Jak zadbać o prawidłowy wzrok? Oczy to bodaj najcenniejszy narząd, jaki posiadamy, a mimo tego nie zawsze wiemy, jak utrzymać je w dobrej kondycji. Poniżej 5 rad, jak dłużej cieszyć się dobrym widzeniem na dłużej.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

1. Jak zadbać o prawidłowy wzrok? Jedzeniem!

Zrównoważona dieta to klucz w walce o zdrowe oczy. Jakie witaminy i substancje nam pomogą? Przede wszystkim bardzo ważna jest obecność witaminy A. Jedna z frakcji tej witaminy, retinal, jest odpowiedzialna za tworzenie rodopsyny. Jest to tzw. purpura lub czerwień wzrokowa, bez której czułość naszego oka na światło znacząco spada. Ponadto retinol (też pochodna wit. A) odpowiada za prawidłowy przebieg procesów komórkowych w naszym ciele, a więc również i w oczach. Najwięcej witaminy A znajdziemy w marchwi, szpinaku czy jarmużu (w postaci beta-karotenu) oraz w wątróbkach, rybach i tranie.

Witaminę E natomiast szukajmy w orzechach, oliwie, niektórych kaszach, w jajkach oraz w mleku. Jej głównym zadaniem (podobnie jak np. witaminy C) jest niwelowanie wolnych rodników i zapobieganie wszelkim niekorzystnym zmianom w naszych komórkach. Kolejną bardzo ważną substancją dla naszych oczu jest luteina – nie należy jej jednak mylić z progesteronem! Luteina to żółty barwnik obecny w roślinach, który buduje naszą plamkę żółtą. Niełatwo jest uzyskać luteinę z roślin, dlatego sugeruje się jego suplementację szczególnie tym, którzy np. pracują przy komputerze. Ponadto powinniśmy pamiętać o kwasach omega-3 oraz równie ważnym cynku.

Produkty dla dzieci i niemowląt

Produkty dla dzieci i niemowląt

Produkty dla dzieci i niemowląt
Mleko modyfikowane
Artykuły dla dzieci

2. Okulary przeciwsłoneczne

Słońce, choć nasz ogrzewa i pozwala na syntezę witaminy D, nie jest specjalnym sprzymierzeńcem naszych oczu. Dlatego musimy je chronić przed promieniami UV oraz przed jego oślepiającym blaskiem. Jeśli to tylko możliwe, powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne bez względu na porę roku. Zdradliwe może być jesienne, piękne słońce, a już na pewno – mroźny, słoneczny poranek w górach. Pamiętajmy, że śnieg odbija promienie słoneczne, co może nas razić i dodatkowo męczyć oczy. Warto specjalne okulary zakładać również dzieciom.

3. Okulary korekcyjne i wizyty u okulisty

Jeśli nie wiemy, jak zadbać o prawidłowy wzrok, to musimy udać się do okulisty. Zwłaszcza, jeśli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort czy trudności z widzeniem, to taka wizyta jest oczywistością. Profilaktycznie powinniśmy chodzić raz do roku, aby zbadać nie tylko ostrość widzenia, ale i kondycję całego oka. To samo dotyczy sytuacji, kiedy nosimy okulary lub soczewki kontaktowe. Kluczowe, aby ich moc bez względu na rodzaj wady była odpowiednia do aktualnych wskazań przyrządów okulistycznych. Źle dobrane okulary mogą skutkować pogorszeniem wady. Liczy się również jakość szkieł – jeśli pracujemy przy komputerze, zainwestujmy w okulary z antyrefleksem, który uchroni nas przed częścią niechcianego promieniowania.

4. Praca przed komputerem

Zmora XXI wieku – pracujemy przy komputerach, a następnie wracamy do nich w domu. Nasz wzrok na tym cierpi, jeśli nie zachowujemy zdrowych nawyków i higieny pracy z monitorami komputerowymi. W polskim prawie pracy co każdą godzinę mamy możliwość zmiany wykonywanej pracy na 5 minut, co pozwoli wzrokowi się zregenerować. Dodatkowo powinniśmy co 20 minut odwrócić wzrok od komputera na 20 sekund i spojrzeć w oddalony punkt. W przeciwnym wypadku grozi nam nabyta krótkowzroczność, którą będziemy musieli korygować okularami lub soczewkami. Jeśli jednak odczuwasz suchość i zaczerwienienie podczas pracy, to rozważ zakup odpowiednich kropli nawilżających do oczu.

5. Zdrowy tryb życia

To rada uzupełniająca zmiany w diecie. Trudno myśleć o zdrowym wzroku, jeśli palimy papierosy i pijemy alkohol. Używki te zawsze będą negatywnie wpływać na jakość naszego widzenia. Dodatkowo wpłyną na powstawanie nieestetycznych opuchlizn wokół oczu. Alternatywą dla używek powinien być sport. Dzięki niemu poprawimy ukrwienie w gałce ocznej oraz wstaniemy od komputera, który męczy nasze oczy. Podobnie sprawa ma się ze snem. Zadbajmy o jego jakość, jak i długość, a rzadziej będziemy cierpieć z powodu przemęczonych oczu.