Maść cynkowa to jeden z najlepszych preparatów stosowanych na problemy skórne. Dowiedz się więcej o jej właściwościach i przeciwwskazaniach.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Co to jest maść cynkowa?

Jak sama nazwa wskazuje, maść cynkowa jest oparta o cynk – pierwiastek niezwykle ważny dla naszego organizmu. Co ciekawe, różne postacie maści cynkowej były już używane w starożytności właśnie na problemy skórne. Z naszej perspektywy ważne jest, iż maść cynkowa jest przede wszystkim tania, dostępna bez recepty, jak również posiada mało przeciwwskazań. Substancją czynną w maściach cynkowych jest tlenek cynku, który występuje również u młodszej siostry maści, tj. pasty cynkowej. Związek ten stosuje się również w produkcji farb do włosów, pudrów, zasypek i innych kosmetyków.

+

Właściwości cynku i tlenku cynku

Cynk w organizmach ludzkich pełni wiele ważnych funkcji, w związku z czym jego niedobór niesie ze sobą konkretne objawy. Jest to m.in. osłabiona odporność, co powoduje, że częściej chorujemy. Niedobór cynku sprawia również, iż nasza skóra jest w gorszej kondycji, tracimy apetyt i libido. Pogarsza się również pamięć i zdolności umysłowe. W przypadku tlenku cynku najbardziej wskazuje się na właściwości ściągające, osuszające, antyseptyczne i przeciwzapalne. To dlatego poleca się maść cynkową na dolegliwości skórne. Jest to środek bezpieczny w użytkowaniu, o białej konsystencji i bezwonny. Ale na które dolegliwości pomaga najbardziej?

Maść cynkowa na trądzik i inne zastosowania

Najczęściej stosujemy maść cynkową na choroby skóry. Świetnie sprawdza się w przypadku trądziku, a to ze względu na zdolność do wysuszania wyprysków i ich gojenia. Dzięki temu już po kilku godzinach są one znacznie mniej widoczne, z tego powodu warto ją mieć w domowej apteczce. Maść cynkowa blokuje promieniowanie UV, co czyni z jej niezły sposób na ochronę przed słońcem – oczywiście tylko miejscowo.

W związku z tym możemy stosować maść na wszelkie stany zapalne czy otarcia. Maść cynkowa to bardzo dobry środek na pieluszkowe zapalenie skóry, które dotyka niemowlęta. Nim jednak użyjesz pasty czy maści pamiętaj, aby stosować ją tylko punktowo. W żadnym wypadku nie należy nią pokrywać zdrowych połaci skóry. Doprowadzi to do ich wysuszenia i niepotrzebnego podrażnienia. Poza tym, używajmy pasty racjonalnie – nie więcej niż raz (najlepiej na noc), maksymalnie dwa razy dziennie.

Preparaty na problemy skórne

Preparaty na problemy skórne

Na trądzik
Maść ichtiolowa
Na problemy skórne

Przeciwwskazania

Maści cynkowej nie należy używać w przypadku otwartych ran. Ponadto, na jej skład powinni uważać alergicy. Nie wolno również bez konsultacji z lekarzem stosować maści w połączeniu z innymi specyfikami. Ponieważ maść cynkowa się nie wchłania, nie powinno się jej stosować na duże obszary skóry, ale także przed nałożeniem makijażu.