Jak czytać skład kosmetyków, które są dostępne w drogeriach i aptekach? Świadomy konsument wie, co kupuje – po wskazówki zapraszamy do naszej Czytelni.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego warto wiedzieć, jak czytać skład kosmetyków?

Dla świadomego konsumenta to sprawa oczywista. Znajomość składu pomaga w dokonywaniu prawidłowych zakupów bez względu na to, czy szukamy kosmetyków czy np. żywności. Nazwy składników w kosmetykach potrafią przytłoczyć – jest ich wiele (w niektórych wypadkach jest to nawet kilkadziesiąt pozycji), brzmią nierzadko dość groźnie. Warto więc dowiedzieć się, jak czytać skład kosmetyków, aby rozumieć, co kupujemy. Dzięki temu możemy dokonywać lepszych wyborów. W przypadku kosmetyków ma to niebagatelne znaczenie. Obecność jednego składnika może zdecydować o tym, czy dany preparat będzie skutecznie spełniał swoją funkcję, czy wręcz przeciwnie – spowoduje np. reakcję alergiczną. Wiedza ta, połączona z wymaganiami naszej cery czy włosów, ma swoje praktyczne zastosowanie. Nigdy więcej nieudanych zakupów, po których musimy produkt odsprzedać lub w najgorszym wypadku wyrzucić.

Dobierz kosmetyki do swoich potrzeb!

Dobierz kosmetyki do swoich potrzeb!

Dermokosmetyki
Pielęgnacja twarzy i szyi
Zestawy kosmetyków

Nie każda chemia jest zła

W potocznym rozumieniu “chemią” nazywamy niemal każdy składnik, który nie jest pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Utarło się w języku wręcz negatywne wartościowanie tego słowa, jakoby “chemia”, dodawana do żywności czy kosmetyków. Jednak bez obecności chemii możliwa jest masowa produkcja, a towary są dostępne w niskich cenach, Choćby z tego względu, iż ich trwałość jest wydłużona dzięki różnym konserwantom. Bez części “chemii” wiele produktów, w tym kosmetyków, byłaby niedostępna lub bardzo droga. Procesy chemiczne usprawniają ich ustandaryzowaną produkcję, dzięki czemu możemy liczyć na kosmetyki o dobrej jakości.

Kolejność ma znaczenie

INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, to system, dzięki któremu ujednolicono nazwę ponad 1600 składników preparatów kosmetycznych na całym świecie. Składniki te są wypisane po łacinie lub po angielsku i już to ma znaczenie. Substancje po łacinie są pochodzenia naturalnego, a te angielskie – syntetyczne. Podstawowa zasada, jak czytać skład kosmetyków, jest banalnie prosta – po kolei. Kolejność składników oznacza ich udział procentowy w produkcie. Dlatego na pierwszym miejscu zauważymy bazę – będzie nią najczęściej woda (aqua). Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, aby wiedzieć, jak czytać skład kosmetyków?

  • Każdy składnik ma swoje określone działanie i może inaczej reagować z danym typem skóry czy włosów. Dlaczego nie zawsze składnik określany w internecie mianem niezdrowego faktycznie nim będzie dla nas. Substancjami typowo uważanymi za szkodliwe są niektóre alkohole, parabeny, środki spieniające (np. SLS), jak również niektóre substancje zapachowe i barwniki.  
  • Warto sprawdzać składniki, co do których mamy wątpliwości – w sieci znajdziemy pełną informację na temat ich funkcji w produkcie i właściwościach.
  • Istotnymi właściwościami składników może być ich komedogenność (zdolność do zapychania porów) oraz aknegenność (występowanie reakcji skórnych w postaci wągrów).
  • Liczbą składników. Przyjmuje się, że im mniej, tym lepiej.

Dodatkowa informacje, na które warto zwrócić uwagę

Poza składem z opakowania możemy dowiedzieć się również ważnych właściwości kosmetyków. Jedną z nich jest informacja typu “cruelty-free” lub “not tested on animals”. Oznacza ona, iż produkt jest wegański i na żadnym etapie jego tworzenia nie był testowany na zwierzętach. Producenci coraz częściej zwracają na ten aspekt uwagę z troski o środowisko naturalne i konsumentki, którym również zależy na kupowaniu produktów bezpiecznych i naturalnych. Ponadto, na kosmetyku znajduje się informacja na temat jego przydatności do zużycia. Znajdziemy ją w postaci grafiki otwartego pojemniczka i informacji, ile miesięcy po napoczęciu produktu jest on pełnowartościowy (np. 3M oznacza 3 miesiące). Warto także pamiętać o tym, iż informacja na temat “naturalności” kosmetyku nie jest w żaden sposób usankcjonowana prawnie. Oznacza to, iż produkt nie musi spełniać żadnych dodatkowych norm jakościowych. Nie musi mieć w składzie konkretnych substancji, aby producent mógł go określić mianem “naturalnego”. Jeśli szukasz rad, jak wybrać dobrą pastę do zębów, zapraszamy do tekstu tutaj.