Światłowstręt to uczucie dyskomfortu lub ból oczu podczas ekspozycji na światło – zarówno słoneczne, jak i sztuczne. Sprawdź, czego objawem może być światłowstręt.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest światłowstręt?

Przede wszystkim – nie jest to osobna choroba, ale objaw wskazujący na występowanie innego schorzenia. Ból oczu, pieczenie, nadmierne łzawienie czy uczucie ciała obcego w oku – to podstawowe objawy światłowstrętu, które zazwyczaj odczuwamy. Mogą one występować również w przypadku światła o słabszym natężeniu, co powoduje, iż niemal w każdej sytuacji chory mruży oczy, odwraca wzrok od światła itp. Co istotne, światłowstręt sygnalizuje o obecności chorób niezwiązanych z oczami – warto o tym pamiętać.

Objawem jakich chorób oczu może być światłowstręt?

Jednym z podstawowych schorzeń, które nie obejdą się bez światłowstrętu, jest zapalenie spojówek. Powodem jego występowania mogą być bakterie, wirusy oraz alergeny. Więcej na temat zapalenia spojówek i sposób jego leczenia znajdziesz w tym miejscu. Światłowstręt może jednak dotyczyć wielu innych schorzeń oczu:

– zespół suchego oka,
– jaskra,
– zapalenie gałki ocznej, tęczówki,
– zapalenie i inne choroby rogówki,
– oparzenie słoneczne oczu.

Ponadto, światłowstręt możemy również doświadczyć podczas migreny (może występować tzw. aura) lub podczas zażywania leków, które w ramach działania rozszerzają źrenice. Co ciekawe, możemy odczuwać wstręt do światła w pomieszczeniach, w których jest sporo dymu papierosowego lub gdy długo bez przerwy siedzimy przed ekranem komputera. Poza tym, światłowstręt może wystąpić w wypadku:

– chorób nowotworowych układu nerwowego,
– autyzmu,
– bielactwa,
– zapalenia opon mózgowych,
– krwawienia podpajęczynówkowego,
– udarów,
– odry,
– grypy,
– wścieklizny.

Poza tym wstręt do światła jest jednym z objawów kaca. Uważa się również, iż brak ryboflawiny – czyli witaminy B2, o której więcej przeczytasz w tym miejscu – także może powodować uczucie światłowstrętu. Witamina B2 odpowiada za transport tlenu w soczewce, dlatego jej brak upośledza działanie narządu wzroku, czego efektem jest nie tylko światłowstręt, ale i zaczerwienienie oczu oraz pogorszenie widzenia.

Preparaty okulistyczne

Preparaty okulistyczne

Oczy to zarazem bardzo ważny jak i niezwykle wrażliwy narząd. Sprawdź dostępne preparaty.
Krople i maści
Preparaty okulistyczne

Leczenie światłowstrętu

Podstawą leczenia światłowstrętu jest eliminacja jego przyczyny, czyli choroby, która go wywołuje. Nie oznacza to jednak, iż nie możemy nic z bólem zrobić. Jednym ze sposobów jest stosowanie sztucznych łez, które poprawiają nawilżenie gałki ocznej, co pomaga chronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi. Poza tym powinniśmy zdecydowanie ograniczyć – lub wyeliminować zupełnie – przesiadywanie przed monitorem, telewizorem lub smartfonem. Są to urządzenia, które generują dużo białego światła, które może wywoływać lub pogłębiać objawy światłowstrętu – szczególnie łzawienie czy szczypanie. Co jednak ze światłem słonecznym, którego nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować z życia? Najlepiej zastosować wówczas odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które przyniosą ulgę i pozwolą nam na poprawne funkcjonowanie mimo światłowstrętu. W przypadku niedoborów witaminy B2, warto sięgnąć po wątróbkę, makrelę, mleko czy warzywa strączkowe.