czy dieta wegańska w ciąży jest zdrowa?

Dieta wegańska w ciąży

Rezygnacja z produktów odzwierzęcych to coraz popularniejszy krok wśród kobiet. Wiele z nich jednak zastanawia się, jaki prawidłowo funkcjonuje dieta wegańska w ciąży. Czy jest zdrowa? Na co w czasie ciąży i karmienia należy zwrócić uwagę? Jeśli planujesz potomstwo, koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Na wstępie rozwiejemy wszelkie wątpliwości – prawidłowo zbilansowana dieta wegańska w ciąży jest zdrowa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Kluczowe dla jej powodzenia i bezpieczeństwa jest zachowanie odpowiednich proporcji składników odżywczych. Musisz również zwrócić szczególną uwagę na te minerały i witaminy, które tradycyjnie zjadałaś wraz z produktami odzwierzęcymi. Pamiętaj więc o kilku istotnych zasadach wegańskiej diety w ciąży.

Przejście na dietę wegańską nie powinno być impulsywne

Jeśli do tej pory jadłaś mięso i dopiero pod wpływem zajścia w ciążę chcesz zmienić swój jadłospis, zastosuj powolną eliminację i wymianę niektórych produktów zwierzęcych. Decyzję podejmuj świadomie i z rozwagą. Początkowo lepszym rozwiązaniem będzie przejście na kuchnię wegetariańską (więcej na jego temat w tym wpisie) lub sukcesywna rezygnacja z mięsa na rzecz roślin strączkowych. Dobrym sposobem na przejście na wegetarianizm jest wizyta u profesjonalnego dietetyka, który dokładnie stworzy nową dietę oraz zleci badanie krwi mogące wykazać ewentualne niedobory. W tak ułożonym i kontrolowanym jadłospisie nie zabraknie żadnego składnika niezbędnego do rozwoju maluszka. Na jakie minerały i witaminy powinnaś zwrócić uwagę w trakcie ciąży?

Witamina D

Niedobory witaminy D to powszechna przypadłość, obserwowana nie tylko u kobiet spodziewających się dziecka. Wynika to m.in. ze stylu życia, przez który większość życia spędzamy w pomieszczeniach, zamiast na słońcu. To jego obecność powoduje syntezę witaminy D w naszych organizmach. A trwały niedobór witaminy D grozi osłabieniem i bólami mięśni oraz stawów. Głównymi źródłami witaminy jest mleko oraz jego przetwory, ale jego pewne ilości znajdziemy w orzechach, napojach sojowych i tłuszczach roślinnych. Jednak wegance w ciąży lekarz może zalecić suplementację tej witaminy. Podobnie witaminę D sugeruje się niemowlakom już w pierwszych dniach życia.

Żelazo oraz witamina C

Część ciężarnych w czasie oczekiwania na maluszka doświadcza anemii, za którą stoi głównie niski poziom żelaza. Ponieważ w diecie wegańskiej żelazo jest trudniej dostępne, tu również lekarz w obawie o ewentualne niedobory może zalecić suplementację. Jeśli jednak chcesz być pewna, iż w Twojej krwi nie brakuje tego pierwiastka, jedz dużo zielonych warzyw (np. jarmuż), roślin strączkowych (fasola) oraz kaszę bulgur, orzechy i owoce suszone. Nie możesz przy tym zapomnieć o witaminie C, której obecność sprawia, iż żelazo jest lepiej wchłaniane przez organizm. Skąd ją czerpać? Tu zadanie wydaje się stosunkowo proste – większość owoców ma wszak jej sporo w swoim składzie, a do tego są łatwo dostępne. Z warzyw najwięcej witaminy C mają przede wszystkim papryki, brukselka, biała kapusta i pomidor.

Wapń

Ten budulec kości i zębów najczęściej tradycyjnie uzyskujemy z mleka. Jednak na diecie wegańskiej jest ono niedozwolone, dlatego aby zrównoważyć jego brak zwróć uwagę na produktu z soi. Może to być mleko, tofu czy tempeh, a z innych grup produktów mogą to być również orzechy (głównie migdały), sezam oraz warzywa zielone i rośliny strączkowe. Wapń jest szczególnie ważny w okresie ciąży, ponieważ jego obecność pozwala na prawidłowy wzrost tkanki kostnej u noworodka. Przyswajalność wapnia poprawia witamina D3, o czym warto pamiętać podczas przyjmowania suplementów.

Dieta wegańska w ciąży a kwas foliowy i witaminy z grupy B

Rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B to jedne z najważniejszych związków organicznych potrzebnych człowiekowi. Każda z nich odpowiada za nieco inne funkcje naszego organizmu, ale warto wyróżnić witaminę B12 – kobalaminę. W jej przypadku często dochodzi do suplementacji, a w wypadku weganizmu niemal zawsze). Dlaczego jest to tak ważna witamina? B12 wspomaga formowanie się układu nerwowego, a w połączeniu z innymi substancjami z grupy B ma pośredni wpływ na układ krwionośny. Nie możesz jej więc pominąć w trakcie ciąży. Kwas foliowy natomiast też musi być w czasie ciąży suplementowany. Jego rolą jest współtworzenie tzw. cewy nerwowej noworodka. Jej poprawny wzrost zapobiega poważnym wadom płodu. Szacuje się, iż przyjmowanie kwasu foliowego przed oraz w trakcie ciąży redukuje ryzyko wad płodu nawet o 70%. Więcej na temat roli kwasu foliowego przeczytasz w tym miejscu.

Udział białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie wegańskiej

Uważa się, iż procentowy udział składników pożywienia w ciąży powinien wynosić około 15%/25%/60% dla białka/tłuszczu/węglowodanów. Dieta wegańska w ciąży jest w stanie zaspokoić te potrzeby, w szczególności na białko. Bez niego młody organizm nie jest w stanie przybierać na wadze, rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Zwierzęce białko w diecie wegańskiej należy zastąpić tym pochodzenia roślinnego. Produktów zawierających wartościowe białko roślinne nie brakuje. Podobnie jak w wypadku innych zamienników wegańskich i tu prym wiodą rośliny strączkowe, ale również orzechy, warzywa zielone oraz nasiona (np. słonecznik).

Reasumując, dokładna i profesjonalna dieta wegańska w ciąży jest jak najbardziej wartościowym sposobem odżywiania się dla przyszłej matki oraz jej dziecka. Suplementacja w tym czasie nie odbiega znacząco od tej przeznaczonej dla kobiet jedzących mięso. Ważne jest jednak, aby zmian w jadłospisie dokonywać rozsądnie i zgodnie z potrzebami własnego organizmu oraz wynikami badań kontrolnych.

Warto przeczytać

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – jak je odróżnić?

Dwie pozornie identyczne nazwy, czyli depresja nerwicowa oraz nerwica depresyjna, to tak naprawdę zupełnie różne schorzenia. Jak je możemy odróżnić – gdzie przebiega granica? Czy…

Ciekawostki na temat ludzkiego ciała IV: układ pokarmowy

Wracamy do naszego cyklu ciekawostek na temat ludzkiego ciała. Tym razem przeczytacie, co w nas piszczy… to znaczy w układzie trawiennym. Czy burczenie brzucha faktyczne…

Czy zabiegi laserem na skórę są bezpieczne?

Leczenie niedoskonałości skóry laserem to coraz popularniejszy sposób na uzyskanie cery wolnej od blizn, zmarszczek czy bruzd. Czy zabiegi laserem kosmetycznym faktycznie są bezpieczne? Co…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675