Łuszczyca paznokci to schorzenie bardzo często towarzyszące innym odmianom łuszczycy, ale czasami występująca samodzielnie. Dowiedz się, jak ją leczyć.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego dotyka nas łuszczyca paznokci?

Schorzenie to zazwyczaj jest obecne w 80% przypadków występowania łuszczycy stawowej oraz u 50% pacjentów, którzy chorują na łuszczycę zwyczajną. Co jest podłożem choroby? Najprawdopodobniejsze wyjaśnienie to genetyka. Dzieci, których oboje rodziców chorują na łuszczycę w różnej postaci, mają zdecydowanie większą szansę na to, iż same będą cierpieć na to schorzenie. Uważa się, iż łuszczyca paznokci jest chorobą autoimmunologiczną, tzn. z niewyjaśnionych przyczyn organizm sam atakuje swoje komórki, co powoduje liczne objawy na paznokciach. W Polsce na łuszczycę paznokci cierpieć może nawet milion osób. Choroba ta, co ważne, nie jest zakaźna, jednak osoby z predyspozycją powinny uważać na niektóre czynniki, które mogą spowodować jej remisję. Są to m.in. choroby takie jak ospa, odra, przerośnięte migdałki, różyczka czy półpasiec. Uważać należy również na przyjmowane leki –  niektóre antybiotyki, betablokery, sterydy i leki hormonalne. Pojawienie się ogniska łuszczycy paznokci może wywołać również stres oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Preparaty na problemy skórne

Preparaty na problemy skórne

Na trądzik
Maść ichtiolowa
Na problemy skórne

Objawy łuszczycy paznokci

Jednym z podstawowych objawów łuszczycy paznokci jest ich tzw. naparstkowanie. Co to jest naparstkowanie? Inaczej mówiąc, w płytce paznokcia pojawiają się wgłębienia, głównie na palcach u rąk. Wynika to z obecności nie w pełni zrogowaciałych komórek naskórka, co osłabia strukturę paznokcia i powoduje jego miejscowe “zapadanie się”. Objaw ten nie jest regularny, w przeciwieństwie do np. linii Beau, które są poprzecznymi wgłębieniami. Wśród innych objawów łuszczycy paznokci wyróżniamy również:

– onycholiza, czyli odwarstwienie się płytki paznokcia od łożyska,
– kruszenie się płytki paznokcia (dystrofia),
– występowanie bruzd podłużnych,
– plamy olejowe,
– matowość płytki

Wszelkie niepokojące zmiany na płytce paznokcia należy skonsultować z dermatologiem. Czasami objawy łuszczycy paznokci są mylone np. z grzybicą, dlatego ważna jest konsultacja lekarska.

Łuszczyca paznokci – leczenie

Ponieważ zmiany na paznokciach to nie tylko poważny problem kosmetyczny, a często i sprawa bólu i dużego dyskomfortu, łuszczycę należy leczyć. Nie jest to jednak łatwe – choroba to przewlekła i w zasadzie jedyne co możemy zrobić, to zminimalizować jej nieprzyjemne objawy. Sposobów na leczenie jest na szczęście sporo i w przypadku niepowodzenia którejś z metody, można zastosować inną. Jak leczona jest łuszczyca paznokci?

1. Retinoidami (czyli pochodnymi witaminy A), które zmiękczają płytkę oraz witaminą D3, wspierającą regenerację paznokcia.

2. Żele z kortykosteroidami.

3. Preparaty dziegciowe, które uzyskuje się z kory drzew i mają działanie złuszczające.

4. Maści z kwasem salicylowym

6. W niektórych wypadkach sugeruje się stosowanie produktów z mocznikiem.

7. Fototerapia UVA. Jej skuteczność jest wciąż przedmiotem dyskusji, ale początki są obiecujące i warto tę metodę rozważyć.

Łuszczyca paznokci a dieta

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób i tu warto zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na udział warzyw i owoców w swojej diecie, szczególnie bogatych w witaminy A oraz D. O rezygnacji z alkoholu i papierosów już wspomnieliśmy, dodajmy do tego ograniczenie mięsa. Możemy je zamienić na ryby, które są bogate w kwasy omega-3. Jeśli nie lubimy ryb, kwasy te możemy zażywać w formie suplementów, np. tranu w kapsułkach. Musimy również uważać na kosmetyki, które używamy. Nie mogą to być produkty zbyt wysuszające skórę czy po prostu negatywnie na nią oddziałujące. Najlepiej sięgnąć po te (np. mydła) przeznaczone dla skóry i paznokci dotkniętych łuszczycą. Inną kwestią jest stosowanie lakierów do paznokci. Tu musimy posiłkować się własnym doświadczeniem, ponieważ nierzadko np. lakier hybrydowy działa niekorzystnie, jak i korzystanie na płytkę paznokcia.