Olejki eteryczne to esencja natury. Kiedy warto sięgnąć po olejki i jak je stosować? Sprawdź, które z nich pomogą na sen, a które na przeziębienie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Olejki eteryczne i aromaterapia

Aromaterapia to inaczej leczenie zapachami, które najczęściej pochodzą właśnie z olejków eterycznych. Ta naturalna metoda lecznicza jest znana ludzkości już od początków medycyny. Sięgały po nią starożytne cywilizacja – Chiny, Mezopotamia, Egipt, później Grecy i Rzymianie. Dziś, dzięki zaawansowanym badaniom chemicznym i nowoczesnym sposobem uzyskiwania, olejki eteryczne zyskują coraz większą popularność. Pozyskuje się je z roślin poprzez tłoczenie na zimno lub destylację parą wodną, a także alkoholem. Olejki eteryczne i aromaterapię stosuje się najczęściej na 4 sposoby:

  • podczas masażu w olejku do tego przeznaczonym,
  • w ramach inhalacji, zarówno poprzez specjalne urządzenia (np. dyfuzor), jak i np. poprzez wdychanie ich z poduszki lub ciała,
  • do kąpieli dla poprawy właściwości relaksacyjnych,
  • do kompresów.

W bardzo rzadkich przypadkach można stosować olejki eteryczne wewnętrznie. Niemniej należy pamiętać, iż są to substancje o silnym działaniu, dlatego lepiej nie próbować tej metody samodzielnie. Ponadto, olejki eteryczne nie są przeznaczone dla kobiet będących w ciąży. Sam termin aromaterapia wprowadził w 1937 roku francuski chemik René-Maurice Gattefossé. Obecnie są stosowane w kosmetyce, perfumach, rzadziej w przemyśle spożywczym.

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Na dobry sen
Na spokój
Na dobranoc

Kiedy warto stosować aromaterapię?

Niekiedy olejkom przypisuje się wręcz magiczne właściwości, jednak nie oznacza to, iż potrafią wyleczyć lub zapobiec każdej chorobie. Jeśli chcesz je stosować, przede wszystkim rozważ wszelkie za i przeciw lub udaj się do specjalisty po poradę. Nie zawsze pozornie błahe objawy – np. kłopoty ze snem – mogą być leczone tylko za pomocą aromaterapii. Co jednak istotne, olejki eteryczne możesz wykorzystywać w ramach relaksacji. Bez względu na to, czy będzie to kąpiel czy masaż, olejki eteryczne pozwalają się wyciszyć i uspokoić. Nic dziwnego, iż są stosowane na szeroką skalę w salonach masażu czy SPA. Szczególnie poleca się je do kąpieli w wannie, która ma pomóc w odpoczynku po dniu pełnym wyzwań. Olejki warto stosować również, gdy dopadają Cię problemy ze snem. W zależności od stosowanego produktu, można nimi nacierać nadgarstki, klatkę piersiową czy szyję, skraplać poduszkę lub rozpylać w formie spray’u. W tym wypadku olejki działają uspokajająco, dzięki czemu szansa na noc i pełen sen wzrasta. Ponadto, olejki możesz stosować podczas przeziębienia i infekcji dróg oddechowych. Działają wówczas rozkurczowo na drogi oddechowe i ułatwiają pozbycie się wydzieliny.

Jak działają olejki eteryczne?

Ich działanie powiązane jest z faktem, iż zmysł węchu jest mocno związany z działaniem naszego mózgu. Bliskie połączenie sprawia, że gdy wdychamy olejki eteryczne, to ich substancje czynne niemal natychmiast docierają do krwiobiegu. Dlatego olejki potrafią nas uspokoić lub pobudzić do działania czy też pomóc w wypadku bólów głowy. Substancjami czynnymi w olejkach są najczęściej terpeny i ich pochodne,

Najpopularniejsze olejki i ich właściwości

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego nie tylko poprawia nastrój, ale jednocześnie działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Może być używany przez osoby, które mają cerę trądzikową. Więcej na jego temat przeczytasz w naszym tekście.

Olejek jaśminowy

Uważa się, że kwiat jaśminu jest symbolem miłości, dlatego olejek z tego kwiatu jest uważany za afrodyzjak. To jednak nie wszystko. Jaśmin pomaga w przypadku oparzeń słonecznych (często jest stosowany w kremach i filtrach), a do tego to świetny antydepresant – relaksuje i uspokaja, dlatego jeśli mamy taką możliwość, to warto wkropić go do kąpieli.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy nie tylko pięknie pachnie, ale przede wszystkim relaksuje i wycisza. Nie bez powodu poleca się go na drobniejsze dolegliwości na tle nerwowym czy bezsenność. Stosowany zewnętrznie na skórę – jest to możliwie, ponieważ olejki eteryczne z lawendy są bardzo łagodne – pomagają w przypadku łuszczycy czy zaburzenia wydzielania sebum.

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy wiedzie prym w przypadku wszelkich infekcje dróg oddechowych. Najlepiej stosować go w ramach inhalacji, ponieważ działa rozkurczająco i antybakteryjne. Eksperci polecają go na zapalenia zatok. Ponadto olejek sosnowy działa pobudzająco. Sprawdzi się podczas masażu i załagodzi wszelkie bóle mięśni i stawów.

Olejek cytrynowy

Kolejny ciekawy sposób na walkę z cerą trądzikową, przesuszeniami czy skórą z tendencją do przetłuszczania się. Olejek cytrynowy działa ponadto na przebarwienia, należy jednak pamiętać, aby stosować go z rozwagą i tylko miejscowo. Czasami stosuje go wspomagająco podczas inhalacji i leczenie infekcji.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eteryczny z eukaliptusa bardzo przypomina działaniem olejek sosnowy. Stosuje się go w inhalacjach, zarówno w przypadku infekcji, jak i astmy czy zapalenia oskrzeli. Ponadto, olejek eukaliptusowy łagodzi ukąszenia owadów, a także odgania intruzów, np. muchy, komary.  

Olejek miętowy

Olejki eteryczne mogą również działać kojąco na ból głowy czy migrenę i olejek miętowy jest tu najlepszym przykładem. Dzięki zawartości chłodzącego mentolu, olejek ten pomaga uspokoić nadszarpnięte nerwy, pomaga także na bóle menstruacyjne oraz ukąszenia owadów. Podobnie jak olejek sosnowy, warto stosować go w przypadku przeziębień i innych infekcji.