Tarczyca bajkalska to zioło znane już od tysięcy lat na terenach Rosji, Mongolii i Chin. Obecne badania wykazują, iż jest to znakomity specyfik działający uspokajająco oraz chroniący przed nowotworami. Jak go zażywać? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania? Zapraszamy do lektury.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Tarczyca bajkalska zapewnia długowieczność?

Ludzkość od wieków stosuje różnorodne zioła w poszukiwaniu zdrowia. Z tego powodu nowoczesna medycyna stawia sobie wiele ciekawych pytań. Czy ekstrakt z korzeni rośliny zwanej również bajkaliną ma wpływ na długość naszego życia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zrozumieć sam proces starzenia się ludzkich komórek. Otóż za ich cykl regeneracji odpowiadają telomery. Możemy nazwać je wskazówkami naszego zegara biologicznego. Im telomery są krótsze, tym cykl regeneracji się komórek ciała się wydłuża, aż do ich apoptozy, czyli śmierci komórkowej. Zawarte w tarczycy bajkalskiej substancje, w szczególności flawonoidy takie jak bajkalina czy wogonina, mają wpływ na wydłużanie telomerów. Jak się to odbywa? Poprzez aktywację enzymu za to odpowiedzialnego – telomerazy. Badania wykazały, iż stosowanie bajkaliny wydłuża telomery do 10%! W związku z tym tarczyca bajkalska jest często składnikiem kosmetyków odmładzających. Jej wpływ na kondycję skóry jest wyraźnie zauważalny. Stosuje się ją również w preparatach na porost włosów.

Bajkalina naturalną odpowiedzią na nowotwory?

Powstawanie chorób nowotworowych naukowcy od lat łączą z tzw. wolnymi rodnikami, które tworzą się w naszych organizmach w ramach utleniania. Aby do tego nie dochodziło, potrzebne nam są silne antyoksydanty. Mogą być nimi witaminy (np. witamina C), ale w przypadku tarczycy bajkalskiej są to głównie flawonoidy. W ekstraktach z korzenia tarczycy znajdziemy ich aż 40! Większość z nich jest unikalna tylko dla tej rośliny, co czyni z niej tak niezwykłe źródło zdrowia. Uważa się, iż bajkalina najlepiej sprawdza się profilaktycznie w przypadku nowotworu płuc, białaczki i chłoniaka, ale można ją z powodzeniem stosować w wypadku innych odmian raka.

Inne właściwości tarczycy bajkalskiej

Wpływ na kondycję naszej skóry i działanie antynowotworowe to jednak nie wszystko!  Właściwości lecznicze Scutellaria baicalensis są znacznie szersze. Napar z korzenia lub suplement diety w postaci pastylek przynosi ukojenie nerwów i poprawia jakość snu. Czyni to z tarczycy bajkalskiej łagodny środek uspokajający, ponieważ łagodzi stany lękowe, a nawet działa przeciw epilepsji czy nerwicy. Wykazano, iż bajkalina ma pozytywny wpływ na profilaktykę takich chorób neurologicznych jak Alzheimer czy choroba Parkinsona.

Preparaty odmładzające i na porost włosów

Preparaty odmładzające i na porost włosów

Kremy przeciwzmarszczkowe
Kremy 40+
Preparaty przeciw wypadaniu włosów

Działanie przeciw drobnoustrojom

Co równie ważne, tarczyca bajkalska ma silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Badania na znacznej próbie wykazały, iż stosowanie żelu z bajkaliny w znaczący sposób redukuje problem z chorobami przyzębia. Zauważono, iż ekstrakt z tej rośliny redukuje dolegliwości takie jak krwawienie dziąseł. Jednocześnie niweluje wszelkie zagrożenia ze strony grzybów i innych drobnoustrojów. Oznacza to, iż tarczyca może zapobiegać próchnicy! Inne badania pokazały, iż tarczyca bajkalska pomaga w trakcie wirusowego zapalenia wątroby typu B czy niektórych alergii. Jedną z jej równie ważnych właściwości jest pozytywny wpływ na układ krążenia. Bajkalina obniża poziom cholesterolu i sprawia, iż ryzyko zachorowania na miażdżycę jest mniejsze. Tarczyca bajkalska to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się pozbyć grzyba Candida albicans. Co istotne, niewiele jest przeciwwskazań do zażywania preparatów z tej rośliny. Uważać powinny kobiety w ciąży, osoby z niskim ciśnieniem i cierpiący na hiperglikemię.