W poprzednim artykule zajęliśmy się problemem alkoholizmu i tym, jak go rozpoznać. W poniższym tekście odpowiemy na pytanie, jak leczenie alkoholizmu może przebiegać. Pamiętajmy, aby w sytuacjach kryzysowych szukać pomocy w ośrodkach terapeutycznych, w których profesjonaliści dobierają leczenie indywidualnie do każdego przypadku.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Krok podstawowy – oddział detoksykacyjny

Wizyta na oddziale detoksykacyjnym trwa kilka tygodni. Podstawową zasadą przyjęcia na oddział jest zachowanie przez kilka dni trzeźwości. Aby dostać miejsce w takiej placówce nierzadko trzeba czekać kilka tygodni. Wynika to niestety z faktu, iż potrzebujących takiej pomocy nie ubywa i oddziały są zazwyczaj pełne pacjentów. Jak przebiega leczenie na oddziale detoksykacyjnym? Pierwsze dni przeznaczone są na odtrucie organizmu, podanie leków i pozbycie się złogów alkoholowych. Chory ma wrócić do sił, zwłaszcza jeśli jego organizm był wyczerpany długotrwałym nadużywaniem. Pojawiają się wówczas pierwsze objawy głodu alkoholowego. Następne tygodnie alkoholik spędza na wstępnej edukacji na temat natury uzależnienia i rozpoczyna terapię, zarówno grupową, jak i indywidualną. Leczenie alkoholizmu w tej fazie ma na celu określenie celów terapii i rozpoznanie wpływu alkoholu na życie chorego.

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Dobrowolność terapii – co robić, kiedy alkoholik nie chce się leczyć?

Jeśli martwi nas stan zdrowia, w jakim znajduje się bliska nam osoba, poza namowami do leczenia możemy również podjąć inne kroki. W każdej gminie istnienie komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, której możemy zgłosić problem. W szczególnych przypadkach komisja ta może poprzez sąd doprowadzić chorego do zakładu leczenia uzależnień, w praktyce jednak procedura trwa zbyt długo i nie zawsze jest skuteczna. Może jednak zadziałać jako swego rodzaju straszak motywujący, o czym poniżej. Leczenie alkoholizmu jest długą i trudna procedurą, ale możliwą do zrealizowania. Liczy się wówczas wsparcie rodziny, przyjaciół, ale również terapeutów.

Co może zrobić rodzina alkoholika, aby mu pomóc?

Jedną z najskuteczniejszych metod motywowania alkoholika do leczenia jest doprowadzenie jego picia do dna. Dla każdego chorego dno jest czymś innym, może to być pogarszający się stan zdrowia, utrata pracy, zerwanie przyjaźni czy np. rozwód, utrata dzieci. Najważniejsze, to pozostać konsekwentnym i pomimo wstydu, nie ukrywać problemu ani nie kryć alkoholika przed skutkami jego choroby. Nie warto również dawać wiary zapewnieniom, iż od jutra to już na pewno koniec z tym piciem. Zazwyczaj ma to na celu jedynie dać alkoholikowi czas, aby mógł znowu w spokoju się napić. Stąd tak istotne jest, aby alkoholik samo zrozumiał, że picie wymknęło się spod jego kontroli i potrzebuje pomocy specjalistów. Szanse na przymusowe wyleczenie są niższe. Jeśli uda nam się namówić bliską osobę na leczenie, nie zapominajmy o wsparciu nie tylko dla niej, ale również dla nas samych.

Leczenie alkoholizmu a terapia dla współuzależnionych

Rodzina, a szczególnie współmałżonek, w obliczu dramatu jakim jest alkoholizm musi myśleć o sobie, jak również o dzieciach, jeśli para je posiada. Dlatego poleca się terapię dla współuzależnionych. Można ją podjąć indywidualnie lub grupowo. Pomoże ona zarówno tym osobom, których bliska osoba pije, jak i będącym już na terapii. Jest to o tyle ważne, iż leczący się alkoholik w dużej mierze przewartościowuje swoje życie, zmienia priorytety, niejako uczy się siebie na nowo. To zazwyczaj wywraca relacje między ludźmi do góry nogami, czasami prowadzi do rozstania. Na to partner alkoholika też musi być przygotowany.

Terapię zaleca się osobom, w których domach panuje przemoc spowodowana alkoholem. Długotrwałe tkwienie w takich relacjach grozi poważnymi konsekwencjami – wycofaniem społecznym, utratą własnej wartości czy uszczerbkiem na zdrowiu. Pomoc profesjonalisty jest w tym wypadku konieczna.

Metoda 12 kroków i terapia indywidualna

Po odbyciu detoksykacji alkoholik może podjąć leczenie grupowe oraz indywidualne z terapeutą. W ramach tych działań alkoholik dowie się, jak radzić sobie z głodem alkoholowym, a także zrozumie, dlaczego w ogóle jest uzależniony i jak ten fakt zaakceptować. Leczenie alkoholizmu w ten sposób może przybrać formę terapii grupowej, w której uzależnieni wspierają się nawzajem i dzielą doświadczeniami.

Specyficzną formą pomocy są mityngi AA (Anonimowych Alkoholików), w których realizuje się program 12 kroków. Metoda ta została opracowana w Stanach Zjednoczonych w chrześcijańskich grupach wsparcia. Nie oznacza to, iż tylko osoby wierzące mogą wziąć w niej udział. Istotą 12 kroków jest również to, iż osoba, które je zrealizuje, może zostać tzw. sponsorem. Sponsor w tym wypadku to po prostu opiekun i przewodnik dla następnej osoby, która chce podjąć leczenie w ten sposób. Szczegółowo o 12 krokach napiszemy wkrótce. Jest to na pewno metoda skuteczna, oparta na samorozwoju, pogodzeniu się z choroba i zadośćuczynieniu najbliższym. Leczenie alkoholizmu metodą 12 kroków pozwala na pełne zrozumienie nałogu, jak i samego siebie w grupie podobnych osób.