Ponad 4000 mężczyzn co roku umiera w Polsce z powodu raka prostaty. Jedną z globalnych akcji, która wspiera walkę z tą chorobą, jest Movember, w ramach której Mężczyźni na całym świecie zapuszczają w listopadzie wąsy.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Movember – historia i idea ruchu

W przeciwieństwie do wielu działalności charytatywnych, Movember powstał zupełnie przypadkiem Wedle słów jednego z założycieli, Adama Garone’a, rozpoczął się się od żartu, aby przywrócić do kanonu mody wąsy z lat 70. Następnie, idea zrodzona w Australii połączono ze wsparciem ośrodków badawczych pracujących nad nowotworem prostaty. Idea Movember powoli rozprzestrzeniała się po świecie, aż w końcu dotarła do Europy, a potem do naszego kraju, gdzie również dotyczy on nowotworu jąder.

Zasady Movember są wyjątkowo proste. Wystarczy poświęcić listopad na wyhodowanie bujnego wąsa. Rozpoczynamy pierwszego dnia miesiąca tuż po ogoleniu. Wąs jest tu jest symbolem zarówno męskości, jak i walki z rakiem prostaty. Jednym z haseł ruchu jest Change the face of men’s health. Można to rozumieć jako zmianę twarzy męskiego zdrowia, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. W związku z akcją mężczyźni na całym świecie, w tym również znani sportowcy, gwiazdy filmu i nie tylko, hodują wąsy. Zebrane w ten sposób środki są przekazywane na badania poświęcone profilaktyce i badaniom na temat raka prostaty.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Dlaczego rozmawianie o męskim zdrowiu jest ważne?

Każda z nas, która stoczyła bój ze swoim partnerem lub znajomym rozmowę na temat zdrowia i “pójścia do lekarza” wie, jak niełatwo mężczyznom mówi się o tego typu sprawach. Poważne choroby dla mężczyzn, w przeciwieństwie do tych błahych, są  nierzadko ujmą na honorze. Szczególnie dotyczy to okolic genitaliów. Dlatego o chorobach gruczołów prostaty powinno się rozmawiać i uczulać na problem. Akcje takie jak Movember pomagają w uświadamianiu, iż choroba może dotknąć każdego i nie ma w tym żadnego powodu do wstydu.

Nowotwór prostaty w Polsce

Według danych medycznych co roku w Polsce stawia się około 10 tysięcy diagnoz nowotworu prostaty. Natomiast ponad 4 tysiące mężczyzn umiera z powodu tej choroby. Dane historyczne pokazują, iż w naszym kraju coraz więcej mężczyzn zapada na tę chorobę. Wiąże się to zarówno z lepszą diagnostyką, jak i faktem, iż średnia wieku mężczyzn w Polsce jest stale rośnie. Rak gruczołu krokowego występuje najczęściej po 50. roku życia. Ryzyko dotyczy jednak również ludzi młodszych. Co ważne, przeżywalność w rok po stwierdzeniu choroby wynosi około 85%. W perspektywie pięciu lat, przeżywalność w latach wynosi około 76%.

Objawy nowotworu prostaty – jak go wykryć i wyleczyć?

Co powinno nas uczulić w przypadku raka stercza? Przede wszystkim jakakolwiek obecność krwi w moczu lub nasieniu. Ponadto zwróćmy uwagę na swoje zdrowie, gdy pojawią się problemy z oddawaniem moczu, bóle w kroczu i problemy z erekcją. gdy udamy się do lekarza urologa, może on zlecić lub przeprowadzić szereg badań. Podstawowym sposobem na stwierdzenie przerostu prostaty jest badanie PSA, tj. glikoproteiny wytwarzanej przez prostatę. Jej poziom określa się następująco:

0-4 ng/l to poziom normalny, nie wzbudzający podejrzeń,

4-12 ng/l lekko podniesione PSA, nie oznacza jednak choroby,

12-20 ng/l ten poziom oznacza, iż istnieje podejrzenie choroby i należy wykonać dodatkowe badanie,

PSA powyżej 20 ng/l to znak, iż prawdopodobnie chorujemy na raka prostaty.

Ponadto, lekarz może szukać nowotworu przez badanie USG lub badanie per rectum. Wczesne wykrycie choroby pozwala na niemal całkowite wyleczenie. Dokonuje się tego poprzez terapię hormonalną, radioterapię lub zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu gruczołu, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko przerzutów.