Owsiki są pasożytami, które bytują wyłącznie w ludzkim organizmie. Należą do grupy nicieni, a swoim wyglądem przypominają białe, cienkie nitki. Bezpośrednio powodują owsicę związaną nie tylko z dyskomfortem, ale i realnym zagrożeniem dla funkcjonowania organizmu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pochodzenie owsików i ich „zwyczaje” bytowania

Robaki pasożytnicze – a więc owsiki – lokalizują się w jelicie grubym, końcowym odcinku jelita cienkiego oraz w wyrostku robaczkowym. Najczęściej atakują dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, jednak ze względu na ich zdolność do przenoszenia się na kolejne ofiary, obserwuje się je także u dorosłych. Pożywieniem dla owsików jest wyssana treść jelitowa i zawarte w niej substancje.

W zależności od płci owsiki osiągają długość do 1 cm u samic i ok. 3 mm u samców. Należy podkreślić, że dorosłe osobniki mogą żyć do 2 miesięcy, a ich szybka zdolność do rozmnażania sprawia, że problem nie znika samoczynnie. Jest wprost przeciwnie – musimy natychmiast działać!

Szczęśliwe dzieciństwo to zdrowe dzieciństwo!

Szczęśliwe dzieciństwo to zdrowe dzieciństwo!

Dla dzieci i niemowląt
Dla dzieci
Marki dla dzieci

Grupa ryzyka i metody zakażenia owsicą

Do zakażenia owsikami może dojść w różnorodny sposób. Zazwyczaj jest ono powiązane z nienależytym zachowaniem higieny. Owsiki najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym, co poniekąd wiąże się z nieprawidłowym myciem rąk po skorzystaniu z toalety. Poza tym owsiki łatwo przenoszą się w trakcie codziennych czynnościach. Zbyt rzadkie lub pobieżne mycie dłoni, a także wkładanie paluszków do buzi i oczu może przyczynić się do pojawienia się tych pasożytów.

Należy zdawać sobie sprawę, że jaja owsików mogą znajdować się wszędzie – nie tylko w ciele człowieka, ale i na toalecie, przyrządach codziennego użytku, ubraniach itd. Samice żyją wyłącznie w ciele człowieka, a konkretnie w jelitach. Jaja składają w nocy, wędrując w okolice odbytu, co z kolei powoduje wyraźny świąd tych okolic i naturalną reakcję człowieka – drapanie.

W trakcie snu drapiemy się często nieświadomie. Powoduje to, że jaja owsików zostają przeniesione na dłonie, paznokcie i na przedmioty, których używamy, a które stają się automatycznie potencjalnym źródłem zakażenia. Jaja owsików mogą znajdować się na bieliźnie, ręcznikach, pościeli, sanitariatach, a nawet na produktach spożywczych.

Oprócz bezpośredniego źródła zakażenia, owsiki mogą dostać się do organizmu drogą kropelkową. Musimy wiedzieć, że jaja pasożytów są małe i z łatwością unoszą się na powietrzu. Mogą zostać wprowadzone do organizmu wraz z unoszącym się kurzem.

Diagnozowanie owsicy

Pierwszym objawem pojawienia się owsików jest wieczorny i nocny świąd w okolicach odbytu. Prowadzi on do trudności z zasypianiem, rozdrażnienia i częstych wybudzeń. Ponadto w większości przypadków pojawia się ból brzucha i głowy, a u mniejszych dzieci może powrócić moczenie nocne. Charakterystycznym objawem, który pojawia się u dzieci zakażonych owsikami, jest zgrzytanie zębami.

Przy dłuższym ignorowaniu problemu lub nieefektywnym leczeniu pojawia się bladość skóry, spadek masy ciała i brak apetytu. U dziewczynek i kobiet samice owsików mogą wnikać do narządów płciowych, wywołując swędzenie i stany zapalne. Owsiki mogą doprowadzić również do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Stwierdzenie owsicy odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz wymazu z odbytu. Oczywiście, gdy zakażenie jest rozległe, można zauważyć w kale białe pasożyty.

Leczenie owsicy

Pozbycie się owsików wymaga żelaznej konsekwencji. Muszą się jej poddać wszyscy członkowie rodziny. Oprócz leku przeciwpasożytniczego konieczne jest wprowadzenie wysokiej dyscypliny w odniesieniu do higieny. Leczenie powtarzane jest po 2 tygodniach od pierwszej dawki leku.

Domowe leczenie owsików polega na wprowadzeniu wysokiego rygoru higieny. Konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze bielizny, pościeli, ubrań, a także odkażenie łazienki i codzienne, wnikliwe sprzątanie otoczenia. Należy również przyciąć paznokcie. Musicie również wysprzątać całe mieszkanie – dobrym sposobem odkażającym jest zastosowanie mopów parowych. Dbałość o odpowiednią higienę wspomaga leczenie, ale nie jest w stanie samo w sobie go zastąpić.