałem świadczącym o zatorowości płucnej jest ostry i palący ból w klatce piersiowej, który zwiększa się podczas wdechu. Towarzyszą mu też takie objawy jak suchy kaszel i przyspieszone bicie serca. Inną z chorób układu oddechowego, związaną z bólem w klatce piersiowej, jest odma opłucna. Jej objawami są m.in. płytki oddech, bladość, osłabienie, suchy kaszel oraz omdlenia. 

Choroby układu pokarmowego

Ból w dole klatki piersiowej oraz w okolicach nadbrzusza jest jednym z objawów choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Opisywany jest jako tępy i ciągły, rzadko jako piekący. W przypadku wrzodów żołądka ból nasila się po jedzeniu. Jeżeli natomiast chodzi o wrzody dwunastnicy, wówczas ból pojawia się w nocy i na czczo, a zmniejsza się po zjedzeniu, po czym wraca za kilka godzin.

Z kolei objawem zapalenia trzustki może być ból w nadbrzuszu, który z kolei promieniuje do pleców i klatki piersiowej. Pojawia się on po ok. kwadransie po zjedzeniu posiłku i równolegle występują m.in. gorączka, nudności i wymioty. Silny i nagły ból w okolicach zamostkowych może świadczyć także o pęknięciu przełyku. Równolegle chorego dopadają m.in. gwałtowne wymioty, a także gorączka i duszności. Inną chorobą układu pokarmowego, o którym może świadczyć pieczenie w klatce piersiowej, jest refluks. Ból często promieniuje do pleców i towarzyszy mu zgaga oraz cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku. 

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego

Wówczas pieczenie w klatce piersiowej może wynikać m.in. ze stanu zapalnego stawów w klatce piersiowej. Dotyczyć może również mostka lub żeber, czy obojczyka lub też z urazów typu uderzenie. Pieczenie odczuwalne jest w przedniej części klatki piersiowej oraz nasila się przy ruchu i kaszlu. Bolące miejsca są również wrażliwe na dotyk. 

Preparaty na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego

Preparaty na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego

Nasenne
Na serce
Na kaszel

Pieczenie w klatce piersiowej a nerwica

W tym przypadku u źródła bólu tkwią przyczyny takie jak silny stres, pojawiające się lęki i nadmierne napięcie wewnętrzne. Symptomy nerwicy można pomylić z zawałem, bowiem jest to kłucie w klatce piersiowej, zawroty głowy, zmiany ciśnienia, czy drętwienia rąk oraz tzw. nerwobóle. O nerwicy świadczy jednak głównie sposób oddychania przez osoby uskarżające się na ból. Oddychają one za pomocą klatki piersiowej, bez użycia przepony. Zaś wdechy są bardzo głębokie, co wynika z narastającego poczucia paniki, a co za tym idzie – uczucia brak powietrza. Oddech staje się wówczas przyspieszony oraz płytki. W skrajnych przypadkach może dojść do hiperwentylacji i utraty przytomności.