Niedociśnienie tętnicze, niskie ciśnienie, hipotonia – to trzy nazwy tego samego zjawiska, które może występować nawet u 15% populacji. Czy da się wyleczyć niskie ciśnienie? Sprawdź w naszym tekście.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest hipotonia?

Chociaż w środowisku medycznym nie ma jednoznacznej definicji przewlekłego nadciśnienia, można je stwierdzić na podstawie dwóch wytycznych. Pierwsza z nich, możemy ją nazywać bezwzględną, mówi, iż niedociśnienie zaczyna się, gdy mierzone ciśnienie skurczowe wynosi poniżej 90 mm Hg, a rozkurczowe 60 mm Hg (dla mężczyzn te wartości mogą być nieco wyższe). Druga metoda jest względna: hipotonię stwierdza się, gdy osoba badana ma ciśnienie niższe o 40 mm Hg niż zwykle. Dla osób z chronicznym nadciśnieniem hipotonia może więc oznaczać wynik badania wyższy, niż w przypadku bezwzględnego określania tej przypadłości. Przewlekłe niskie ciśnienie dotyka nieco częściej mężczyzn niż kobiety, występuje również zdecydowanie częściej u osób starszych. Szacuje się, iż ponad 30% osób po 65. doświadcza hipotonii.

Dlaczego mam niskie ciśnienie?

Hipotonię dzieli się na trzy zasadnicze rodzaje: wrodzone (konstytucjonalne), wtórne oraz ortostatyczne. Pierwsze z nich bardzo często przebiega zupełnie niezauważalnie. Wprawdzie osoba z niskim ciśnieniem czuje czasami bóle głowy, jest mniej odporna na wysiłek fizyczny i czasami czuje się osłabiona, ale rzadko kojarzy się to z hipotonią. W przypadku takiej osoby istnieją pewne zagrożenia związane z niewydolnością niektórych organów, tzn. szybszą reakcją organizmu na spadki ciśnienia. Niedociśnienie wtórne natomiast (występujące okresowo) może być spowodowane:

– niewydolność przysadki mózgowej,
– podeszłym wiekiem i nieprawidłowe funkcjonowanie układu autonomicznego,
– niewydolność nadnerczy,
– niewydolność serca.

Niedociśnienie ortostatyczne jest natomiast mocno skorelowane z wiekiem i chorobami wieku podeszłego. Polega na nagłym spadku ciśnienia (o 10 lub 20 mm Hg) w klilka minut po wstaniu z pozycji siedzącej lub leżącej. Stwierdza się je często podczas występowania takich schorzeń jak:

– choroba Parkinsona,
– cukrzyca typu I i II,
– zanik wieloukładowy,
– paradoksalnie do hipotonii może prowadzić również nieleczone nadciśnienie.

Ponadto. do wystąpienia objawów niskiego ciśnienia prowadzą również:

– nadużywanie alkoholu, palenie papierosów,
– spożycie obfitego w węglowodany posiłku,
– wysiłek fizyczny, stres,
– stosowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,
– przebywanie w gorących i dusznych pomieszczeniach.

Niskie ciśnienie, hipotonia – objawy

Wśród najczęstszych objawów niskiego ciśnienia wymienia się:

– omdlenia – w ich przypadku należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne schorzenia,
– zawroty głowy i mroczki przed oczami,
– brak koncentracji, osłabienie,
– nocne poty, bladość, zimne dłonie.

Jednakże tak jak już wspomnieliśmy, hipotonia może przebiegać bezobjawowo. W przypadku chorób skojarzonych będą również występować objawy z nimi związane.

Produkty do mierzenia ciśnienia

Produkty do mierzenia ciśnienia

Ciśnieniomierze
Pulsoksymetry

Jak leczyć za niskie ciśnienie?

Największą trudnością w leczeniu hipotonii jest fakt, iż trudno na stałe “podnieść” ciśnienie osoby chorej. Oczywiście, w przypadku niskiego ciśnienia połączonego z inną jednostką chorobową, należy skupić się na wyleczeniu pierwotnej przyczyny. To, co możemy zrobić gdy czujemy nagły spadek ciśnienia tętniczego, to możemy np. napić się prawdziwej kawy czy napoju energetycznego. Z ostrożnością należy podchodzić do suplementów diety zawierających niketamid czy kofeinę. Przed kupnem czegokolwiek lepiej skonsultować się z lekarzem. Ponadto, warto w przypadku niedociśnienia wrodzonego podjąć regularny wysiłek fizycznym (np. pływanie, spacery, biegi). Poza tym zaleca się częste, ale nieobfite posiłki oraz porządne nawodnienie – przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Należy również unikać wszelkich czynników, które mogą wywołać np. omdlenie. Dlatego lepiej nie przebywaj w pozycji stojącej oraz w dusznych, niewentylowanych pomieszczeniach.