Jeśli Twoje zęby z niewyjaśnionej przyczyny się ścierają i są coraz słabsze, to sprawdź, czy nie cierpisz na bruksizm. Więcej na temat tej choroby przeczytasz w naszej Czytelni, zapraszamy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest bruksizm?

Bruksizmem nazywamy chorobę, która polega na nieświadomym pocieraniu lub zgrzytaniu zębami w nocy, co doprowadza do ich ścierania i uszkodzenia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w czym tkwi źródło tej dolegliwości. Istnieją jednak pewne czynniki, które sprawiają, iż występowania bruksizmu jest bardziej prawdopodobne. Warto wówczas udać się do specjalisty. Statystyki pokazują, że mniej niż 20% osób cierpiących na bruksizm stara się go leczyć. Co powinno nas zaalarmować?

1. Jedną z okoliczności wpływającej na zgrzytanie zębami w nocy jest stres lub inne sytuacje o dużym napięciu. Nasz organizm reaguje na takie zdarzenia w różnorodny sposób, niejednokrotnie sygnalizuje pewne trudności tak, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. W takich sytuacjach ważne jest to, jak sobie ze stresem umiemy radzić.
2. Innym powodem są wszelkie wady stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą powodować napięcie mięśni w tych miejscach, co przekłada się na zaciskanie szczęki w nocy.
3. Ponadto pod uwagę musimy wziąć wszelkie wady zgryzu i to bez względu na ich pochodzenie. Wada zgryzu może być naturalna (warto wówczas próbować leczyć ją ortodontycznie) lub spowodowana źle dobranym wypełnieniem zęba lub protezą. Może być również wywołana wypadkiem.

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Tabletki i kapsułki
Na przeziębienie

Objawy bruksizmu

Samodzielnie trudno nam będzie zauważyć pierwsze objawy schorzenia. Najlepiej wybrać się do dentysty, który zwróci uwagę na np. nienaturalnie starte zęby czy obrzęki w błonie śluzowej jamy ustnej wewnątrz policzków. Jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym bruksizmem, towarzyszyć mu będą rozchwiane zęby, które mogą nawet wypadać. Odsłonięte w związku z tym szyjki zębów będą podatne na drobnoustroje, rozwój paradontozy i stanów zapalnych lub np. próchnicy. Podczas mycia zębów możemy doświadczać krwawienia z dziąseł.

Występować mogą również inne dolegliwości, których nie będziemy od razu łączyć z bruksizmem czy zębami w ogóle. Jeśli więc:

  • doskwiera Ci ból głowy, szczególnie w okolicach skroni,
  • odczuwasz bóle kręgosłupa, barków, rąk,
  • bolą Cię oczodoły,
  • zauważasz, iż mięśnie Twojej żuchwy są napięte i nieco zmienia się obrys Twojej twarzy,
  • cierpisz na szumy w uszach, które trwają cały dzień,

To możesz cierpieć na bruksizm – warto wówczas oddać się w ręce stomatologa, który fachowo oceni, na ile powyższe objawy odzwierciedlają nocne “zjadanie” zębów.

Jak leczyć bruksizm?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na leczenie bruksizmu. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie specjalnych nakładek na zęby, które chronią je przed ścieraniem i zgrzytaniem. Pomaga to szczególnie w początkowym leczeniu zminimalizować skutki choroby. Innym sposobem jest kompleksowa opieka dentystyczna, której celem jest zminimalizowanie wszelkich wad zgryzu. Szczególnie ważne jest wyrównanie zębów, np. poprzez aparat ortodontyczny lub lepiej dobrane plomby czy protezy. W przypadku, gdy za bruksizmem stoi stres, pewnym rozwiązaniem jest np. terapia połączona z leczeniem farmakologicznym. We własnym zakresie możemy również szukać sposobów na relaksację, także poprzez sport. W niektórych okolicznościach sugeruje się leczenie toksyną botulinową, czyli popularnym botoksem. Na czym to polega? Botoks wstrzykuje się w mięśnie żuchwy, co wpływa na ich rozluźnienie – także w nocy, gdy nieświadomie “zjadamy” własne zęby.