Ból w klatce piersiowej może mieć różne przyczyny, nierzadko poważne. Dlatego warto wiedzieć zawczasu, jak rozpoznać zawał serca. W Polsce notuje się ich nawet do 100 tysięcy rocznie! Dowiedz się więcej…

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest zawał serca?

Zawał serca to inaczej niedokrwienie jego części, które powstaje wskutek zwężenia lub zamknięcia jednej z tętnic doprowadzających do niego krew. Powoduje to postępującą martwicę fragmentu serca. Nieleczony zawał może doprowadzić do zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji zgon. Co powoduje zawał serca? Przede wszystkim zmiany miażdżycowe. Wytworzone blaszki miażdżycowe, zbudowane głównie z frakcji LDL cholesterolu, są w stanie zwęzić tętnice, a nawet całkowicie je zasklepić. Problem zaczyna się, gdy blaszka miażdżycowa blokuje tętnicę w ponad 50%. W przypadku jej oderwania tworzy się w tym miejscu skrzeplina, która zasklepia światło tętnicy i prowadzi do zawału serca. Dotyczy on najczęściej mężczyzn po 45. roku życia i kobiety po 55. Jednak zdarza się, że i młodsze osoby, ledwie po 30. roku życia, mają atak serca. Co w ich wypadku jest tym groźniejsze – statystyki wskazują, iż ostry zespół wieńcowy u młodszych ludzi częściej kończy się niestety zgonem przedszpitalnym.

Jaki ból oznacza zawał serca?

Jak rozpoznać zawał serca? To pytanie z pewnością zadaje sobie miliony Polaków. W końcu choroby układu krążenia odpowiadają od dziesięcioleci za niemal połowę zgonów w naszym kraju. Zawał wywołuje nasz strach, co w pewnym sensie jest słuszną reakcją, ponieważ mobilizuje nas do działania. W przypadku zawału serca kluczowe jest szybkie rozpoznanie i leczenie. Co więc może wskazywać na to schorzenie? Ostry zespół wieńcowy objawia się m.in. w następujący sposób:

1. Silny ból w okolicach mostka, nieustępujący po podaniu nitrogliceryny lub środka przeciwbólowego. Uważa się, iż ból trwający ponad 15 minut może być powodem wezwania pogotowia. Odczuwać go możemy także między łopatkami, może promieniować do żuchwy lub lewej ręki. Objawem wskazującym na zawał może być również drętwienie rąk połączenie z innymi czynnikami.
2. Wymioty, nudności, odbijanie oraz ból w nadbrzuszu.
3. Paniczny strach, wręcz lęk o własne życie.
4. Duszności, omdlenia.
5. Bladość i nagła nadpotliwość.
6. Stan podgorączkowy.

Warto przy tym pamiętać, iż osoby cierpiące na cukrzycę bardzo często przechodzą zawał serca bez wyraźnych objawów. Dlatego tym bardziej podczas tej choroby należy zachować zdrowy tryb życia, zmniejszający ryzyko ostrego zespołu wieńcowego. W warunkach laboratoryjnych jednym z czynników odpowiadających na pytanie, jak rozpoznać zawał serca, jest podwyższona wartość CK-MB, izoformy kinazy kreatynowej. Określa się również troponin (białka) sercowych, co jest nowszą i skuteczniejszą metodą.

Co robić, gdy podejrzewamy zawał serca?

W przypadku, gdy zauważymy u siebie lub bliskiej zespół takich objawów, należy natychmiast wezwać pogotowie. Nie pomoże tutaj zmiana pozycji, jednak jeśli istnieje taka możliwość, to należy zażyć natychmiast aspirynę (np. 300 mg), bez względu na to, kiedy może przybyć pomoc. Aspiryna rozrzedza krew, co wydłuża czas na otrzymanie pomocy lekarskiej. Nie lekceważmy wskazanych wyżej objawów. Im szybciej trafimy do szpitala i rozpocznie się leczenie, tym lepsze rokowania i szanse na powrót do zdrowia w przyszłości. Każda minuta ma znaczenie. Zaalarmowany lekarz pierwszego kontaktu powinien wykonać EKG. Jeśli wynik badania pokaże tzw. uniesienie odcinka ST, to na pewno mamy do czynienia z zawałem serca. Jednak nie zawsze tak jest – mimo tego należy udać się na pogłębioną diagnostykę, aby wykluczyć (lub potwierdzić) atak serca. Gdy osoba traci przytomność i stwierdzamy zatrzymanie akcji serca, musimy natychmiast przystąpić do reanimacji. Pamiętajmy – 30 ucisków na klatkę piersiową na dwa wdechy. W przypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn nie możemy przeprowadzić sztucznego oddychania, sam masaż serca również jest wskazany do przyjazdu pogotowia. Najważniejszym zadaniem lekarzy po rozpoznaniu zawału serca jest udrożnienie tętnicy, która go wywołała, jak również rozrzedzenie krwi. Najczęściej wstawia się tzw. stent, który rozszerza naczynia wieńcowe.

Preparaty na serce

Preparaty na serce

O ten niezwykły narząd, nieustannie pracujący mięsień, jeden z najważniejszych organów ciała należy dbać, jeszcze zanim dopadnie nas choroba. Dbaj o nie każdego dnia. Sprawdź dostępne preparaty wzmacniające jego pracę.
Preparaty przeciwzakrzepowe
Wzmacniające prace serca
Leki uspokajające

Zapobieganie zawałowi, czyli wsparcie spraw sercowych

Gdy już wiemy, jak rozpoznać zawał serca, warto również dowiedzieć się, jak mu zapobiegać. Kardiolodzy na całym świecie wskazują kilka przyczyn powstawania zawałów serca. Są to najczęściej: palenie papierosów i stosowanie innych używek, nieprawidłowa dieta oraz brak ruchu. Co więc możemy zrobić, aby dłużej móc cieszyć się sercem w dobrej kondycji? Przede wszystkim rzućmy palenie i zmieńmy dietę na wartościową, bogatą w nieprzetworzone oleje roślinne, warzywa i owoce. Radzimy również wyeliminować tłuste potrawy mięsne i żywność, która jest w znacznym stopniu przetworzona. Warto również krytycznie ocenić swój tryb życia, zwłaszcza gdy pracujemy w biurze lub za kółkiem. Tu z pomocą przyjdzie regularna aktywność fizyczna. Umożliwi ona nie tylko poprawę kondycji serca, ale i rozładuje stres oraz obniży naszą wagę. Szczególnie zalecenia te powinny wziąć sobie do serca osoby z historiami chorób układu krążenia w rodzinie.