Tauryna, substancja głównie kojarzona z napojami energetycznymi, rzekomo ma nas bardziej pobudzać niż kofeina. Ile w tym prawdy? Gdzie jeszcze znajdziemy taurynę i jakie ma ona właściwości?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Charakterystyka tauryny

Tauryna to inaczej kwas 2-aminoetanosulfonowy – aminokwas, który określa się mianem biogennym. Wbrew wczesnym doniesieniom na jej temat nie jest budulcem (a więc aminokwasem białkowym) mięśni, co nie zmienia faktu, iż jest w tym procesie obecna. Taurynę odkryto w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to została wyizolowana z żółci byka. Stąd też pochodzenie nazwy aminokwasu – z łaciny taurus oznacza byk. Jest to więc substancja naturalna, która jest obecna w ludzkim ciele w stanie wolnym, głównie w krwioobiegu, ale również w siatkówce, sercu oraz mięśniach.

Tauryna i jej pobudzające działanie

W powszechnym mniemaniu tauryna ma pobudzać i mobilizować do działania oraz pomagać w szybszej regeneracji. Na czym to jednak polega? Przede wszystkim w taurynie upatruje się substancję, która m.in. pomaga w trawieniu i wydalaniu tłuszczów z organizmu. Pomaga to w niektórych wypadkach osobom otyłym przyśpieszyć utratę zbędnych kilogramów. Ponadto tauryna hamuje proces katabolizmu, czyli regenerację tkanek mięśniowych ich własnym kosztem. Kwas 2-aminoetanosulfonowy w tym wypadku dostarcza związki azotu, które to umożliwiają. Jednocześnie dostarcza tak ważnej dla regeneracji mięśni kreatyny. To dlatego taurynę stosują sportowcy – jej obecność przyspiesza powrót organizmu do normy po wytężonym treningu. Dzięki temu zmęczenie trwa krócej. Poza tym tauryna wzmacnia skurcze mięśnia sercowego, reguluje ciśnienie oraz poziom elektrolitów w organizmie. Wszystkie te cechy wpływają pozytywnie na nasze poczucie witalności i siły, szczególnie w połączeniu np. z kofeiną czy guaraną.

Uzupełnienie aminokwasów w diecie

Uzupełnienie aminokwasów w diecie

Aminokwasy
Suplementy i odżywki z aminokwasami

Tauryna – dawkowanie

Nie ma obecnie określonej dawki dziennej, której nie należy przekraczać. Przyjmuje się, iż najbezpieczniej jest przyjmować jej dziennie nie więcej, niż około 2000 mg. Ze względów bezpieczeństwa lepiej ograniczyć dostęp do niej dzieciom, zwłaszcza że najłatwiejszym sposobem na jej otrzymanie są napoje energetyczne. Te zaś mocno obciążają nerki i wpływają na akcję serca, co w skrajnych wypadkach może prowadzić do niewydolności i poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli zażywamy jakiekolwiek środki z tauryną, wówczas dzienną dawkę najlepiej dostosować do zaleceń producenta danego specyfiku. Z uwagi na to, iż tauryna jest wydalana z moczem, z jej stosowaniem powinny wstrzymać się osoby z chorobą nerek.

W jakich pokarmach znajdziemy taurynę?

Choć taurynę najczęściej spotkać można w napojach energetycznych, to występuje ona również w naturalnych produktach. Przede wszystkim obecna jest w mięsie, rybach, owocach morza (najwięcej w małżach) i nabiale, czyli jest produktem odzwierzęcym, aczkolwiek pewne ilości znajdują się w roślinach strączkowych, na przykład w grochu oraz w soczewicy. Naturalne pokarmy to jednak nie wszystko. Taurynę znajdziemy we wspomnianych już napojach energetycznych. Co ciekawe, jeśli szukamy konkretnego napoju ze względu na obecność tauryny to… praktycznie nie mamy wyboru. W zdecydowanej większości popularnych energetyków tauryny znajdziemy ok. 400 mg na 100 ml. Jako że jest to aminokwas niezbędny człowiekowi, pewne jego ilości znajdują się w mlekach modyfikowanych. Ponadto tauryna występuje w pobudzających tabletkach musujących, ale znajdziemy ją także w szamponach do włosów oraz emulsjach przeciwsłonecznych dla osób po 50. roku życia. Na poziom tauryny powinni zwrócić uwagę weganie i rozważyć ewentualną suplementację.