Wielu miejscach w Sieci możesz dowiedzieć się, iż domowe wybielanie zębów jest w 100% skuteczne i nie niesie ryzyka powikłań. Czy tak jest naprawdę? Jak samodzielnie wykonane mikstury działają na zęby? Dowiedz się więcej.

Skąd biorą się przebarwienia na zębach?

Żółty kolor zębów to najczęściej efekt “kolorowej” diety. Na przebarwienia wpływa również oczywiście niedostateczna higiena jamy ustnej. Głównymi winowajcami w tym wypadku jest kawa, mocna herbata, palenie papierosów oraz picie wina. Aby więc ograniczyć zmianę kolor zębów, warto spojrzeć na swoje codzienne nawyki i w miarę możliwości je ograniczać. Połączenie tego z codziennym myciem zębów, stosowaniem nici i płukankami powinno zatrzymać występowanie nowych przebarwień. Czasami jednak chcemy uzyskać efekt białych zębów natychmiast i stosujemy domowe wybielanie zębów. Nie tędy jednak droga, o czym w poniższym akapicie.

Preparaty do higieny jamy ustnej

Preparaty do higieny jamy ustnej

Do leczenia chorób
Do higieny jamy ustnej
Do mycia zębów

Domowe sposoby i ich wady

Domowe metody na białe zęby, choć obiecują wiele i wydają się bardzo tanie, w rzeczywistości nie są aż tak skuteczne. Do tego domowe wybielanie zębów może przyczynić się do osłabienia szkliwa i pogłębienia problemów. Najpopularniejszym “chałupniczym” sposobem jest tworzenie własnej pasty do zębów na bazie sody oczyszczonej. Chociaż jest to substancja czasami spotykana w składzie past do zębów, to jednak nie w takim stopniu, jak w domowych przepisach. Innymi słowy, soda oczyszczona jest substancją ścierną. Oznacza to, iż wprawdzie będzie “wybielać” zęby, jednak będzie się odbywało kosztem całego szkliwa. Użyta w domowym zaciszu soda zetrze i przebarwienie, i naruszy strukturę szkliwa. Powstałe w ten sposób mikroubytki mogą przyczynić się do powstawania próchnicy. Ponadto, domowe wybielanie zębów nie dociera do przestrzeni międzyzębowych. Niekorzystnie na zęby działa również wybielanie sokiem z cytryny. Cukry w nim zawarte to idealna pożywka dla bakterii, które powodują próchnicę. Inne owoce (np. truskawki) również nie pomogą ze względu na udział cukrów w ich składzie.

Pasty wybielające

Pasty do zębów wybielające należy dobierać z rozwagą oraz stosować tylko przez określony czas. Dlaczego? Pasty wybielające mają wysoki współczynnik RDA, co oznacza, iż mają wysoką ścieralność. Działa to niszcząco na przebarwienia, a w połączeniu z fluorem pozwala na remineralizację powstałych ubytków. Z uwagi na silnie działanie ścierne tych past, należy stosować je maksymalnie przez dwa tygodnie. Ewentualnie może to być czas, który określi dentysta lub producent pasty do zębów. To w zasadzie jedyny sposób na domowe wybielanie zębów, który możemy stosować samodzielnie. Lepiej jednak udać się do stomatologa, aby zasięgnąć szczegółowej porady.

Czy wybielanie u dentysty jest skuteczne?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to wprawdzie najdroższa z możliwości uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu, ale jednocześnie jest zdecydowanie najbezpieczniejsza. Ten rodzaj zabiegu można podzielić na dwie najczęściej stosowane metody. Pierwsza z nich odbywa się w gabinecie i trwa około dwóch godzin. To wybielanie za pomocą specjalistycznej lampy. W ramach tego zabiegu dentysta, po przeprowadzeniu wywiadu, nakłada na zęby specjalny żel i naświetla miejsce specjalną lampą lub laserem. Sprawia to, iż żel rozpuszcza wszelkie przebarwienia w neutralne związki, a efekt bieli jest natychmiastowy. Jedyne, co może Ci w tym przeszkadzać, to nadwrażliwość po wykonanym zabiegu. Jest to jednak mała cena w porównaniu do pięknego, białego uśmiechu.

Druga metoda również oparta jest o specjalny żel, ale tym razem jest on w niższym stężeniu. Dentysta najpierw pobiera dokładny wycisk zębów, aby stworzyć specjalne nakładki do stosowania samodzielnego. W domu nakładamy stworzoną foremkę i dodajemy żelu, co trzeba nosić przez kilka godzin przez około dwa tygodnie. Efekt jest porównywalny, należy jednak bardzo ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Tu również możemy odczuwać nadwrażliwość, dlatego zaleceniem dla obu zabiegów jest co najmniej 12 godzin bez potraw barwiących zęby czy też gorących lub bardzo zimnych. Możemy jednak z całą pewnością powiedzieć, iż jest to najlepszy sposób na domowe wybielanie zębów.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl