Choć trafiła do nas aż z Afryki, to szybko stała się domową rośliną, nie tracąc przy tym na swoim szerokim, zdrowotnym zastosowaniu. Żyworódka, bo o niej mowa, sprawdza się zarówno w przypadku dolegliwości zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Pozytywnie wpływa na kondycję skóry i jej schorzenia, pomaga m.in. przy katarze, astmie oraz anginie, łagodzi bóle, a do tego może nas wesprzeć w – z pozoru niewielkich dolegliwościach – takich jak łupież, zmęczone stopy lub nieprzyjemny zapach z ust.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd się pojawiła?

Żyworódka pierzasta (kalanchoe daigremontiana) wywodzi się z rodziny sukulentów (roślin gruboszowatych), a jej korzeni należy szukać na Madagaskarze. Obecnie występuje ona na terenach m.in. Azji, Australii, Ameryki Środkowej, a także na wyspach Pacyfiku i tam osiąga nawet 1,8 metra wysokości. Do Polski żyworódka trafiła z Chin. U nas hodowana jest najczęściej w doniczkach na parapecie w mieszkaniu. Tym samym roślina, która od lat wykorzystywana jest w medycynie chińskiej, zaczęła być doceniana także w naszym kraju. Jej polska nazwa związana jest ze sposobem rozmnażania. Mianowicie z brzegów liści żyworódki wyrastają rozmnóżki, które po umieszczeniu ich na wilgotnym podłożu, dają nowe rośliny. 

Herbaty ziołowe z apteki

Herbaty ziołowe z apteki

Herbaty ziołowe
Produkty z zieloną herbatą
Herbaty z dziką różą

Skarbnica mikroelementów 

Żyworódka bywa niezwykle pomocna zarówno, jeżeli chodzi o dolegliwości wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dlatego zalecane jest jej stosowanie w formie okładów z liści lub w postaci soków oraz nalewek. Dzięki zawartości m.in. miedzi, selenu, cynku, żelaza, wapnia, manganu i krzemu, a także bogactwu witaminy C roślina działa ta przeciwzapalnie, niszcząc bakterie oraz rozkładając ich toksyny. Doprowadza także do zmniejszenia obrzęków i przekrwień. Ponadto zabija bakterie paciorkowca i gronkowca. 

Na przeziębienie? Żyworódka!

Roślina ta wspomaga również odporność organizmu, dzięki czemu warto korzystać z drogocennych wartości żyworódki w okresach przeziębienia oraz przy chorobach układu oddechowego. Mowa m.in. o takich dolegliwościach jak astma (w tym astma oskrzelowa), angina, kaszel, katar oraz zapalenie płuc lub oskrzeli.

Dla skóry

Żyworódka poprawia także kondycję skóry, dlatego stosowanie jej zewnętrznie polecane jest przy trądziku oraz przy zmianach ropnych. Żyworódka wspomaga również regenerację organizmu – przyspiesza gojenia się naskórka oraz pomaga w oczyszczeniu ran i ogranicza powstawanie blizn. Przyspiesza też gojenie się odleżyn, czy oparzeń. Ponadto zwalcza egzemę. Żyworódka posiada ponadto właściwości łagodzące po ukąszeniach owadów (np. komarów).

Na choroby układu pokarmowego

Żyworódka może pomóc osobom, które borykają się m.in. ze zgagą, a także wrzodami żołądka oraz jelit. W tym celu można zjadać liść tej rośliny przed każdym posiłkiem lub pić ok. 30 kropli soku z żyworódki. 

Koniec z bólami

W przypadku bólów głowy, kręgosłupa oraz reumatycznych warto z kolei stosować żyworódkę zewnętrznie, nacierając bolące miejsca sokiem lub nalewką kilka razy w ciągu dnia. Oczywiście wspomagająco można także wypijać kilkanaście kropli lub jeść liście żyworódki. Ponadto sok ten warto pić regularnie w przypadku bólów serca. 

Żyworódka dla pań

Żyworódka jest pomocna w przypadku stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych, nadżerce szyjki macicy oraz w sytuacji, kiedy u kobiety karmiącej dojdzie do zapalenia lub pęknięcia sutka. Wówczas roślina ta przyspiesza gojenie się rany i łagodzi ból. 

Cukrzycy także skorzystają

A to za sprawą wpływu żyworódki na poziom cukru we krwi. Regularne picie ok. 30 kropel soku dziennie skutecznie go obniży. 

Dla zdrowych zębów

Jeżeli chodzi o zewnętrzne dolegliwości, to żyworódka dobrze sprawdza się także w przypadku leczenia chorób zębów i dziąseł. Liście lub sok z nich przygotowany łagodzi krwawienie dziąseł, ból zębów oraz pomaga przy paradontozie. Żyworódka neutralizuje również nieprzyjemny zapach w jamie ustnej. W tym celu poleca się żucie liści ok. 15 minut dziennie. 

Inne zastosowania żyworódki

Roślina ta pomaga przy zapaleniu spojówek. Wystarczy kilka razy dziennie liście żyworódki przyłożyć do zamkniętych powiek. Przeciwdziała ona również łupieżowi oraz naprawia mieszki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów. Żyworódka pomaga także na zmęczone stopy oraz likwiduje ich nieprzyjemny zapach. W tym celu należy posmarować je sokiem. Dolegliwości powinny zniknąć po kilku minutach. 

Przeciwwskazania do stosowania żyworódki

Nie poleca się jej w przypadku osób, które mają podwyższony poziom potasu lub znajduje się on na górnej granicy normy. Dodatkowo z racji tego, że sok z żyworódki bardzo często konserwuje się spirytusem, nie można go podawać dzieciom, kobietom w ciąży lub karmiących, a przypadku zażywania stałych leków – warto skonsultować to z lekarzem.