Woda termalna jest składnikiem wielu kosmetyków, jak również środków do higieny jamy ustnej i nie tylko. Jakie ma właściwości? Jak powstaje? Czym różni się od “zwykłej” wody? O tym w naszym tekście.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest woda termalna?

Jedną z najważniejszych cech wód termalnych jest ich temperatura przy ujęciu, która musi wynosić powyżej 20 stopni Celsjusza. Skąd pochodzą? Swoje źródło woda termalna ma głęboko w skorupie ziemskiej – może nawet sięgać aż 6 kilometrów. Fakt ten ma ogromne znaczenie dla właściwości wód termalnych. Cząsteczki wody wszak muszą przebyć bardzo długą drogę, aby wydostać się na powierzchnię i trafić do kosmetyków. Oznacza to, iż w trakcie tego procesu woda nabiera wartości – głównie łącząc się się z cząsteczkami mineralnymi pod wpływem ciepła obecnego wewnątrz naszej planety. Minerałami tymi są m.in. siarka, żelazo, mangan, wapń, magnez – w zależności od pochodzenia wody. Ponieważ budowa Ziemi nie jest jednakowa w każdym miejscu, każda woda termalna pobierana z innego źródła może się nieco różnić własnościami i składem. W Polsce źródła wód termalnych znajdują się w Tatrach, ale również w Ciechocinku czy Cieplicach. Wśród najsłynniejszych wód termalnych w Europie możemy wymienić Vichy, Castéra-Verduzan, Avène czy La Roche-Posay.

Preparaty na problemy skórne

Preparaty na problemy skórne

Na trądzik
Maść ichtiolowa
Na problemy skórne

Właściwości wód termalnych

Zastosowanie wody termalnej w kosmetykach ma podwójne znaczenie. Przede wszystkim jest to produkt chemicznie czysty, bez żadnych sztucznych dodatków, co mogłoby zburzyć ich prozdrowotną charakterystykę. Wśród zalet wód z głębi ziemi przede wszystkim mówi się o działaniu na problemy skórne, takie jak AZS, trądzik czy łuszczyca. Wody termalne mogą być wykorzystywane do kąpieli (np. w uzdrowiskach), ale również jako składnik kosmetyków. Działają łagodząco i kojąco, przenikają do głębszych warstw skóry i ją nawilżają. Ponadto wody termalne są wolne od bakterii i hipoalergiczne. Ich stosowanie jest więc jak najbardziej bezpieczne również w przypadku alergików.

Woda termalna w kosmetykach

Szukając kosmetyków na bazie wody termalnej, powinniśmy w ich składzie zwrócić uwagę na jedną z pierwszych pozycji. Tam szukamy składnika thermal water(aqua), który zazwyczaj jest dodatko opisany marką producenta. Wodę termalną możemy spotkać m.in. w pastach do zębów, co swoje uzasadnienie szczególnie w wypadku wrażliwych zębów lub podrażnionych dziąseł. Składniki mineralne oraz zasadowe pH wynoszące 8 woda termalna w paście do zębów działa korzystnie na szkliwo. Wraz z innymi składnikami pasty wspiera eliminację bakterii, co pozwala zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Bardzo podobnie wody termalne działają w płynach do ust czy specjalnych sprayach, które łagodzą podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Ponadto wody termalne znajdziemy w balsamach i kremach, jak również w żelach oczyszczających. Tu również wody pełnią funkcję bazy, która nawilża i łagodzi, m.in. swędzenie, niweluje zaczerwienienia i działa kojąco. Może także działać na regulację wydzielania sebum, a więc nadaje się dla osób z cerą przetłuszczającą się. Wody termalne możemy również spotkać w kremach i sprayach do opalania oraz preparatach pomagających w wypadku łojotokowego zapalenia skóry. Pamiętaj, aby ściśle przestrzegać zaleceń producentów w przypadku stosowania jakichkolwiek środków na skórę.

Kąpiele w wodach termalnych

Z wód termalnych możemy skorzystać w ramach rehabilitacji czy wizyty w sanatorium. Uważa się, iż kąpiele w wodzie termalnej działają prozdrowotnie – przede wszystkim na nasz układ krwionośny. Poza tym, kąpiele pozwalają na szybszą regenerację skóry, pomagają zrelaksować się i zniwelować napięcie mięśni. Konkretne właściwości zależą od rodzaju wód termalnych – możemy spotkać między innymi wody siarczanowe, wapienne, magnezowe, żelaziste, słone, jodowo-bromowe czy krzemowe. Mogą one wpłynąć pozytywnie na nasz układ nerwowy, co pozwala radzić sobie z bezsennością.